Malulen emeklilik başvurusu red edilen biri ne yapmalı?

Merhaba.
Ben geçtiğimiz sene malülen emekliliğe başvurdum.Hastalığım Alt Motor Nöron-Nöropati deniliyor(kas hastalğı).Sonradan oluşan bir hastalık.
Gün sorunum filan yok.Kütahya Devlet Hastanesi'nden aldığım sağlık raporunu, malum oranını açıklamıyorlar SGK'ya gönderdim onlarda Ankara'ya gönderdiler.Ankara'da raporu doğrulatmak için Ege Tıp Fakültesi'ne sevk etti.Neyse raporu oradanda tamamlayıp tekrar Ankara'ya gitti.
Ankara uzun süre aradan sonra sebep ve yüzdelik oranı belirtmeden 60% oranını aşmadığım için RET cevabını verdi.İtiraz hakkımı kullandım ve 2-3 ay süre sonra benden hiç bir ek belge form istenmeden yine RET cevabı geldi.
Anlayamadığım ve merak ettiğim şey;
Aldığım raporu neden taa İzmir'de doğrulatıyorlar?
Beni görmeden ve söylenmediği için doktorların mimiklerinden anladığım kadarıyla 60%'ı geçtiğimi zannederek oranlarımı neden düşürüyorlar?
İtiraz hakkımı kullandığımda tanınmamış bir hastalık hakkında benim fiziki durumumu görmeden nasıl değerlendirme yapabiliyorlar?
Üstelik çalışmak için aldığım sağlık raporundada 64%'le ÇALIŞABİLİRSİN denildi.Yani 60%'ı geçersen EMEKLİSİN ama geçemedin;64%'LE ÇALIŞABİLİRSİN.Ne kadar çatışıyor değilmi!!!!!
Bu saatten sonra İş Mahkemesinde davamı açayım yoksa bir süre sonra dosyamımı yenileteyim?
Yaklaşık 3500 Bağkur pirimim var.4200 gün kadarda yurtdışı var.
LÜTFEN BİLGİ VE BİRİKİMLERİNİZİ PAYLAŞIRSANIZ MEMNUN OLURUM...
SELAM VE SAYGILARIMLA.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Dava açabilirsiniz. Ancak işin hukuki boyutu uzun yıllar sürebilen yorucu bir süreç olacaktır. İlk sigortalılık tarihiniz nedir birde ona göre hesaplama yapalım. Eğer kısa süre sonra engelli erken emekliliğinden yararlanabilirseniz malulen emeklilik için uğraşmayıp erken emekli olmayı seçersiniz.

Merhaba Halil Bey.Ben 1975 doğumluyum.1992-2005 Avusturya (yaklaşık 12 sene tam sigorta) 2005-2012 Türkiye esnaf bağkuru (7sene3ay).
İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Mustafa bey, sakatlık oranınızı %60 olarak kabul edersek bağ-kur'dan 15 yıl 3960 günle emekli olabilirsiniz. Yurt dışı hizmet sürelerini birleştirerek yada borçlanarak emekli olabilirsiniz. Avusturya ve türkiye arasındaki sosyal güvenlik anlaşmasının detaylarını tam bilmediğimde süreçin nasıl işleyeceği hakkında net bilgi veremiyorum. Siz kuruma başvurarak detaylı bilgi alın. Daha sağlıklı olur. Konuya ilişkin bizimde bilgi sahibi olmamız açısından süreci yazarsanız memnun oluruz.

Geri