Malulen emeklilik ve kademeli engelli emekliliği?

selam arkadaşlar konu hakkında bilginize ihtiyacım var 21 yıldır tedavisi olmayan 15 günde bir hastane ortamında tedavi almaktayım süresiz %83 engelli raporum ve vergi indirimim vardır
hastalığım yüzünden okul okuyamadım askere gidemedim iş hayatına çok geç başladım ilk sigorta girişim 2010 2021 yılında yeni yönetmenlik çıkmış 2008 öncesi vergi indirimi ile direk emekli ola biliyorken 2008 sonrası ilk kez sigorta girişi olanlar ister süresiz rapor ister vergi indimi olsun emeklilik baş vurusu yapıldığı zaman sgk 2008 sonrası giriş olduğu için elindeki raporu ve vergi indirimini kabul etmiyor aynı malul emeklilerde olduğu gibi tekrardan hastaneye gönderiyor çalışma gücü kayıp oranı istiyor ve bunun derecesine göre emekli ola bilirsin veya olamazsın bana aynen bu şekilde anlatıldı 2008 öncesi ilk sigorta girişi olanlar vergi indirimi ile kademeli emekli olurken 2008 sonrası için bayağı 2 kez kurula girmen gerekiyormuş aslında emekli olmak için elindeki raporu vergi indiriminden emekli olmak için kabul etmiyorlar prim günü çalışma yılını doldur gel seni sevk edelim çalışma gücü kayıp oranına bakılsın öyle karar veririz öyle bir yasa çıkarmışlar ama 2008 öncesi sigorta girişi olanlara böyle bir durum söz konusu değil neyse

bana gelelim benim ilk hastalığım nedeniyle göz cilt ciğerimde hastalıklar başladı buda 21 yıldır tedavisi olmayan hastalığımın bir zaman sonra verdiği hasarlar

83 süresiz raporum var 2021 yılında aldım bu yukarıda saydığım hastalıklar aldığım engelli raporuna eklemedim gerekte yok bence tek hastalık oranım %83 1 derece engelli sayılıyorum

şimdi engelli malul emekli hastalıklar listesine baktım benim hastalık var
Ağır Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan hastalığımın listede olduğunu gördüm

benim şuan 4800 prim günüm var 2010 yılından beri çalışıyorum

şuanda 1 derece emekliler için 15 yıl çalışma süresi ve 3600 gün prim isteniyor 15 yıl çalışma sürem ne zaman doluyor ? lütfen bilgi prim günüm dolmuş çalışma sürem dolması için aktif ssk lı çalışmam gerekiyor mu ve 15 yılı ne zaman dolduruyorum ?

hastalığımdan dolayı gözlerimde ve ciğerimde sorunlar var ciddi şekilde beni etkiliyor
şuanda malul emeklilik için baş vuru yaparsam çalışma gücü listesinde benim hastalığım ağır derece çalışma gücü kayıp olan hastalık listesinde var bunu gördüm malul emekli ola bilirim diye tahmin ediyorum kendi listelerinde var çünkü yapmak zorundalar

bir diğer konum ise artık çalışacak halim kalmadı beni çok yoruyor siz değerli büyüklerimden bana fikir veya akıl vermenizi istiyorum çalışma yılını doldurup emeklimi olsam veya direk malul emeklimi olsam karar veremiyorum malul emekli olursam kaç para maaş alırım şuanda lütfen cevaplarsanız çok mutlu olurum hakkınızı helal edin hepinize şimdiden teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Erkancan3434

Selam,

Geçmiş olsun.

Malullük için 10 yıllık sigortalılık süresi ve 1800 gün prim şartı var.

Siz malullük şartını sağlıyorsunuz.

Başvurunuzu: Özel'de çalışıyorsanız SGK Müdürlüğüne; Devlette çalışan iseniz kurumunuza yapabilirsiniz.

Eğer malulen emekli olamazsanız Engelli emekliliği için 15 yıl sigortalılık ve 3600 gün şartına tabisiniz.

Engelli emekliliği için önümüzdeki yıl (2010 yılında ilk işe girdiğiniz ayda) dilekçe verebilirsiniz.

(Bence/umarım maluliyette sorun çıkmaz ve emekli olursunuz.)

Emekli ikramiyenizi almak için işi bırakmadan SGK'ya emeklilik dilekçesi verirseniz emekli olur yazınızla işyerinizden emekli ikramiyenizi de alabilirsiniz.

Maaşlar düşük bağlanıyor maalesef. Eğer Asgari ücret dolaylarında bir maaşla çalıştıysanız iş hayatınız boyunca; 10 bin TL gibi bir maaş bağlanır muhtemelen.

Meclisten en düşük emekli maaşının 12.500 TL olması kararı geçti sanırım. Siz de en düşük bu kadar alırsınız emekli maaşı.

Bol şanslar.

@Erkancan3434

Selam,

Geçmiş olsun.

Malullük için 10 yıllık sigortalılık süresi ve 1800 gün prim şartı var.

Siz malullük şartını sağlıyorsunuz.

Başvurunuzu: Özel'de çalışıyorsanız SGK Müdürlüğüne; Devlette çalışan iseniz kurumunuza yapabilirsiniz.

Eğer malulen emekli olamazsanız Engelli emekliliği için 15 yıl sigortalılık ve 3600 gün şartına tabisiniz.
ben
Engelli emekliliği için önümüzdeki yıl (2010 yılında ilk işe girdiğiniz ayda) dilekçe verebilirsiniz.

(Bence/umarım maluliyette sorun çıkmaz ve emekli olursunuz.)

Emekli ikramiyenizi almak için işi bırakmadan SGK'ya emeklilik dilekçesi verirseniz emekli olur yazınızla işyerinizden emekli ikramiyenizi de alabilirsiniz.

Maaşlar düşük bağlanıyor maalesef. Eğer Asgari ücret dolaylarında bir maaşla çalıştıysanız iş hayatınız boyunca; 10 bin TL gibi bir maaş bağlanır muhtemelen.

Meclisten en düşük emekli maaşının 12.500 TL olması kararı geçti sanırım. Siz de en düşük bu kadar alırsınız emekli maaşı.

Bol şanslar.
çok teşekkürler Allah razı olsun 15 yıllık sigorta sürem ne zaman doluyor o kısmı anlamadım

ilk sigorta girişim 05.06.2010 prim günüm şuan 4850

kademeli emeklilikle 1 derece engelli emeklilikte istenen 3600 gün prim 15 yıl sigortalılık çalışma yılı benim prim fazlasıyla dolmuş sanırım ama çalışma yılım ne zaman doluyor tarih yıl olarak :(

çok teşekkürler Allah razı olsun 15 yıllık sigorta sürem ne zaman doluyor o kısmı anlamadım

ilk sigorta girişim 05.06.2010 prim günüm şuan 4850

kademeli emeklilikle 1 derece engelli emeklilikte istenen 3600 gün prim 15 yıl sigortalılık çalışma yılı benim prim fazlasıyla dolmuş sanırım ama çalışma yılım ne zaman doluyor tarih yıl olarak :(
Rica ederim.

15 yıllık çalışma süreniz işe ilk girdiğiniz tarihten 15 yıl sonra dolar.

Yani 05.06.2025 tarihinde sigortalılık süre şartını sağlamış olursunuz.

Geri