Malulluk raporu ile ÖTV indirimli araç alınır mı?

Murat KARDEŞLER

Üye
Üye
2015 yılında malulen emekli olmak için başvuru yaptım 93 oranında rapor alıp emekli oldum. Aynı raporla 2022 yılında ötv muafiyeti arac aldım. Şimdi aracımı değişmek istiyorum ama bu raporla alamayacağını yeni rapor almam gerektiği söyleniyor nedeni ise ilk aldığım rapor malullük için olduğundan bu konuda bilgisi olan varmi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Elinizdeki raporda sakatlık oranı yazıyorsa o raporla ÖTV indirimli araç alabilirsiniz. Zira rapor oranı %90 ve üstü olan kişiler için araç alımında tek başına rapor oranı yeterli oluyor.

İsen Buga

Üye
Üye
Açıklama yazmadan önce: bir kaç açıklama yapalım...
1. raporlar eski, ama 30 haziran 2023 e kadar geçerli, dolayısıyla raporunuz halen geçerli...
2. 2022 de araç alarak hakkınızı kullandınız, yeniden araç almak için 60 ay doldurmanız gerekiyor.
3. % 93 lük rapor alındığı için malül olsun olmasın ayrıca araç alımında kullanılabilir ancak 2. seçenek nasıl çözeceksiniz?
4. Rapor yenileyin demesinin sebebi 2. seçenek. ve 3. seçenek yani raporu araç alarak hakkınızı kullandınız yenisi gerekebilir

Murat KARDEŞLER

Üye
Üye
Açıklama yazmadan önce: bir kaç açıklama yapalım...
1. raporlar eski, ama 30 haziran 2023 e kadar geçerli, dolayısıyla raporunuz halen geçerli...
2. 2022 de araç alarak hakkınızı kullandınız, yeniden araç almak için 60 ay doldurmanız gerekiyor.
3. % 93 lük rapor alındığı için malül olsun olmasın ayrıca araç alımında kullanılabilir ancak 2. seçenek nasıl çözeceksiniz?
4. Rapor yenileyin demesinin sebebi 2. seçenek. ve 3. seçenek yani raporu araç alarak hakkınızı kullandınız yenisi gerekebilir
Peki bu raporla nasıl arac alabilirim çünkü bayii vergi dairesinin sitesinde görülmediği için kabul etmiyor, vergi dairesi hastane sisteme yüklesin diyor, hastane malullük başvurusu için başvurmuş o nedenle bu raporu sisteme yükleyerek diyor bu konuda yardım bekliyorum şimdiden teşekkürler
Elinizdeki raporda sakatlık oranı yazıyorsa o raporla ÖTV indirimli araç alabilirsiniz. Zira rapor oranı %90 ve üstü olan kişiler için araç alımında tek başına rapor oranı yeterli oluyor.
bayii vergi dairesinin sitesinde görülmediği için kabul etmiyor, vergi dairesi hastane sisteme yüklesin diyor, hastane malullük başvurusu için başvurmuş o nedenle bu raporu sisteme yükleyerek diyor bu konuda yardım bekliyorum şimdiden teşekkürler

İsen Buga

Üye
Üye
sorunuzu cevaplamadan önce soru sorayım:
Siz 2022 tarihinde yanı geçen sene araç aldığınızı beyan ettiniz.
Elinizdeki 2022 model araç satıp yerine 2023 model araç mı almak istiyorsunuz?

Amacım sizi aydınlatmak. merak ettiğim soruya cevap alırsam ona göre yol göstereceğim.

Murat KARDEŞLER

Üye
Üye
sorunuzu cevaplamadan önce soru sorayım:
Siz 2022 tarihinde yanı geçen sene araç aldığınızı beyan ettiniz.
Elinizdeki 2022 model araç satıp yerine 2023 model araç mı almak istiyorsunuz?

Amacım sizi aydınlatmak. merak ettiğim soruya cevap alırsam ona göre yol göstereceğim.
Ben 2022 de almadım 2017 yilinda aldim

İsen Buga

Üye
Üye
2015 yılında malulen emekli olmak için başvuru yaptım 93 oranında rapor alıp emekli oldum. Aynı raporla 2022 yılında ötv muafiyeti arac aldım. Şimdi aracımı değişmek istiyorum ama bu raporla alamayacağını yeni rapor almam gerektiği söyleniyor nedeni ise ilk aldığım rapor malullük için olduğundan bu konuda bilgisi olan varmi
2022 sandım... tamamdır...
Cevaplayalım:
Rapor aldığınız hastane rapor birimine gideceksiniz. Rapor arşivdedir.
Görevliye elinzideki raporun e nabıza yüklenmesi gerektiğini söyleyiniz.
Gerekçe sorarsa; durum anlatınız yukarıdaki gibi...
Raporunuzu inceler geçerli olup olmadığına bakacak.
amaç teyit almak.
Memur geçerli kullanabilirsiniz derse o zaman:
Memursa Sağlık Bakanlığının eldeki raporunun 30 haziran 2023 tarihine kadar uzatıldığına dair genelge sor.
Sağlık Bakanlığı genelgesine rağmen elinizdeki rapor neden geçersiz öğrenebilirsiniz.

Tekerlekli Sandalye