Malulen emeklilik mi ? engelli emeklilik mi ?

deasn19

Üye
Üye
Merhaba kafama takılan bir soru var ve sizinle paylaşmak istedim. Haziran ayında beyin tümör ameliyatım gerçekleşti.Düşük derece tümör tamamı çıkarıldı. Ameliyattan sonra emekli olmaya karar verdim.İşyerimden çıkış gerçeleştirdim. Malulen emeklilik içi başvuru yaptım benden işten çıkış belgesi askerlik muaf raporu vb.evrakları istediler.Daha sonra ameliyat olduğum Ankara hastanesine sevk ettiler. Ankarada 3 bölüme sağlık raporu için muayene oldum.
BEYİN CERRAH %84-ONKOLOJİ 80 VE FİZİK TEDAVİ %40 rapolarım çıktı.Ameliyatımı gerçekleştiren doktorum aynı zamanda engelli raporuda çıkarttı sağolsun. %97 engelli raporu süresiz. Onkoloji %80 beyin cerrah %84 olarak.
Şimdi merak ettiğim şu malulen emekli olursam SGK benden 18 ay sonra tekrar bir rapor istermi ? rapor isterse muayene olduğum bölümlerde oran düşmesi gerçekleşirmi. Oranlarım düşük çıktığı zaman almış olduğum engelli rapor ile tekrar emekli olurmuyum ?
İşe giriş tarihi : 17.07.2003 Çıkış tarihi : 08.09.2021
Prim gün sayım : 5247

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
@deasn19

Geçmiş olsun,

Hocam SGK sizden, emekli maaşı aldığınız sürece Kontrol Muayenesi isteyebilir. Bir yıl, iki yıl veya üç yıl arayla bunu bilmiyorum. Bu ona kanunun verdiği bir haktır ve sizin kontrol muayenesi yaptırmanız sorumluluğunuzdur.
Eğer ilerde kontrol muayenesinde oranınız %40'ın altına düşerse emekli maaşınız durdurulur. Siz bu duruma itiraz edebilirsiniz ve hakkınızı mahkeme yoluyla arayabilirsiniz. Muhtemelen mahkeme sizi hakllı görür ve maaşınızı yeniden başlatır. Süreç sizi yorabilir ama gerçekten çalışma durumunuz yoksa, kendinizi zorlamayın ve emekli olun derim ben.

deasn19

Üye
Üye
Merhaba ben zaten çalışmıyorum artık. engelli raporumda çıkarıldı %97 ağır engelli raporu. engelli emeklilik için başvuru yapabilirmiyim malulen emekliliğim sonlanırsa ?
@unuttum.29

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
@deasn19

Malulen emekliliğiniz iptal olsa bile engelli emekliliğine geçiş yapabilirsiniz. Bence bir sıkıntı olmaz. raporunuz %80'e bile düşse 15 yıl 3600 gün şartlarına tabi olursunuz ki bu da sizin durumunuza uygun olur, şartları zaten taşıyorsunuz.

deasn19

Üye
Üye
teşekkür ederim. malulen emekliliğim 3 veya 4 sene sonunda iptal edilirse. engelli emekliliğe geçişimde benden vergi indirimi çalışan olmak zorunda gibi şartlar istenmez değilmi ağır engelli raporum %97 ve süresiz çünkü.
@unuttum.29

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
@deasn19

Hocam birkaç yıl sonrası için endişelenmek nafile bence. Maaşınızı alın, keyfinize bakın. Eğer size zorluk çıkarırlarsa mücadele ederseniz vakti gelince. Ben sizin kazanacağınızı düşünüyorum. SGK'nın vereceği kontrol muayenelerini kaçırmayın, yaptırın. İlaçlarınız varsa ihmal etmeyin, kullanın. Doktor kontrollerine gidin mutlaka.

Burası siz gibi ben gibi engellilerin de çok rahat edemediği bir yer malesef. Bazen savaşmak zorunda kalıyoruz. Ama -belki- bir kaç yıl sonra başlayacak savaş için bugününüzün huzurunu bozmayın bence. Keyfinize bakın..

Bol şanslar..

deasn19

Üye
Üye
merhaba. @unuttum.29 teşekkürler yardım için. benim tümör tamamı çıkarıldı konuşarak ameliyatım gerçekleşti ve 4 saat sürdü glial 2 düşük derece olarak.. ve 6 ayda bir sadece kontrol yapılacak. 3 takip sonrasında senede 1 defa kontrol yapılacak. ameliyattan sonra %30 kısmi felç geçirdim konuşma yürüme kol hareketleri gibi ve atlattım çok şükür hepsini ilaç artık günde 1 tane kullanıyorum sadece. emekli olmayı istiyorum sadece.. Raporlarımdan onkoloji raporu ;

KARAR: Mayıs 2019'da bayılma şikayeti ile dış merkezde çekilen MRG ' de sol temporal bölgede tümör saptanması üzerine hastaya 6 aylık aralıklarla takip önerilmiş. Takiplerinde büyüme saptanan hasta ameliyat için Ankaraya yönlendirilmiş. 02/06/2021 tarihinde kitle eksizyonu yapılmış. Patoloji: Diffüz astrositom, IDH mutant, WHO grade II Neoplazm genel olarak düşük dereceli özellik göstermekte olup Ki67 odaksal olarak yükseldiğinden hastaya takip önerilmiş. Hastanın onkolojik açıdan %80, Bağımsız, 3 yıl süreyle maluliyeti uygundur.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
@deasn19

Önümüzdeki bir kaç yıl içinde maluliyet cetvelindeki oranlar değişebilir veya mezvuat değişebilir ve sizin aldığınız engellilik oranı düşebilir. Bunu bu günden bilmek mümkün değil. Sizin bugün için yapacağınız maaşınızı alın keyfinize bakın. Emekli olurken, size kontrol şerhi düşerler. Zamanı gelince elinizdeki hastalığınızla ilgili tüm evraklarla kontrolünüzü yaptırın.

Bizim ülkemizde hatalı oran verme, sahte rapor verme veya benzeri şeylerden kontrol şerhi oluyor mutlaka. Size düşen, sizi çağırdıklarında elinizdeki hastalığınızla ilgili evraklarla kontrolünüzü yaptırıp sonucu beklemek. Aleyhinize bir karar olursa buna itiraz edebilir hatta mahkemeye başvurabilirsiniz ama böyle bir ihtimal var diye endişelenmeniz bu gününüzü huzursuz etmekten başka bir şeye yaramaz.

Tekerlekli Sandalye