Malulen ve erken emekliliğin arasindaki fark nedir...??

Sayin halil bey...
1.benim raporum %40 tan %65 çikti.ben bunu vergi dairesine mi yoksa iş yerine mi bildirmem lazim.ve malulen emekli olan bir kişi ölene kadar her ay ayligini alabilir mi?
2.engelli olarak çalişan bir kişi kendi istegi ile iş yerinden çiksa tazminat veya çikiş parasini alabilir mi?

Malulen emeklilikle engelli erken emekliliği arasındaki en büyük fark süre farkı. Malulen emeklilikte çok daha kısa sürede emekli olabiliyorsun. Ek olarak malulen emekli olunca ikinci bir işte çalışamazsın çalıştığın takdirde maaşın kesilir ama engelli erken emekliliğinden yararlanırsan SGDP (sosyal güvenlik destek primi) ödeyerek tekrar çalışabilirsin. Ve tabiki ölünceye kadar malulen emeklilik maaşını alırsın. Tıpkı diğer emeklilik türlerinde olduğu gibi. Diğer sorularına isen cevap yazmış.
Ve önemli uyarı: İsen'inde dediği gibi her yere konu açma önceden açtığın bir konu var zaten onun altından devam et bu şekilde sorularn takibi zor oluyor.

Halil bey...
Her yere açma diyorsunda ben bu sitede yeni oldugum içi nasil veya nerelere girilir bilmiyorum.yanlişim varsa kusura bakmayin lütfen...ama anlatirsaniz sevinirim..tşk.

Sayin halil bey....
Ben şimdi malulen emekli olsam daha sonra dişaridan toplu ödeme ile 4000 prim erken emekliliğimi isteye bilirmiyim.veya 5 sene malulen ayligi alip sonra ayligi iptal ettirip.bir iş yerinde çalişip erken emekli olabilirmiyim.

forumlarda biraz gezi yap.
Sizin konunuz ağırlıklı engelli emeklilik
Sizde forumda bir gezindiğinizde engelli emeklilik konusuna tıklarsanız: açtığınız başlık görürsünüz. ORadan soruya devam ederseniz bizden başka konu ile olay yaşamış diğer arkadaşlar sana hikayesini anlatır.
dolayısıyla senin esas konu dağılmamış olur ve hikayeni okuyan birisi çıkar karşına ve benzeri varsa bir konu başlığı altında cevaplar.
Halil Efendi size yol gösteriyor. Heryere konu açarsanız o zaman hikaye büyüsü bozulur okuyan birisi ne demek istediğinizi yarım yamalak anlar.
Bizde sizi yönlendiriyoruz her herde konu açmak yerine açtığın konuya devam edip hem hikayeyi sağlam yere alırsın hemde bizden başka tecrübesi olan arkadaşlar size anılarını yazar.

halil bey...
malulen emekli olabilmek için ilk işe girişinde mi raporun %60 üstünde olması lazım.yoksa sonradan %60 üstünde olsa malulen emekli olunmaz mı?ve malulen emekli olan bir kişi her ay veya her sene doktora gidip muayene olması lazım mı?

İlk işe girişte maluluyet (%60) düzeyinde sakatlığın olmaması gerekiyor. Malulen emeklilikte rapora "kontrol şerhi" konmuşsa orda zikredilen süre zarfında kontrol muayenesi olursunuz kontrol şerhi yoksa olmazsınız.

Geri