Maluliyet Maaşında Rapor Eziyeti Bitti

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
Kaza geçirmiş veya kronik böbrek, akciğer gibi hastalığı bulunanlara maluliyet maaşı bağlanması için müracaat edenlerin rapor eziyeti sona erdi.

Daha önce sadece Ankara'da yapılan işlemler gelinen aşamada 13 bölgeye yayıldı. Böylece 6 ayı bulan ve hak sahipleri için işkenceye dönüşen bürokrasi önemli ölçüde azaltılmış oldu. Maaş bağlanması için gerekli olan sağlık kurulları kararı en geç 1 ay içinde çıkıyor. Arkasından 15 gün içinde maaş bağlanıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), maluliyet maaşında bürokrasiyi bitiren adımı sağlık kurullarında attı. Türkiye'nin 9 ilinde kurulan Bölge Sağlık Kurullarına 4 şehir daha eklendi; Ankara, Eskişehir, Trabzon ve Gaziantep.. Söz konusu kurullar halihazırda İstanbul, İzmir, Antalya, Adana, Kocaeli, Bursa, Konya, Kayseri, Samsun'da hizmet veriyor. Bu bölgeler kendilerine yakın illerden gelen maluliyet dosyalarına da bakmakla yetkilendirildi.

Maluliyet aylığı bağlanmasında tüm işlemler daha önce SGK'nın Ankara'daki Başkanlık binasında yürütüldüğü için 6 ayı buluyordu. Kaza geçirmiş veya kronik böbrek rahatsızlığı gibi hasta grubunda yer alanlar, malulen emekli olabilmek için kilometrelerce yolu teperek Ankara'ya gidip gelmek zorunda kalıyordu. Ankara'da biriken dosyalar yüzünden maluliyet maaşı bekleyenler 6 ay ile 1 yıl arasında beklemek zorunda kalıyordu. Şimdi bölgelerde kurulan 3 doktor, 4 memurun görev yaptığı Bölge Sağlık Kurulları bulunduğu ilin ve çevresindeki vatandaşların özür raporlarını inceleyip aynı gün karar verebiliyor.

YENİ SİSTEMDE HASTANEYE İKİNCİ DEFA GİTMEK YOK

Maluliyet talebinde bulunan kişi yaşadığı ilin Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezi'ne başvuracak. Kişi merkez yerine doğrudan eğitim ve araştırma veya üniversite hastanelerine de başvurabilecek. Bölge Sağlık Kurulları, hastaneden veya SGK merkezinden gelen raporu değerlendirecek. Eğer dosyada eksik varsa, sağlık raporlarının alındığı hastane aranacak, belgeler istenecek. Malulen emekli olmak isteyen kişi çok zorunlu olmadıkça ikinci defa hastaneye gönderilmeyecek.

Cihan Haber Ajansı

hizmetkar

Üye
Üye
iyi günler arkadaşlar bu sistemin engelli erken emekliliğindede bir faydası varmı yoksa yine ayrımcılıkmı yapılıyor bilgisi olan varmı saygılar.

F

Fırtına

Guest
merhaba hizmetkar,

bu sistemin erken emeklilikle bir ilgisi yok.. maluliyet maaşı bağlanması için müracaat edenlerin rapor alırken yaşadığı sıkıntılar, eziyetler giderilmiş.. maluliyet maaşı için müracaat edenlerin kilometrelerce yolu teperek ankara ya gidip gelmesi gerekmeyecek ve maluliyet maaşının bağlanması için 6 ay 1 yıl arası beklemek zorunda kalmayacaklar..

hizmetkar

Üye
Üye
haklısınız tahmin etmiştim bizi ilgilendiren düzenleme ne zaman çıkaçak karar veremedim ben sizce vergi indirimine basvurup emekliliği beklesem yoksa hani yeni uygulamanın cıkmasınımı beklesem bir türlü karar verenmedim saygılar

F

Fırtına

Guest
hizmetkar,

''bizi ilgilendiren düzenleme ne zaman çıkacak..?'' bu konu ile ilgili şu an kesin bir bilgi/tarih yok..
karar veremediğin nokta da ben seni yönlendirmek istemiyorum.. ''karar vermek'' tamamiyle sana bağlı arkadaşım..

Tekerlekli Sandalye