Malulen Emekli Olan Normal Emekli Olabilir Mi?

Gazoz Agacı

Moderator
Sigortalının veya işverenin talebi üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu’nca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, SSK ve Bağ-Kur kapsamında çalışan sigortalılar için çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60'ını, Emekli Sandığı kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün en az % 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malûl sayılmaktadırlar.

Sigortalının Malulluk aylığından faydalanabilmesi için yukarıdaki şartı sağlamasının yanında en az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması ayrıca Malûliyeti nedeniyle sigortalı olarak çalıştığı işten ayrıldıktan veya işyerini kapattıktan veya devrettikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumundan yazılı istekte bulunması gerekmektedir.

Malulen Emeklilik İçin Yaş Şartı Var mıdır?

Malulen emekliliğe başvuran sigortalılar yukarıdaki şartları sağlaması halinde malulen emeklilik haklarından hemen faydalanabilmekte , emekli olabilmek için belli bir yaşı bekleme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Malulen Emekli Olan Sigortalı Normal Emekli Olur mu?

Bilindiği gibi yaşlılık aylığından faydalanabilmek için işe girilen tarihe sigortalılık süresi, yaş şartı ve prim hizmet günü şartlarının birlikte sağlanması gerekmektedir. Bunlardan biri eksik olduğunda yaşlılık aylığı bağlanmamaktadır.

Sigortalılık süresi ve prim hizmet süresi dolduğu halde yaş şartını sağlayamayan ve yaşlılık aylığından faydalanamayıp malulen emeklilik hakkından faydalanan kişiler talepleri halinde yaşlılık aylığından faydalanabilmektedirler.

Fakat malulen emekli aylığı çoğu zaman yaşlılık aylığından daha yüksek olabildiği için okuyucularımıza malulen emekli aylığı alıyorken yaşlılık aylığı talebinde bulunmamalarını tavsiye ediyoruz.

SGK Rehberi

Selam Arkadaşlar,

Malulen değil erken emeklilik hakkından faydalanarak (15 yıl ve 3600 prim günü ) emekli oldum ama çok yakında yani bir, iki yıl sonra normal emeklilik şartlarını da taşıyacağımdan acaba engelli emekliliğimi iptal ettirip , normal emeklilik şartlarından emekli olabilir miyim diye araştırma yapmıştım. Uygulamada konuyla ilgili olumsuz yanıt bulamadım daha doğrusu ben bulamadım sanırım.

Mantık olarak düşünüldüğünde normal emeklilik şartlarını ; prim yılı, gün sayısı ve tamamlamakta zorunlu olduğum yaş şartı tamam olunca neden olmasın ki diyorum ama bilmiyorum konuyla ilgili tek yazı yukarıda sizlerle paylaştığımdı ama o da malulen emeklilik maaşının normal emeklilik maaşından daha yüksek olduğunu ileri sürerek tavsiye edilmeyen bir emeklilik iptali sözkonusu. Oysa ben, günümüz şartlarından normal emeklilik maaşının çok daha yüksek olacağını düşünüyorum çünkü bugün aldığım brüt maaş, engelli emekliliğinden faydalanmaya başvurumda aldığım brüt maaştan çok daha yüksek ama işte bazen nette bile insan aradığı sorulara geçerli, mantıklı, durumuna uygun yanıtlar bulamayabiliyor :(

Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlardan yanıt bekliyorum :)

Sorum tam olarak şu; Malulen emekli olan biri için bu emeklilik hakkından vazgeçerek normal emeklilik şartlarına geri dönerek, normal emeklilik pek tavsiye edilmez ama mümkünken ; erken engelli emekliliğinden faydalanarak emekli olan bir engelli çalışanda emekliliğini iptal ettirerek, normal emeklilik şartlarını tamamladığında yeniden bir emeklilik talebinde bulunabilir mi?

Yeniden emekli olabilir .. Şu durum var yeni bağlanan emekli maaşları düşük . Tekrar o maaştan devam etmesi zor . Engelli olarak yeniden çalışmaya başlayıp normal prim ve yaştan dolayı emekli olabilir .

Selam DORLION,

Yanıtın için teşekkürler arkadaşım ama sanırım benim hastalandığım zamanlar aklım karışıyor, çalışma isteğimi kaybediyorum yoksa o kadar çok istediğim emekliliğimi iptal ettirmek gerçekten akıl karı değil. Aslında emeklilik maaşları yaşam standardını sağlayacak şekilde yapılacak bir düzenlemeyle iyileştirilmedikçe benim gibi binlerce emekli aktif çalışma yaşamının içinde olmaya devam edecek çünkü yaşamayı mümkün kılmanın başka yolu yok şimdilik :(

Geri