Malulen Emekli Olmak mı Engelli Emekliliği Hakkından Yararlanmak mı İşte Dedaylar

Değerli arkadaşlar
Birçoğunuz malulenmi yoksa engelli emekliliğinemi başvurması gerektiği konusunda tereddütlere düşmekte ve bu sorularına yanıtlar aramakta olduğunu düşünerek her iki emeklilik arasındaki farkları ve başvuru koşullarını aynı başlık altında toparlayarak sizlere ikisinide kıyaslama ve detaylarını görmeniz için açmış olduğum bu konunun işinize yarayacağını düşünüyorum.

Malulen Emeklilik

Malulen emekli olacak birisi emekli olduktan sonra hem maaş alıp hemde çalışamaz. Çalışmayı düşündüğü an maaşını kestirmek zorundadır. Malüllük tek bir hastalıktan en az %60 oranında raporu olanlara ve ayrıca en az 10 yıldan beri sigortalı olup 1800 gün prim ödenmiş olması gerekmektedir. Malül olanların eğer başkasının bakımına muhtaç durumda iseler sigortalık süresi aranmammaktadır.

Malulen emekli olabilmek için Sosyal Güvenliğe başvuru yapılıp oranın sevk edeceği hastane neticesinde alınan raporla gerçekleşmektedir. Rapor ve gerekli diğer evraklar Sosyal Güvenlik il merkez müdürlüğüne teslim edilmelidir.

Engelli Emekliliği

Yaşa bakılmaksızın sigorta başlangıç tarihleri ne göre yapılan bir hesaplama sonucu engelli emekliliği gerçekleşmektedir. Vergi indirimi ve özür oranı belirleyici raporun temin edilmesi gerekmektedir.
5510 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği 01.10.2008 tarihinden sonra işe başlayan engelliler Devletin belirlediği yetkili bir hastaneden, kademeli engelli emekliliği şartlarına göre emeklilik tarihi itibariyle % 40 ve üzeri engelli raporuna sahip olmak koşuluyla erken emekli olabilmektedirler.

Engel derecesi ve işe giriş tarihleri itibariyle engellilerin erken emeklilik tarihleri aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Ek olarak şu ayrıntıda önemli 01.10.2008'den önce işe başlamış engelliler Maliye'den vergi indirimi almak koşuluyla emekli edilmektedirler. 01.10.2008 tarihinden önce işe başlayanlar için Maliyeden vergi indirim hakkını bir defaya mahsus almış olan engelli kişiden tekrar rapor istenmemektedir. 01.10.2008 tarihinden sonra işe başlayan engelliler her durumda engelli erken emeklilik tarihi geldiğinde yeniden hastaneye sevk edilerek engel derecesi belirlenmekte ve buradan alacağı engel derecesine göre emekli olacaklardır.

emeklilik-tablo.jpg

Ekli dosyalar

• emeklilik-tablo.jpg
    emeklilik-tablo.jpg
    21.3 KB · Görüntüleme: 103
malül emeklilik

selam iyi günler yüzde 46 raporum var asperger sendromuyum lösemi hastalığı geçirdim 6 buçuk yaşındayken ilk başta bağkur oldum sonra ssk sonra tarımssk oldum ne zaman emekli olabilirim 1800 iş gününden emekli olabilmem için yüzde 60 diyorlar gözden ise 0.2 aldım hastaneden ise kemik erimesi başlangıcı var demişlerdi birde gelişim bozukluğu var bu hastalıklardan yüzde kaç alabilirim aralıksız olursa sizi emekli ederiz 5 yıl içerisinde demişti sgk ama benim 1 ay 2 ay aralığım var o malül emekliliği zarar verirmi sabır edemiyorum 5 yıl içinde emekli olmak istiyorum fakat 10 yıl diyorlar 1800 iş günü bende 3600 iş günü diyorum nasıl emekli olacağım birde intihar etmeye çalıştım midemi yıkadılar adi malül oluyorum böylece ama nasıl 5 yıl içinde emekli olacağım devletden şikayetçiyim doğrusu ?

Dost kişi

Yazılarınızı okuyunca bir müddet düşündüm sebebse söylediğiniz kelimeler demekki bir çok üyemizin yerinde olsanız çoktan hayatınıza son verirdiniz.

Gerçekte sizin tarz düşünenlere verilecek cevap yoktur.

Ben size cevap vereyim 5 yıl diye yaşayan insanı ilgilendiren bir emeklilik türü yok açıklamaya çalışayım bir kişi işe başlar 5 yıllık sgk lılık süresi dolar ve o zamandan sonra vefat ederse ailesine maaş bağlanır.

O 5 yıl 1800 günlük prim anlamına gelir ve 10 yıllık sgk lılık süreci içersinde 5 yıllık prim ödedi iseniz ve sonrasında iş gücü kaybı niteliği taşıyan yani iş göremzlik sağlık raporuna bağlı olarak emekli olursunuz.

