Malulen emeklilik talebim red edildi. Tekrardan müracaat edebilir miyim?

Halil Bey,öncelikle kolay gelsin..
Sizin vaktinizi almak istemiyorum,hemen konuya gireyim.
Denizcilik Müsteşarlığı,Edremit liman başkanlığında firma elemanı olarak görev yaparken,2009 yılının mart ayında İzmir 9 eylül hastanesinde kanser ameliyatı oldum ayrıca verilen kemoterapi sonucunda gözlerimden birini kaybettim.Firmamız Antalya SSK ya bağlıydı,bu yüzden oraya malulen emeklilik için müracaat ettim.Beni ikamet adresime en yakın hastaneye sevk ettiler,bu arada yanlışlıkla hesap kesimde yaptıkları için müracaatımdan 3 ay sonra,sigortam kesildi.Beni sevk ettikleri Edremit Devlet Hast.de %44 lük bir rapor verdi.%60 ın altında olduğu için antalya ssk emeklilik müracaatımı reddetti.Ve bu cevabı verene kadar,tam bir sene geçti,nedeni de ilk sağlık raporumun,istanbul ssk da bulunamayışı oldu.Ben de bu ret cevabını alınca,elimdeki raporla 2022 için edremit kaymakamlığına müracaat ettim.Ve bana iki buçuk ay sonra maaş bağladılar,şimdi üç ayda bir 680 tl maaş bağlandı ve yeşil kart verdiler.
İlk işe girişim 1992.ve sigortalı olarak 2924 gün prim ödemişim.Bütün bu olaylar olurken ben 6.ameliyatımı oldum,kanserden kurtulamadım.Bu arada geçen ay,istanbula geri döndüm ve yaklaşık üç senedir çalışamıyorum.
Şimdi size sormak istediğim iki soru var;
-Yeniden malulen emeklilik için müracaat edebiliyormuşum,yine antalya ssk yamı müracaat edeceğim?Geçen seferki gibi mi olacak??
-Elimdeki raporla başka bir şekilde emekli olabilirmiyim?
Vaktinizi aldım,cevabınız için şimdiden teşekkürler..

Malulen emeklilik başvurusu için ikamet ettiğiniz ildeki SGK il müdürlüğüne başvurmanız yeterli olacaktır. İlla çalışılan kurumun olduğu ildeki sgk ya başvurmak şart değil diye biliyorum. Malulen emeklilik başvurunuz yine red edilirse, engelli erken emekliliğinden yararlanabilirsiniz. Buna göre sakatlık oranı %40-59 arası olan ssk lı engelliler, 16 yıl hizmet süresi ve 3760 gün primle emekli olur. Bu arada 1 ekim 2008 öncesi işe başladığınız için vergi indirimi belgesi alama zorunluluğunuz olduğunu hatırlatayım.

Ben bunu Antalya SSK ve İstanbul Göztepe SSK ile konuştum,illaki son çalışılan,yani dosyamızın olduğu kuruma müracaat etmem gerektiği söylendi..Halbuki kanunda dediğiniz gibi,son olarak prim ödediğiniz il md.lüğü veya ikamet edilen ildeki SGK il Müdürlüğüne diye bir ibare var..Bu arada yine ret cevabı gelirse,söylediğiniz şartların bir kısmı bana uymuyor,çünkü prim ödeme gün sayısı olarak 2924 gün diye yazmıştım.

Prim gün sayınız 2924 ama bunu bir şekilde 3760 güne tamamlayabilirsiniz. Dışardan prim yatırarak, bir işyerinde çalışarak yada çalışıyor gözükerek. Sonuçta fazla bir şey kalmamış prim gün sayınızın tamamlanmasına atıyorum ayda 800- 900 tl maaş almak dururken 3 ayda 600 tl almak arasında dağlar var.

Aslında haklısınız,eğer yine ret cevabı gelirse,tavsiyenizi dinleyip bir şekilde o farkı kapatmak en iyisi..

halil bey ben kazandım ve ilk malul aylığını mayıs 28 kktc den alacagım...ve cok sevınç içerisinde burukluk yasadım....ama ne gelirse haktan gelir.şükürler olsun.....

Geri