Malulen emeklilik başvurusu için işten ayrilmak mi gerekli?

baskan38

SMS Activated
KAMU KURUMUNDA ÇALIŞMAKTAYIM. 10 YIL SİGORTALILIK SÜRESİ VE 1800 GÜN PRİMDEN MALULEN EMEKLİLİĞİM İÇİN ÇALIŞACAĞIM

5510 SAYILI KANUNUN 26.MADDESİNİN C BENDİNDE;c) Malûliyeti nedeniyle sigortalı olarak çalıştığı işten ayrıldıktan veya işyerini kapattıktan veya devrettikten sonra Kurumdan yazılı istekte bulunması'' YAZIYOR.
BEN ŞİMDİ MEMURİYETTEN İSTİFA MI ETMEM GEREKİYOR BAŞVURU YAPABİLMEM İÇİN

Evet işten ayrılmanız gerekiyor.

5510 Sayılı kanun'da malulen emeklilik iin şu hüküm var:
5510 sayılı yasanın 26. maddesinin ilgili fıkrası çok nettir: "c) Malûliyeti nedeniyle sigortalı olarak çalıştığı işten ayrıldıktan veya işyerini kapattıktan veya devrettikten sonra Kurumdan yazılı istekte bulunması, halinde malûllük aylığı bağlanır."

Fakat burda da şöyle bir durum var. İşten ayrılıp malulen emeklilik için başvuruda bulunur ve malulen emeklilik başvurunuz red edilirse o zamanda elinizdeki işten olmuş olacaksınız. Bu yüzden şu yolu izlemekte fayda var.
SGK ya sigorta müdürlüğüne "maluliyet tespiti" için başvuru yapın (dikkat malulen emeklilik için değil maluliyet tespiti için başvurun) maluliyet tespitinde işçıkışı almanıza gerek yok. Eğer kurum incelemeler sonucu sizin durumunuzun maluliyet için uygun olup olmadığı belli olur. Maluliyet için uygundur kararı çıkarsa o zaman işten ayrılıp malulen emeklilik için başvuru yapabilir ve risk almazsınız.

Maluliyet tespitinde oran belirtilmiyor. Maluliyete uygundur veya değildir diye karar veriliyor diye biliyorum.

Teşekkürler...Peki maluliyet tespitinde bulunacağımm....Malul değil kararı çıkarsa bu karara itiraz edebiliyor muyum...Mahkeme değil sadece kurulun maluliyetimi yeniden değerlendirmesi diye.....bu durumda işleyiş nasıl

Mahkeme yolu her zaman açıktır. Ancak mahkeme süreci uzun ve yorucudur. Zaten sizde mahkemeyi kastetmemişsiniz. Şayet olurda malulen emeklilik başvurunuz red edilirse "5510 sayılı kanunun 25. maddesi gereği başvurduğum malulen emeklilik başvurumun haksız yere red edildiğini düşünüyorum." mealinde bir dilekce yazıp maluliyet tespitinizin kurumca yeniden değerlendirmesini isteyebilirsiniz.

Geri