Malulen emeklilik talebi red edildi. 3600 günde emekli olursunuz denildi?

Merhaba,

Abim Mart 2001 tarihinden itibaren SGK lı ve 3600 gün sayısını 2013 Şubat ayında dolduracak. 2008 yılında engelli emeklilik sisteminin değiştiğini okudum. Aşağıda abime SGK tarafından 22.01.2010 tarihinde gönderilen bir yazı var. Aşağıdaki yazıya istinaden abim ne zaman emekli olabilir.

S.B. Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi sağlık kurulunca tanzim olunan 16.12.2009 tarih ve ......... sayılı rapor bölge sağlık kuruluna intikal ettirilmiş olup, yapılan tetkikler neticesinde çalışma gücünün en az %60'ını kaybetmiş durumda malül sayılmış ancak işyerine malüliyetinizi gerektiren arıza ile girmeniz nedeni ile malüllük sigortası yardımlarından yararlanamayacağınıza karar verilmiştir. 15 yıl ve 3600 günden sakatlıktan emekli olabilirsiniz.

Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

İlk işe giriş (ilk sigortalılık) tarihinde sakatlık oranınız maluliyet düzeyi üzerinde olduğundan malulen emeklilik başvurunuz red edilmiş. Eğer gerçekten ilk sigortalılık tarihinde sakatlık oranınız maluliyet düzeyi (%60) ve üzerinde ise verilen karar doğrudur. Değilse verilen karara itiraz edebilirsiniz. Tabi itiraz edecekseniz ilk sigortalılık tarihinde sakatlık oranınızın maluliyet düzeyinde olmadığını kanıtlamanız gerekiyor.
Bunun dışında ne zaman emekli olacağınıza dair size bilgi verilmiş zaten. Teyid etmemizi istiyorsanız ilk sigortalılık tarihini ay/gün/yıl olarak ve sakatlık oranınızı yeniden yazınız.

Yanıtınızı tam olarak anlayamadım. O yüzden sorma gereği hissettim kusura bakmayın.

1) 3600 prim günü ve 15 yıl dolduğunda malülen mi emekli olmuş oluyor?
2) Verdiğiniz yanıta göre ilk SSK başlangıcında da bir raporu mu mevcut? Biz bunu tam olarak bilmiyoruz, evrakın tamamı bağlı bulunulan SGK da. Bizde sadece emeklilik başvurusunda rapor için Marmara Ünv. Hastanesine sevk kararı var ve onun tarihi de Haziran 2008.

Hayır malulen emeklilikte üst limit 10 yıl hizmet süresi 1800 gün prim gün sayısıdır. Siz kademeli engelli erken emekliliğinden yararlanacaksınız. SSK başlangıç tarihini ve o tarihteki sakatlık oranını biz bilemeyiz ki. Bunun cevabını siz vereceksiniz.

Geri