Mardin`de engellilerin yaşam kalitesi yükseltilecek

gülümse_hayata

Üye
Üye
Avrupa Birliği (AB) Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından finanse edilen "If You Want Europe" projesi Mardin'de başladı. Konuyla ilgili bilgi veren Proje Sorumlusu Esra Gürel, projenin gençlik grubu olan Ulusal Gençlik Birliği tarafından hazırlandığını belirtti.

Gürel, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı 12 bin 364 euro ile finanse edilen projenin 1 Mayıs 2011’e kadar devam edeceğini söyledi Projeyle "Sen İstersen" ve "Sen İstersen 2" adlı projelerinde engelliler için yürütülen faaliyetleri ulus ötesine taşımayı hedeflediklerini belirten Gürel, ”Proje ortağımız olan Belçikalı uzmanlarımız ile ilimizde birçok etkinlik gerçekleştireceğiz.

Örneğin engelli çocuğu olan 40 adet aileye ev ziyaretinde bulunacağız. Bu ailelerimiz ile engelli hakları ve çocukların sosyal gelişimi hakkında bilgilendirme yapacağız. Tespit edilen engellilerimize alanında uzman doktorlarımız tarafından tam teşekküllü sağlık kurumlarında sağlık taraması gerçekleştirecek." dedi.

Engellilerin evlerinin yaşanabilir mekânlar olabilmesi için Belçikalı ortaklarıyla ev ev gezerek boya, badana ve onarımlar yapacaklarına işaret eden Gürel, "Eğer o evde engellimiz yatağa ihtiyaç duyuyor ise ortopedik yatak temin edeceğiz. Bütün bunları gerçekleştirmek için ilimizdeki kurum ve kuruluşları işbirliği ile çalışamaya davet ediyorum.

Gönüllü arkadaşlarımız, gençlik grubumuz ve Belçikalı ortaklarımız ile Mardin'de yaşayan 40 adet engellimizin yaşam kalitesini yükseltebilmek amacıyla var gücümüz ile çalışacağız." açıklamasında bulundu.

CİHAN

Tekerlekli Sandalye