Malulen emeklilik hakkında merak ettiklerim?

Tekin34

Üye
Üye
merhabalar ben sgkya malulen emeklilik için başvuruda bulundum sgk tarafından sevk edildiğim tıp fakültesine maluliyet raporu çıkarmam için sevk edildim biliyorum her ne kadar maluliyet raporlarında özür oranı belirtilmesede Kalp damar %70 endokrin %30 hematoloji %60 kardiyolojidende %10 puan aldım maluliyet raporum sgkya geldi sgk tarafından malatya bölge sağlık kuruluna yollandı ama hematolojiden red verildi hematolojik hastalığım factor V leiden mutasyonu doğuştan gelen hastalık denilerek red verildi oysaki ben sgklı çalışırken 2015 yılında saptandı ama genede red verildi bende itiraz ettim ve 04.02.2021 tarihinde evraklarım kep ileti sistemi ile ankara yüksek sağlık kuruluna ulaştı siz değerli arkadaşlardan sonuç görüşünü almak istiyorum bilgisi olan arkadaşlar beni aydınlatabilirmi acaba

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tam olarak neyi soruyorsunuz? Ben anlayamadım açıkcası.

Tekin34

Üye
Üye
Merhabalar Halil bey cevap verdiğiniz için teşekkür ederim tam olarak sormak istediğim bu factor V leiden mutasyonu var diye bölge sağlık kurulu maluliyet talebime red verdi bu verilen karar sizce doğrumudur yani verilmesi gereken bir kararmıydı bu hastalıktan ötürü? İkincisi itiraz ettiğim için ankara yüksek sağlık kuruluna gönderildi dosya sonuçlanması ne kadar sürer

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Red kararıyla ilgili bir şey söylemek çok güç. Kararın sonucuda pandemi nedeniyle ne zaman gelir onuda bilmiyorum açıkcası.

Hataylı_72

Üye
Üye
2020 tarihli haberlere göre :

MALULEN EMEKLİLİK KAPSAMINA ALINAN HASTALIKLAR NELERDİR?

İş gücü kaybı yaratan ve ölümcül derecede görülen bütün kanser türleri
Epilepsi, demans, beyin tümörü, parkinson, selebral palsi, MS, zeka geriliği vb. beyin hasarına neden olan hastalıklar,
Kişinin hayatını ve kararlarını etkileyecek derecedeki psikolojik rahatsızlıklar (bipolar bozukluk, şizofreni)
Görme duyusunun kaybına ya da azalmasına neden olacak hastalıklar
İşitme duyusunun kaybına ya da azalmasına sebep olabilecek hastalıklar
Tek başına ayakta durmayı engelleyecek derecedeki denge bozuklukları
Kişilerin hayatını etkileyecek derecedeki organ nakilleri (Karaciğer, akciğer, kalp, böbrek)
Uzuv kaybı ile ortaya çıkan ampüte durumları
Karaciğer hastalıkları (siroz, tüberküloz)
Kalp hastalıkları (kalp yetmezliği, kalp yetmezliği)
Metabolizma hasta

Tek Bir hastalıktan malulen emekli olunabilir.
Bir çok hastalık varsa en ağır seyreden hastalık baz alınıyor ve en az %60 iş gücü kaybı oranı olması gerekiyor.

Sizin Kalp Damar hastalığınız yukarıdaki "Kalp hastalıkları"nı tam kapsar mı bilmiyorum
Eğer bu kapsama alınırsa ve " sigortalı olduktan sonra bu hastalık tespit edildiyse" maluliyetiniz kabul edilir diye düşünüyorum.

Tekerlekli Sandalye