Malülen Emeklilik Başvurusu

Merhaba Arkadaşlar ;

Annem'de Hiper tansiyon , Beyne giden bir damarda tıkanıklık ve Sağ el Parmaklarında Felç durumu söz konusu ,
Sakatlık için başvurduk ve Hastaneden %74 oranında rabor aldık Raporda hafif işlerde çalışabilir yazıyordu. Ama malülen emekli olma ihtimali var isterseniz başvurun dediler. 1995 - 2000 yılları arasında çalıştı. 1200 Gün primi vardı toplamda 2000 yılında doğum nedeniyle işi bıraktı.bizde doğum borçalnması yapıp 600 gün eksik primi yatırdık (Yaklaşık 6000 TL) malülen emeklilik için başvurduk. normal sakatlık için verilen raporu hiç dikkate almadılar. yüzüne bile bakmatılar ve yeni tektikler yaptılar. malülen emeklilik için verilen raporu görmedik size cevabı gelecek dediler yaklaşık 3 ay oldu. malülen mekli olma şansımız nedir. değerli yorumlarınızı bekleriz.

Malulen emeklilik başvurusunda önceden alınan raporun bir önemi yoktur. Malulen emeklilik için kuruma başvurduğunuzda onlar sizi hastaneye sevk eder hastane gerekli tektikleri yapıp hastalığa dair bulguları Ankara maluliyet dairesine yollar. Maluliyet dairesi tekkiklerinize bakıp malul olduğunuza karar verirse malulen emekli edilirsiniz. Dolayısıyla sizde de aynı prosedür uygulanmış.

Malülen emekliliği hak eder. Yalnız anlamadığım şey neden uzun sürdü? Arayıp sordunuz mu?

Merhaba Hızlı cevaplarınız için teşşekürler. 3 ay içinde size cevap gelir dediler. bende geçen hafta baktım gelen cevap yok bunu üzerine ALO 170 Arayıp Bilgilendirme istedim. Bir kaç gün içinde bilgilendirmeniz yapılacak dediler. Bugün tekrar Aradım bilgilendirme yazısı 08.12 tarihinde tarafınıza gönderilmiştir dendi. Ama elime e-mail veya posta yoluyla ulaşan bir cevap olmadı henüz. Bu arada 2022 başvurumuz içinde bir cevap yok. onuda sizlerin vermiş olduğu sistemden kontrol ettim kişi bulunamamıştır yazısı çıktı.. tabi bizim öncelikli isteğimiz malülen emeklilik. o nedenle şimdilik 2022 ye fazla ilgilenmiyoruz...

Malulen emekli olan birisi 2022 maaşı almaz. Alsa bile aldığı 2022 maaşını faiziyle geri ödemek zorunda kalır. Cevap bir kaç gün gelecektir. Gelen cevabı burada bizimle paylaşırsınız.

Sayın Halil Bey bu durumun Farkındayız. Bu nedenle 2022 için mamülen emeklililik cevabından sonra bakacağız. malülen emeklilik için hak kazanırsak ve 2022 bağlanmışsa iptal edeceğiz. veya tam tersi olacak. bir kaç gün daha bekleyeceğim cevabı mutlaka sizlerle paylaşırım. bir soru daha sormak isterim.
diyelimki malulen emklilik başvuru kabul edilmedi. biz 2022 maaşı ile isteğe bağlı sigorta ödeyebilirmiyiz. bu sorun teşkil edermi en azından annemi Yaştan emekli ederiz. Şuanda 61 yaşında 3 yıl isteğe bağlı daha sonra 2 yılda çalışarak prim öderse yaştan emekli olabilir dediler. normal çalışmasında 2022 kesilir veya biz kesmek zorunda kalırız.bunun farkındayız. ama 3 yıllık isteğe bağlılık sorun olurmu ?

Az önce forumda gezerken malülen emeklilik için çalışırken olması gerekli gibi bir ibare okudum annem 2000 yılında işi bıraktı. 2002 yılında felç geçirdiç 2011 yılında rapor aldı. 1800 gün prim var.. bunada açıklık getirebilirmisiniz. rica etsem.

İsteğe bağlı prim ödeyenler 2022 maaşı alamaz.
Malulen emekli olunabilmesi için ilk sigortalılık tarihinde maluliyet derecesinde (%60) sakatlık oranınızın olmaması gerekiyor. Burada sizlik bi durum yok. İlk sigortalılık tarihinde herhangi hastalığı yokmuş annenizin zaten.

Bilgilendirme için Teşekürler. İki raporuda Aynı Hastahaneden Aldık ilk rapor 2022 içindi ve %74 verilmişti ama 2. raporu görmedik.
arasında fark olabilirmi.. raporların alınması arasında 1 aylık bir fark far. 2. malulen emeklilik raporu farklımı hesaplanıyor oranı nerden görebiliriz.
Heyet evrağı bize vermedi ve oranı söylemedi.

Bu arada SGK sitesinde evrak kayıt ve takipden kontrol ettim. Evrağımız daha İstanbul'da Bölümler arası dolaşıyor gözüküyor.Ankara'ya ulaşmamış.
sizce daha nekadar sürer bu süreç.

Rapor oranını daha sonra size iletirler. Normalde 2 ayda falan bitmesi gerek işlemlerin ama işte bürokrasi. Bazen bir iki aylık aksamalar olabiliyor.

Merhaba ,

Malullen emeklilik başvurumuzun sonucu olumsuz geldi oranı yazmamışlar, bu durumda ne yapmamız gerekli.
itiraz dilekçesimi yazmalıyız, yoksa başka bir hastanede tekrar rapor için başvurabiliyormuyuz.

myılmaz,

Malulen emeklilikte 1 hastalıktan %60 ve üzeri bir oran olması gerekiyor. Yani sizin aldığınız %70 lik oran malulen emeklilikte geçerli değil. Özürlük raporunuzdaki oranları kısım kısım buraya yazar mısınız?

Geri