Malulen emeklilik talebim reddedildi. Ne yapmalıyım?

Malulen emeklilik içn başvurduk bize böyle bi yazı geldi . ne yapmalıyım

Bursa Bölge Sağlık Kurulunun 17.07.2011 tarih,1802 sayılı kararı gereği 506 sayılı yasanın 53.maddesinin (a) fıkrası gereği malul olduğunuz tespit edilmiş isede aynı kanuna tabi işyerine maluliyetinizi gerektiren arıza ile girmeniz nedeni ile aynı kanunun (b) fıkrası gereğince Malulluk sigortası yardımlarından faydalanamayacağınıza karar verilmiştir.

Annem 1998 yılında sol kol sol ayağından felç geçirdi. işe ilk giriş tarihide 1979 yılı. ben ilk işe girdiğinde malul olmadığını nasıl ispatlayabilirim ki ?.

Nasıl bir yol izlemeliyim. dosyada 1998 yılında hastanede yattığına ve gördüğü tedavi üzerine olan evraklar mevcut. bana bir akıl verin lütfen..

506 sayılı yasamı?
İyi güzelde 506 sayılı yasa yürürlükten kaldırıldı şimdi 5510 sayılı yasa geçerli. Bir yanlışlıkmı oldu acaba?
Öte yandan sizin başvurunuz 506 sayılı yasaya göre değerlendirilse bile size verilen red cevabındaki gibi "maluliyet ilk sigortalılık tarihinde yokmuş" zaten.
Gerek 5510 gereksede 506 gereği malulen emekli edilmeniz gerekirdi. Kabul edilemez bir red kararı vermişler. Sizinde dediğiniz gibi annenizin ilk hastalandığı tarihteki hastane kayıtlarını kuruma götürünüz ve karara itiraz ediniz. Yinede kabul etmezlerse bu seferde hukuki süreç başlatmalısınız.

Halil bey annemin ilk işe giriş tarihi 1979 yılı. bu senede sağlam olduğunu ispatlayamam. çünkü o zaman fabrikada sezonluk çalışılıyordu.O senelerde işe girerken sağlam mısın diye evrak isteniyormuydu bilmiyorum. İşe ilk girişte sağlam olduğuna dair rapor veya evrak sunamam. en son çalıştığı işyeri 1997de aynı fabrika sezonluk 1998de felç geçirdi. 834 günü vardı. doğum borçlanması yaparak 1800 güne tamamladım. Ve malulen emeklilik dilekçesi verdim. Bursadan gelen yazı ;

Bursa Bölge Sağlık Kurulunun 17.07.2011 tarih,1802 sayılı kararı gereği 506 sayılı yasanın 53.maddesinin (a) fıkrası gereği malul olduğunuz tespit elen dilmiş isede aynı kanuna tabi işyerine maluliyetinizi gerektiren arıza ile girmeniz nedeni ile aynı kanunun (b) fıkrası gereğince Malulluk sigortası yardımlarından faydalanamayacağınıza karar verilmiştir.

Şimdi nasıl bir itiraz dilekçesi yazmalıyım. neye göre hareket edeyim. ? Lütfen bir yol gösterin.

Sosyal Güvenlik Kurumu Bursa Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'ne,

... / ... / 2011

... tarihinde yapmış olduğum malulen emeklilik başvurum, malul olduğum kabul edilmiş ancak işyerine maluliyet gerektiren arıza nedeniyle girdiğim öne sürülerek malulen emeklilik başvurum red edilmiştir.
Oysa ilk sigortalılık tarihim olan 1979 yılında hiç bir hastalık ve sakatlığım yoktu. 1998 yılında sol kol ve sol ayağımdan felç geçirdim. Geçirdiğim felç üzerine ....hastahane'sinde gördüğüm tedaviye dair evraklar aşağıdadır.

İş bu sebeple, malulen emeklilik başvurumun Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu'nca yeniden değerlendirilmesini, gerekirse maluliyetimin tespiti için yeniden hastaneye sevkimin yapılmasını ve malulen emeklilik işlemlerimin ivedilikle tamamlanmasını arz ve talep ederim

Ad soyad
imza

tc kimlik numaran
adres
telefon

Geri