Malulen emeklilik hakkında?

merhaba
ben 1971 doğumluyum askerliğimi 570 gün yaptım 2003 te %40 diyabet raporu aldım 2006 mayısında ilk ssk girişim daha donra belirli dönemlerde %20 epilepsi sonra sonra %40 psikiytridaha sonra oran düşmesi ile %30diyabet+%20 epilepsi+%40 psikiyatri=%66 3300 günüm var yaparsam 570 günde borçlanma malülen olabilirmi yoksa tek hastalıktan %60 yada üstümü olmalı olursa maaş ne olur bodroda 1800 maaş ve ölürsek bu maaşı çocuklar alırmı VERGİ İNDİRİMİMDE VAR

şimdise tşkerl

Merhaba,
Sizinde dediğiniz gibi malulen eemklilik için tek hastalıktan %60 oranında rapor alınmalı. Sizin durumunuz buna uymadığından siz malulen değilde "kademele engelli erken emekliliğinden" faydalanacaksınız. Ve evet vefat durumunda geride kalan hak sahiplerine (eş, eğitimini devam ettiren çocuklar vb. gibi) dul yetim aylığı adı altında maaşınız kalır.

. Ben bipolar bozukluk hastasiyim ve ogretmenim. Malulen emekli olmak istiyorum. Ancak 10 yilimin dolmasina 1 bucuk yil var. 18 ay izin hakkimi kullanip sonrasinda malilen emeklilik hakkimi kullanmak istiyorum. Sorum su: 18 ay iizin icin nasil bir rapor sunacagim Meb'e??
Ikinci sorum: 18 ay izinden sonra direk mi emekli ediliyoruz yoksa tekrar rapor alip sgk kuruluna mi giriyoruz?? Simdiden tesekkurler

Memurlara psikolojik hastaliktan dolayi 18+18 izin veriliyor. Sadece 18 ayi kullanip malulen emeklilige basvurabilir miyim? Yukarida da sordugum gibi saglik kuruluna girmeden direk emekli olabiliyor musuz gibi birsey okumustum forumda. Ne derece dogrudur..

halil bey peki bu hastalıklar diyabetten kaynaklanıyor olabilir öyleyse devlet yeni kanuna göre 2-3 hastalığı tetiklemişse demi olmuyor tşkler

@sevco, 18 aylık izin alınıyor fakat tam olarak nasıl alındığına dair bilgim yok. Fakat 18 ay izin sonrası malulen emeklilik için öngörülen 10 yıllık hizmet süresini tamamladığınızda yeniden rapor almanız gerekir. Daha doğrusu siz SGK ya "malulen emeklilik" için başvuracaksınız SGK sizi maluliyet tespiti için hastaneye sevk edecek ve süreç başlamış olacak. Ek olarak siz emeklilik başvurusu yapmadan kimse sizi emekliye ayıramaz emekli edemez.

@kafkasyalı, öyle bir durum olacağını sanmıyorum.

. Ben bipolar bozukluk hastasiyim ve ogretmenim. Malulen emekli olmak istiyorum. Ancak 10 yilimin dolmasina 1 bucuk yil var. 18 ay izin hakkimi kullanip sonrasinda malilen emeklilik hakkimi kullanmak istiyorum. Sorum su: 18 ay iizin icin nasil bir rapor sunacagim Meb'e??
Ikinci sorum: 18 ay izinden sonra direk mi emekli ediliyoruz yoksa tekrar rapor alip sgk kuruluna mi giriyoruz?? Simdiden tesekkurler

Geçmiş olsun Hocam,
Psikiyatrik rahatsızlığınızın taban ve tavan değerlerini öğrenmelisiniz ilkin.
Benim ki Şizofreni: teşhis almış her şizofreni hastasına en az %45 en fazla %80 rapor oranı veriliyor.
(Sizin rahatsızlıkta durum ne bilmiyorum.)
%60 ve üzeri rapor almak sizi emekli etmeye yetecektir. Bunun için 10 yılın dolmasını bekelersiniz. Bu süreyi raporlu geçirmek için heyet raporu almanız lazım gelecektir.
Herşey hesapladığınız gibi giderse on yılınızı doldurduğunuzda yeni bir malül raporu alırsınız ve emekli olursunuz.
Süreç zorlu ve yıpratıcı olacaktır. Psikiyatırların size taban'dan %'de vermeleri durumunda malül(emekli) olamazsınız; hatta (hem de)geri hizmete/düz memurluğu da indirilebilirsinz.
Bunu da hesaba katıp hareket etmenizi öneririm.
Saygılar..

Bir sorum daha olacakti. Memura 18 ay izin hakki verildiginde emeklilik hizmet suresi hesaplanirken bu 18 izinli gecirilen sure hesaba katiliyor mu? Yani 10 yilimi doldurma hesabinda izinli gecirdigim sure ekleniyor mu

Bir de emeklilik icin alinacak raporu kedi doktorum mu veriyor? Yoksa sgknin kurulu mu karar veriyor?

Kendi Doktorunuzun vereceği rapor işinize pek de yaramaz. Emeklilik için heyete girersiniz. Heyete girmeden ilaç kullanımlarınzla ve hastane yatIş/çıkışlarınızla ilgili evrakları da eklersiniz.
18 ay rapor kullandığınızda maaşınız düşecektir ama primleriniz yattığından 10 yıllık hizmet sürenize dahil olacaktır raporlu günleriniz.

Geri