Malülenmi? Yoksa özürlü olarakmi emekli olabilirim?

bir sorum olacak. kime sorsam değişik cevaplar alıyorum vede yıllardır bilgilerine güvendiğim herkesede soruyorum ama kesin bi cevap veren olmadı ...

herkes...muhtemelen... veya... belki..yada tam olarak emin değilim diye cev veriyolar

kendim araştırmaya kalktım bende çok çelişkilerde kaldım
çünkü ülkemizde özürlülerin haklarını ne biz özürlüler tam biliyoruz nede bizi yönetenler...işin garibi kanunu çıkaran kurumlar bile tam net bir bilgi veremiyo...
çünkü ben ankarada yaşıyorum . özürlüler daire başkanlığından tutunda .sgk .gelirler idaresi başklığı.. il defterdarlığı vs. gibi kurumların hepsine gittim ve sordum ama ilginçtir hepside değişik değişik cevaplar verdiler .....
ve ben sonuç olarak hiç birşey anlamadım kendi durumum hakkında..kısaca sizede bahsedeyim

...
benim ilk işe giriş tarihim sigortalı olarak 1997
ilk işe girdiğimde özürlü raporu henüz almamıştım... ama özürümün doğuştan olduğunu biliyordum hastanelerde öyle diyorlar zaten...benim rapor tarihim 2002de aldım birde 2005 de aldım her iki rapordada % 75 özürlü ve süreklidir diye yazıyor..yani ben ilk işe giriştarihinden sonra aldım kanuna göre özürlü olarak emekli olabilirim gibi gözüküyo fakat özürüm doğuştan ve % 75 oranında olduğu içinde malüllen emekli olabilirsinde diyolar bir başka sorun ben yeni kanunlara da baktım ...ama hangi kanunna göre emekli olabileçeğimi tam anlayamadım... yani 3600 gün ve 15 yıl mı yoksa yeni kanundaki taploya göre 17 yıl dörtbin küsür yılmı.....yoksa 1800 günle malülen olabilirmiyim son olarak ...raporumda sürekli yazmasına rağmen .... emekli olmak istesem yeni rapor isterlermi benden acaba ....çünkü isterlerse yeni düzenlemeye göre bana % 43 veye ..45 oranında bi rapor verirler gibi tahmin ediyorum nerden tahmin ediyosun dersen kardeşim de de aynı sorun var ona bu yıl aldık raporu ve ona % 43 verdiler acaba benden yeni rapor isterlermi çoğunluk sürekli yazdığı ve 2000 yılı sonrası olduğu için isteyemezler diyo ama ben emein değilim ...çok uzun oldu kusura bakmayhın .. özür dilerim ama beni kesin olarak aydınlatırsanız ..çok tşk ederim.. sayhgılar sunarım...hayırlı günler ....

murat tanrıver..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhabalar Murat,
Bu soruların cevapları öyle 3 bilinmeyenli denklem değil ki. Üstelik bu soruları cevaplayacak yerlere sormuşsun. Ne diyelim biraz şansızmışsın.
Sorularına gelince.
Önce Malulen emeklilikle başlayalım.
1: Malulen emekli olabilmek için ilk şart şudur, ilk sigortalılık tarihinde maluliyet derecesinde (buda %60 sakatlık oranı diğer adıyla iş gücü kayıp oranı) sakatlığının olmaması GEREKİYOR.

Malulen mi yoksa engelli emekliliğinden yararlanacağın konusunda bir şey söyleyebilmemiz için önce rapor oranını net olarak bilmemiz gerekiyor.

Şu yolu izlemelisin; sağlık kurulu raporu vermeye yetkili tam teşekküllü bir hastaneden üsülüne uygun düzenlenmiş bir rapor almalısın. Sana verilen rapor oranına göre net bilgi verebiliriz.
Zaten emeklilik süren geldiğinde senden mutlaka yeni rapor isteyeceklerdir. Bunun kaçarı yok.
Tabi bu cevapları vergi indirimi belgesi almadığını varsayarak yazıyorum.
Vergi indirimi belgesi almışmıydın?

evet %80 dediler işyerimden bana ama ben belgeyi hiç görnedim çünkü şu anda çalıştığım yerde özürlü kadrosundayım .....
sordum bize gelen belgede % 80 vergi indirimin var dediler okadar ...

Bu çok önemli vergi indirimi alıyorsan durum değişir. Vergi indirimi alıp almadığın maaş bodronda gözükür. herhangi bir ibare yokmu maaş bordronda eğer varsa senden yeni rapor isteyemezler.

evet var ama sadece özürlü indirim farkı diye bişey yazıyo tam emin değilim .. ama n yazması gerekiyo acaba biliyomusu...
yeni rapor istememeleri için acaba?

Maaş bordronuzu tekrar inceleyiniz.
Şu ibareler olması gerekiyor;
Özel indirim tutarı
Yada, Sakatlık indirimi yazması lazım. Karşısında bir miktar yazar ( vergi indirimi derecene göre değişir bu miktar)
Şayet vergi indirimi alıyorsan emekliliğinde senden yeni rapor istemezler. Bu nedenle vergi indirimi alıp almadığınız çok ama çok önemli.

ilk işim bodroya bakmak olacak ...eğr senin dediğin ibareler varsa kesin olarak yeni rapor istemezlerdiyosun...peki o eskidendi falan .gibi şeyler söyleyip yeni kanuna göre tekrar rapor almalısın falan demezler inşallah ...

ayrıca ilgi ve alakandan dolaı çok tşk ederim...

Vergi indirimi belgesi bir kereye mahsus alınır ve en büyük avantajı emeklilik süresi geldiğinde vergi indirimi belgesi alanlardan yeniden rapor istenmez. Bunu herkes bilir.
Bu arada muro, buraya isteğin kadar soruyu çekinmeden sor lütfen. bu forumu sizlere yardımcı olmak olmak için açtık.
Sevgiler.

gercekten çok tşk ederim... çok yardımçı oldun..
birde şu özürlü emekliliğiyle malülen emekli maaş ları arasındaki farklardan biraz bilgi verebilirsen sevinirim....
çünkü benim tam anlaşılmasada malülen emeklilik hakkımında olduğu söyleniyo eğer bana malülen emeklilik hakkında var derlerse ben hemen olayımmı yoksa 15 yılı tamamlamama 2 yılım kaldı onu bekleyip özürlü olarakmı emekli olayım ...acaba ...bilemiyorum..

Geri