Malulen emekli olan biri bakım parası alabilir mi?

Yağmur

Üye
Üye
merhaba arkadaşlar ben 23 yıl önce kaza yaptım ve kaza sonucu 2 ayaklarımda hissetmiyorum 2 bacak belden kemerli cihazla yanımda 1 kişi olmak şartıyla zıplayarak gidebiliyorum anne le babamı kaybettim ve yeni evlendim evde eşim ,ben ve erkek kardeşimin 11 yaşındaki oğlu üçümüz aynı evde yaşıyoruz fakat yiyenimin ikameti bizim evde değil ikamet adresini alabilirmiyim alırsam bakıcı ücreti alabilirmiyim ben sskda malülen emekliyim 758 tl maaş alıyorum bu konuda ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

Moderatörün son düzenlenenleri:

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
11 yaşındaki çocuğun ikametini alabilirsinizde çocuğu bakıcı gösteremezsinz çünkü 11 yaşında bakıcı olmaz, neden getirmeyi düşündünüz çocugu?

Yağmur

Üye
Üye
hayır eşim,ben ve yiyenim kalıyoruz ama ikamet gahı bizim ev gözükmüyor o anlamda söyledim yok sa yeni ayarlamaya yapmıyorum yanlış anlamayın yiyenim bizde büyüdü o yüzden bizde kalıyor yiyenim değil ama eşimi bakıcı gösteremezmiyim

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yigeninizi evet ikametini alabilirsiniz, ikametkağı sizin evde olursa oda kişi sayısına girer, eşinizi bakıcı olarak gösterebilirsiniz, durumunuzdan anladığım kadarıyla ağır özürlüsünüz, hastaneden bu durumu gösterir rapor alıp sosyal hizmelter çocuk esirgeme kurumuna başburu ypabilirsiniz. Gelir durumu içinde evde kişi başı düşen gelir 363 lirayı geçmemesi gerekir.

Yağmur

Üye
Üye
çok teşekkür ederim ama ben gündüzleri evde durmuyorum kardeşlerimin iş yerine gidiyorum eşimde benimle geliyor evde olmasam sorun olurmu

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
SHÇ belli aralıklarla kontrole gelir ve sürekli sizi evde bulamazsa sorun olur, hang ilde ne zamanları geliyorlar belli olmuyor daha çok çat kapı geliyorlar evde eşinizin yanında olmanız ona bakmanız için size bu maaşı veriyorlar, evde olmamanız durumunda gelme olasılıkları var, kuruma bu durumu şöyle izah edin,

Eşim sürekli yanımda oluyor yakın iş yeri yardım ediyor hemen olası durumlarda telefon açıyorum hemen geliyor ve benim bakımlarımı asla ve asla aksatmıyor, uzmanlara sizin bakımınızın aksatılmadığını ve kurumun istedği gibi sürekli takip ettiğinizi uzmanlara anlatmalı onları ikna etmelisiniz, hiç söylemeden eşinizin tanınızdan gitmesi ve kurumun kontrollerde sürekli eşinizin sizin yanınızda olmaması halinde sorun çıkarıp maaşı vermeme olasılığı var, o yüzden başından anlatın durumu ikna ederseniz sorun olmaz.

Yağmur

Üye
Üye
şöyle diyeyim anlatamadım ben yanlız gitmiyorum eşimle beraber gidiyorum eşim sürekli yanımda eşimle gidip eşim le geliyorum yanımdan ayrılmıyor tüm ihtiyaçlarımda yanımda oluyor yiyenim okula gidiyor bizde kardeşimin iş yerne gidiyoruz akşamda beraber geliyoruz

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bunu dile bile getirmeye gerek yok bakım maaşı alıyorsunuz diye eve kapanmanızı kimse söyleyemez çıkıp gezebilirsinizde, o yüzden bu konuyu dile getirmesenizde olur sorun olmaz yani ama denetlemelerde bi kez bulamazlarsa ikincide mutlaka evde olmaya çalışın.

Yağmur

Üye
Üye
çok teşekkür ederim dikkate alacağım size başarılar diliyorum tüm konuda hiç haz etmeden cevaplıyorsunuz tüm arkadaşların sizin bilginize ihtiyacı var değerinizi bilmek lazım tekrar çok teşekkür ediyorum sağlıkla kalın

Tekerlekli Sandalye