Sizin benim kızma hakkımız yok düşünüün her kendini çalışmayacak nitelikte görene devlet maaş bağlasa kimse çalışmazdı.
Sakin olup gerekli şartlara göre davranalım.

Yanlız diğer diyeceğim konu çok aşırıya giden bir cümleniz bana açıklama yaptırmayın ama varsa bir sorunuz severek cevap veririm hatta sizi kıskaca almış olan surunuz dahil hayata esir olmamak hayatı bırakmak anlamına gelmez ki bu sitede ki tüm dostlarımızın anket yapalım sorunum yok diyeni bulmak mümkün olmaz.

Siz bana güvenin ve ricamdır aşlıamayacak bir problem yoktur zaten problem varsa bizler ne için varız

Gülümse gerçekten teşekkür

O güzel tablo ile ince ince hesap yapıp cevap verme olayını ortadan kaldırdın.

Selam dost_kişi,

Nereye arkadaşım? İntihar etmek ne demek? Sen Allahın sana bağışladığı o güzel canı ne hakla son vermek isteyebilirsin? Sana emanet olarak verilen canına bir daha ne olursa olsun kıymayı sakın düşünme olur mu? Sen bakma aslında bu dünyaya kimse isteyerek gelmedi ve yaşamaya da çok meraklı değil ama işte gel gör ki bir kere gelmişiz şimdi yaşamaktan korkup ölümü seçmek bize yakışmaz ki. O kadar korkmamalı insan yaşamaktan neyse onu görüp yaşayacağız ve elbet bir gün bu ahir ömür de sona erecek ama o güne kadar dayanmalısın güzel kardeşim. Bu sitede üyelere yanıt verirken hepsini benden yaşça küçük olarak gördüğüm için genelde kardeşim demek geliyor içimden o yüzden size de arkadaşım olarak başladıysam da kardeşim diyerek devam ettim bir anda kusura bakmayın.

Emekli olmayı sanırım her hasta olan engelli ve çalışırken zorlanan her insan ister ve bunun için tamamlanması gereken prim yıl ve ödenmesi gereken prim gününü doldurmak için sabır gerekir ve emeklilik de aslında bir son değil bir başlangıçtır sadece. Bunu emekliliği çok istediğimde ve sonrasında emekli olduğumda anladım :(

Tam olarak ne kadar gününüz olduğunu, ssk başlangıç tarihinizi ayrıntılı olarak yazarsanız ben olmasam bile sitedeki arkadaşlarım size emekliliği hakedeceğiniz günü yaklaşık olarak yanıtlayacaklardır.

Geçirmiş olduğunuz tüm hastalıklarınız ve şu an yaşamakta olduğunuz tüm rahatsızlıklarınız için çok çok geçmiş olsun dileklerimle...

evet dediğinizden anlıyorum ama fakat 5 yıl içerisinde 1800 iş gününden emekli olmak isterim ama 10 yıl 3600 gün yapıyor 10 yılda emekli olursam bilemiyorum sanki hersey biranda yok olucak işde bulamıyorum emeklide etmiyorlar peki ne yapabilirim sevgilerle saygılarla .

emeklilik

mer habalar ben malulen emeklilik için başvurdum elimde eski raporum vardı yüzde 62 oranında sgk tekrar ropor almam için hastaneye sevk etti raporu aldım elimdeki raporun tanılarını aynen yazdılar ama yüade vermediler sgk nın kurulu verecekmiş aldığım tanı (anaplastik astrostom beyin tümoru derece 3) epilepsi(ayrıyetten onkoloji ışın gördüğüm için yüzde verdi sizce ne olur emekliliğim onaylanırmı geri dönermi şimdidden çok teşekkür ederim

Ben malülen emekli olmak için 2003 yılında çok uğraştım fakat olmadı.2 bin iki yüz on beş günüm vardı.1800 günden olmak için çok büyük bi çaba sarfettim ama ne yazıkki olmadı.Öteki tarafa gidileri emekli ettikleri için benim iş malesef olmadı.Bende kızdım bi daha böle işlere girmeyecem.Maaşım yetiyo zaten.:)

mer habalar ben malulen emeklilik için başvurdum elimde eski raporum vardı yüzde 62 oranında sgk tekrar ropor almam için hastaneye sevk etti raporu aldım elimdeki raporun tanılarını aynen yazdılar ama yüade vermediler sgk nın kurulu verecekmiş aldığım tanı (anaplastik astrostom beyin tümoru derece 3) epilepsi(ayrıyetten onkoloji ışın gördüğüm için yüzde verdi sizce ne olur emekliliğim onaylanırmı geri dönermi şimdidden çok teşekkür ederim

Merhaba güney,

Malulen emeklilik başvurunuzun nasıl ilerlediğini ve sonucunu bizlerle paylaşırsanız çok memnun oluruz. Bu konuyla ilgili mümkün olan en kısa zamanda sizin için hayırlısıyla sonuçlanacak emeklilik dileğimle,

Geri