Maluliyet ve Çalışma Gücü Kaybı Tespiti İşlemleri Yönetmeliği Resmi Gazetede yayınlandı.

Çukur

Üye
Üye
Şimdi benim sağ kolum yok derecede hiç çalışmıyor malul müyüm
Binim sağ kolum omuzdan hiç çalışmıyor hemipleji ben malul müyüm raporda sağ kol %de 60 bile yaziyor

Çukur

Üye
Üye
Ayağımda da hemipleji var sürte sürte yuruyorum

Gökbörü

Üye
Üye
Yönetmeliği okudum anladığım kadarı ile diyor ki, eğer birçok hastalıktan rapor aldıysanız %baltazar formülü artık devre dışı kalıyor... Sadece en fazla oran verilen hastalık esas alınıyor... Bu halde birçok kişinin raporu iptal edilir ya da yenileme sırasında engelilik için oran tutmadığı için emekliliği iptal edilir.... Üstadlar birde siz okuyup yorumlayın dogru mu anlamışım...
Bana 5 ayrı hastalıktan verilen %52 engelli raporunda en büyük hastalık oranı %20 yani ben yenilrme raporu almaya gidince engelilik oranım %20tr mi düşecek böyle olursa engelilik ten çıkacagım.. Emekli olduysam bu arada emekliliğim iptal edilecek öylemi..

Son düzenleme:

İsen Buga

Üye
Üye
Yönetmeliği okudum anladığım kadarı ile diyor ki, eğer birçok hastalıktan rapor aldıysanız %baltazar formülü artık devre dışı kalıyor... Sadece en fazla oran verilen hastalık esas alınıyor... Bu halde birçok kişinin raporu iptal edilir ya da yenileme sırasında engelilik için oran tutmadığı için emekliliği iptal edilir.... Üstadlar birde siz okuyup yorumlayın dogru mu anlamışım...
Bana 5 ayrı hastalıktan verilen %52 engelli raporunda en büyük hastalık oranı %20 yani ben yenilrme raporu almaya gidince engelilik oranım %20tr mi düşecek böyle olursa engelilik ten çıkacagım.. Emekli olduysam bu arada emekliliğim iptal edilecek öylemi..
bir daha baştan sona oku..

daha önce öğrendiklerini unut...
az öne okuduklarını unut...
Bir daha oku :)

Gökbörü kardeş malul emeklilik ile engelli emekliliği karıştırmadan okumalısın.
İpucu: Birinde balthazard formülü uygulanmazken diğerinde uygulanır.

Çukur

Üye
Üye

Ben üst tek sağ ekstremite yüzde 60 yani hiç kullanamıyorum babamdan malul yetim maaşı alabilir miyim

gulsah.kilic1

Üye
Üye

merhaba benim yüzde 40 raporum var daha önce yazmıştınız sizden bilgi alabilirmiyim ben çalışmada sıkıntı yaşıyorum ve heyete girip Allahın izniyle raporumu yükseltmek istiyordum bu yöneltmeliliğin emekliliğime ne gibi faydası olur kardeşim

Çukur

Üye
Üye
Yani malul yetim maaşı alabilir miyim

Moderatörün son düzenlenenleri:

İsen Buga

Üye
Üye
merhaba benim yüzde 40 raporum var daha önce yazmıştınız sizden bilgi alabilirmiyim ben çalışmada sıkıntı yaşıyorum ve heyete girip Allahın izniyle raporumu yükseltmek istiyordum bu yöneltmeliliğin emekliliğime ne gibi faydası olur kardeşim
Engelli (Erken) Emeklilik elde ederseniz sıradan normal emeklilik gibi hakların olur.
Malül Emeklilik istiyorsanız Madde madde yazılmış uygulayabilirsiniz; Hangisi gönlünüze yattıysa ondan faydalanabilirsiniz.
kolay gelsin

septik

Editör
Editör
Bu konularda emin olmak için o branşın doktoru olmak lazım İsen :D

Çukur

%60 İş gücü kayıp oranı alabilirseniz yetim maaşından yararlanabilirsiniz.

Sigortalı çocuğunun maluliyet tespiti
MADDE 7
– (1) Sigortalının, çalışma gücünü ağır düzeyde kaybettiği tespit edilen hak sahibi veya bakmakla yükümlü olduğu çocuğu malul sayılır. Bu tespitlerde hastalık listesi esas alınır.

Başka birinin sürekli bakımına muhtaç olma halleri
MADDE 10

(1) Sigortalıların başka birinin sürekli bakımına muhtaç olduğu durumlar aşağıda belirtilmiştir:
a) Kuadripleji, parapleji, dipleji ve sigortalının yaşamını kendi başına yürütmesine engel hemipleji veya merkezi sinir sisteminin sfinkter bozuklukları ile birlikte olan diğer hastalıklar.
b) Süreli veya sürekli ruh sağlığı ve hastalıkları kliniğinde kalmayı gerektiren ve tedavi edilemeyen psikotik hastalıklar.
c) İki gözde de yüzde yüz (tam) görme kaybı.
ç) İki elin kaybı veya yok hükmünde olması.
d) Bir kolun omuzdan ve bir bacağın kalçadan kaybı veya yok hükmünde olması.
e) Her iki bacağın alttan en az 1/3’ünün kaybı veya yok hükmünde olması.
f) Tedavisi olanaksız bir hastalıktan ileri gelen ağır beslenme bozuklukları ve kaşeksiler.
g) Solunum yetmezliği nedeniyle yardımcı solunum cihazlarının sürekli kullanılması.
ğ) Giyinme, beslenme, fonksiyonel mobilite, bağırsak ve mesane bakımı, kişisel hijyen ve tuvalet ihtiyaçları gibi günlük yaşam aktivitelerinin sağlanamaması.
h) Bu maddede tespit edilen durumlar dışında kaldığı halde tedavi edilemeyen ve başka birinin sürekli bakımına muhtaç duruma gelinmesine sebep olan sekeller ve ağır hastalıklar.

Son düzenleme:

Çukur

Üye
Üye
Sağ tek ekstremite ye 60 yazılmış rapordo

septik

Editör
Editör
Oranlarda bir değişiklik yok, %60 tek hastalığa yetim maaşı bağlanır.

Eser55

Üye
Üye
Benim yuzde 95 raporum var 18 yıl öncesinden 1 ay raporum var malulen yararlanabilirmiyim

terlikcidede03

Üye
Üye
benim yüzde 80 engelli sizofreni raporda calışma olanagı vermeyen diyor beni kapsıyormu lütfen cvp tşk

septik

Editör
Editör
Arkadaşlar, bu yeni değişiklillerle malullük ve yetim maaşı almak biraz daha zorlaşmış gibi görünüyor.

Fakat Allah gecinden versin emekli aile fertlerimizden birini kaybettitiğimizde yetim maaşı alma şansımızı sgk ya müracaat ederek değerlendireceğiz, en doğal hakkımız.

Çukur

Üye
Üye
Arkadaşlar, bu yeni değişiklillerle malullük ve yetim maaşı almak biraz daha zorlaşmış gibi görünüyor.

Fakat Allah gecinden versin emekli aile fertlerimizden birini kaybettitiğimizde yetim maaşı alma şansımızı sgk ya müracaat ederek değerlendireceğiz, en doğal hakkımız.
Yani tek hastalıktan yüzde 60 yetiyor ya yetim maaşı na

Tekerlekli Sandalye