Malulen emekli olan biri çalışabilir mi?

arkadaşlar malulen emekli olanlar sgk pirimi ödeyip çalışabilirmi iş yeri açabilirmi

Malülen emekliler sgkli olarak calişamaz maaşlarini kestirmeden fakat maaşlarindan %15 SGKD PAYI OLARAK kesinti ile işyeri acabilir olarak biliyorum

kehribarcariye
Malulen emekli olanlar emekli maaşlarını kestirmeden çalışamaz. Ama erken Yaşlılık emekliliğinden yararlananlar Sosyal Güvenlik Destek Primi deyerek çalışabilir. Zaten malulluk aylığının şartlarında da çalışamayacak derece malul olduğu SGK'nın sevk edeceği hastaneden tespit ettirme şartı vardır. Bu şarta bağlı olarak emekli olup sonrada çalışmaya başlaması usulsüz işlem hükmü içermektedir.

kehribarcariye
Malulen emekli olanlar emekli maaşlarını kestirmeden çalışamaz. Ama erken Yaşlılık emekliliğinden yararlananlar Sosyal Güvenlik Destek Primi deyerek çalışabilir. Zaten malulluk aylığının şartlarında da çalışamayacak derece malul olduğu SGK'nın sevk edeceği hastaneden tespit ettirme şartı vardır. Bu şarta bağlı olarak emekli olup sonrada çalışmaya başlaması usulsüz işlem hükmü içermektedir.
sevgili gülümse hayata bende sizin gibi biliyordum ali tezelin bir makalesinde okudum aynen şöyle yazıyordu malulen emekli olanlar yani on yıl sigorta süresi 1800 gün pirim yüzde atmış iş göremez raporuyla emekli olanlar ssk olarak çalışamaz fakat sgk pirimi ödeyerek iş yeri açabilirler

Sürekli iş göremezlik geliri alırken kendisine ait bir işyeri kurabilir.İşyeri açtığı için de maaş kesilmez.Ancak SSK'nın gerekli gördüğü kontrol ve tetkikleri yaptırmaları halinde maluliyetinde azalma yada kaybolma olduğu tespit edilirse durum yeniden değerlendirilir.

Sürekli iş göremezlik geliri alırken kendisine ait bir işyeri kurabilir.İşyeri açtığı için de maaş kesilmez.Ancak SSK'nın gerekli gördüğü kontrol ve tetkikleri yaptırmaları halinde maluliyetinde azalma yada kaybolma olduğu tespit edilirse durum yeniden değerlendirilir.
tamam işte benim ögrenmek istedigim buydu bir çok yerden araştırdım sonuç budur malulen emekli olanlar işçi olarak çalışamıyor fakat iş yeri açabiliyor

Geri