Malulen emekli olmak için ne kadar süre prim yatırmalıyım

4 sene 2022 maaşı aldım bu ay kesildi babamın emekli maaşından dolayı sınırı geçtiğimiz için şimdi sormak istediğim %80 ağır özürlü işlevselliği düzelmeyen şizofren raporum var süreklidir şimdi kaç gün prim yatırıp malulen emekli olabilirim?bi de primim dolduğu zaman malulen emekliye başvuracağımız zaman elimdeki rapor yeterli olurmu yoksa yeni rapor isterlermi mevcut raporum 2009 yılına ait cevabınızı bekliyorum?

Malulen emekli olabilmek için sosyal güvenlik kurumlarından herhangi birinde (ssk, bağ-kur, emekli sandığı) kaydının olması gerekmekte. Sigorta girişin var mı yokmu bilmiyorum ama malulen emekli olmak için genel bilgileri aktarayım.
1: İlk sigortalılık tarihinden sonra sakatlık oranının %60 ve üzerine çıkmış olması
2: 10 yıl sigortalılık süresi 1800 gün prim yatırman gerekmekte
3: Bir başkasının sürekli bakımına duyacak düzeyde malul isen hizmet yılına bakılmaksızın 1800 gün primle emekli olursun.

Halil bey'in yazdıklarına ilave olarak sormuş olduğunuz rapor konusu ise malulen emekli olmak için başvurduğunuz zaman sizi tekrar hastaneye sevk edecekler ve özür oranı belirlenecektir. Yani elinizdeki raporla değil yeni raporla işlem yapılacaktır.

Geri