Malulen emeklilik için 9 gün eksiğimiz var. Nasıl kapatabiliriz?

Annem için malulen emeklilik başvurusu yapmak istiyoruz. kendisinin 1979 yılı ilk sigorta giriş ve 1116 günü var. doğum borçlanması için müracat ettik ve 675 gün doğum borçlanması yapılabileceğimize dair yazı elimize geçti. fakat 675 günü yatırdığımızda toplam 1791 gün yapıyor ve 9 gün eksiğimiz kalıyor.

burada önüme çıkan seçenekler ya isteğe bağlı sigorta yapacağım ya da bir işyerinde 10 gün sigortalı göstereceğim.

İş yerinde sigortalı göstermek ne kadar doğru bir uygulama bilemiyorum.

isteğe bağlı 30 gün sigorta yaptığımız zaman annem sağlık imkanlarından yararlanabilecek mi? çünkü şu anda babamın ssk sı üzerinden sağlık giderlerini karşılanıyor.

sanırım isteğe bağlı ödeme yapıldığında bağkur dan emekli olabiliyor. emeklilik bağkur dan malulen emekli olmanın artısı eksisi var mıdır?

İlginiz için teşekkür ediyorum.

İsteğe bağlı prim bağ-kur kapsamına girer doğrudur, fakat hizmet birleştirmede hangi kurumdan emekli olunacağına "son 7 yılda hangi kuruma (ssk, bağ-kur, emekli sandığı) daha fazla prim ödenmişse o kurumdan emekli olunur. Yani 9 gün bağ-kur (isteğe bağlı) pirimi yatırmayla bağ-kur dan emekli edilmezsiniz. Son 7 yılda SSK daki hizmet süreleriniz fazla ise oradan emekli olursunuz. Ve her zaman SSK emeklilik açısından bağ-kur'a göre daha iyidir.

son 7 yıldan kasıt hizmet yılımı yoksa 2011 öcesi 7 yıl mı? yani 2004 mü? çünkü en son prim ödeme yılı 1987 . daha öncesi bağ- kur yok. bir de öğrenmek istediğim malulen emeklilikte en son primini isteğe bağlı(bağ-kur) yatırdıysan bağ-kur dan malulen emekli olabiliyorsun diye bende bir bilgi var. bu bilginin doğruluğu nedir acaba?

Annenizin işe başlarken sakatlık durumu nedir?(1987 öncesi)
Şimdiki sakatlık durumu nedir? Şuan elinizde %60 ve üzeri işgücü kaybı raporu var mı?

1987 öncesi sağlığında herhangi bir problemi yoktu. kendisi maalesef akciğer kanseri. rapor elimizde yok ama müracatımızı yaptıktan sonra sgk hastaneye sevk edecek o doğrultuda rapor alınacak. ama araştırmalarımız doğrultusunda raporu alabiliriz gibi gözüküyor. ama önce 1800 gün şartı önemli? ya da bir yerde 10 gün sigortalı göstersek olabilir mi? iş yeri veya bizim açından bu şekilde tamamlamak olabilir mi?

1800 gün şart evet...
bir yerde çalışıyor gösterin primleri ödeyin....

sorun şu: %60 alabilecek misiniz iyice emin olun..
Olmazsa 2022 alabilirsiniz.

%60 konusunda emsal gerekiyor çevremde de bu konuda emsal araştırıyorum ama yok. sizin bu konuda bu tür hastalıklarda rapor ne civarında çıkyor bilgi,niz var mıdır acaba? bir de 2022 ne olduğunu bilmiyorum biraz aydınlatırsanız sevinirim.

2022 en son düşünülecek çare olsun. Bir tür çiledir o..
Yoksulluk maaşı anlamına geliyor.

Siz annenizi tam teşekküllü hastaneye götürün önce: %60 ve üzeri rapor alırsanız. Bir işte çalıştırmaya başlayın; O zaman gün tamam olunca başvurursunuz...

Malül emeklililer yıl ve primleri tamam ise başvuru yaptığı gün çalışmayı bırakırlar; Yasal prosedür öyledir ve gelecek sonuçu beklerler. Dolayısıyla önce bir doktordan %60 işgücü kaybı oluştuğuna air bir rapor alın emin olun.. Emsal bulmak olmaz. Kıstas yapmak da olmaz.

Geri