Mavi Kapak İstismarı/mı ?

Eylül Tufan

Üye
Üye
Merhabalar Arkadaşlar

Ben aranıza yeni katıldım ve internette bu mavi kapaklarla ilgili dünya bir yazı ile karşılaşıyorum
fikrimce kim nerede nasıl daha iyi bilir bu konuyu diye sizlere danışmaya geldim.

Sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz ?

Alttaki yazı Şeref Özkan imzasını taşıyor okumanızıda isterim..

Mavi Kapak İstismarı
Engellilerin durumu acite edenler, mavi kapak toplayarak vicdanını rahatlatanlar, engellerin kalkması için hiç bir çabanın içinde olmadan bir şey yapıyormuş gibi görünenler; bilinki engellilere zarar veriyorsunuz. Belki de bilmeden bu alandaki ranta ortak oluyorsunuz. Nasılmı?
250 kg. mavi kapak 325 Lira. Bunun karşılığı verdikleri sandalye 125 lira. Aradaki fark, bu işin istismarcılarına kalıyor. Verilen sandalyeler hiç bir işe yaramayan, basit, ucuz, standart sandalyeler. Oysa tekerlekli sandalye ayakkabı gibi her engellinin vücut ölçülerine uygun olmalı. Engellilere eşit bireyler olarak değilde acıma duygusu ile yaklaşan vatandaşlarda bu kampanyalara katılarak sözde çevre bilinci oluşturduklarını düşünüyor. Düştükleri tuzağı bilmeden, görmeden ranta alet oluyorlar. Vatandaşların acıma duyguları sömürülüyor. Bunun en iyi aracıda engelliler. Engelliler üzerinden kapak kampanyaları yaparak para kazanıyorlar. Birileride sandalye satarak zengin oluyor. Sonrada karşımıza geçip; "engelli mücadelesi"nin kahramanı oluyorlar.
Arkadaşlar, standart, basit sandalyelere hiç bir engellinin ihtiyacı yok. Eğer hala sandalyesi olmayan engelli arkadaşımız varsa, belgesini getirsin biz temin edelim. "Çevre bilinci"nin arkasına sığınıp engellileri kullanmayın.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Mavi kapak kampanyasında dönen ticari kazançtan haberim yok fakat öteden beri bu türden kampanyalara karşı olduğumuzu değişik tartışma konularında dile getirdik.

Bu ve buna benzer kampanyalar malasef engellilerin imajını zedeliyor. Sanki engelliler yardıma muhtaç birilerine el açan insanlarmış gibi algılanıyor. Oysa yapılması gereken şey belli. Dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde tekerlekli sandalye, akülü sandalye ve engellilerin ihtiyaç duydukları tüm medikal ürünler devlet tarafından ücretsiz karşılanır. Gönül isterdiki kapak toplama kampanyasında harcanan efor "neden bizim ülkemizde devlet engellilerin ihtiyaclarını karşılamıyor?" sorusunu dillendirmeye harcansaydı. O zaman çok daha sağlıklı ve olması gereken yol izlenmiş olurdu.

Eylül Tufan

Üye
Üye
Acikcasini söylemek gerekirse ben de bu yazmis olduklarinizdan dolayi buradayim , ben Almanya da yasiyorum ve burada yasadiklarimizla yurdumda gördüklerimi karsilastirmak beni ürpertiyor .. Bir cok yerde dile getirmisligim vardir bu konuyu , burada yani Almanyada Saglik sigortalari karsilar genelde bu tür ihtiyaclari olmadi devlet karsilar , kisacasi kimse kendi egosu icin bu tür kampanyalar düzenlemez , bu gün bir radyoda bir cagri duydum Mavi Kapak toplamak icin dinleyecilerini seferber eden sunucuya bu konudaki düsüncemi yazdim ,bana gelen cevap en azindan bir seyler yapmis olmak adina yapmaliyiz Eylül , en azindan bir kac kisiye tekerlekli sandelye sahibi yapmis olacagimiz icin bunu yapmaliyiz dedi..
Oysa ben radyodan söyle bir cagri isterdim , hadi dostlar hep beraber Devletin yardim etmesi icin bir hareket icine girelim.. Üzülüyorum ictenlikle üzülüyorum , benim insanimi anlamadiklari icin ..

Ayrica yorumunuz icin tesekkür ederim ..

Saygilarimla ..

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşlar,

İstanbul gibi büyük bir metropolde, sonradan engelli olarak sürdürdüğüm yaşamımda hangi derneğe üye olduysam , engellilerin haklarını korumak ve kollamak amacıyla kurulmuş fakat amacından öylesine uzak ve dernek adı altında engellilerin durumlarından ötürü bu işi sırf ticarete dökerek kendilerine rant sağlayan öyle dernek kurucuları ve öyle dernekler gördüm ki sırf bu beyin engellilerin toplumun vicdanını böylesine istismar etmelerine gönlüm isyan duygusuyla doldu devletime karşı öfke yüklüyüm.

Engelli vatandaşlarını normal vatandaştan ayırmaya yönelik her türlü girişime izin veren ve bu konuda hiç bir şey yapamayan sevgili devlet büyüklerimi Allaha havale ediyorum. Yazık çok yazık ki ben engelimi kendim kaldırmaya çalıştıkça benim gibi bir çok engelliye asıl engel devlet tarafından dayatılıyor. en son yapılan Ömss sınavıyla ilgili övünmeleri , bu konudaki acizliklerini gözler önüne sermekten başka bir işe yaramadı ve basın açıklamaları midemi bulandırıyor artık. Eğer kamuda 20000 açık varsa ( ki bence bu çok daha fazla bir sayıdır ) sadece bu bile devletin bir ayıbı değil midir ?

İnsanlara balık vermek yerine balık tutmayı öğretmek bir devletin görevi değil midir ?

Her sağlıklı insan bir engelli adayıdır sözünü anlamayan yetkililere ...Bir gün siz de engelli olabilirsiniz ve karşınıza '' git kardeşim fotokopi çektir getir'' diyen bir görevliyle karşılaşabilir siniz...

Düşmez kalkmaz bir Allah belki sizler için de mavi kapak toplayan birileri olacaktır :(

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Susmak istiyorum ama içimdeki sessiz çığlık susmuyor.

Son olarak şunu söylemek istiyorum ki Mavi kapak kampanyası devletin acizliğinin en acı göstergesidir. Engellisine bir tekerlekli sandalye bile sağlayamayan benim devletim sosyal devlet anlayışından çok uzakta kalmıştır ve ne yazık ki ben bu devletin vatandaşıyım ve vazgeçme gibi bir lüksüm yok...

Dünyanın hiç bir ülkesinde engelliler bu kadar eziyet çekmiyor ama hiç bir ülkesi de bu kadar renkli değil. Sayıları en az 14 milyona yaklaşan bir gökkuşağı hangi ülkede var ki?

Arkadaşlar bizler bu ülkenin rengiyiz ve bir gün ama mutlaka bir gün güneş bu topraklarda yalnızca bizim için doğacak :)

Eylül Tufan

Üye
Üye
Bir sorum daha var müsadenizle ..

Mavi kapak toplayan ve gercekten yardim etmek adina bir seyler yapmaya calisan bu durumlardan haberdar olmayan insanlara tavsiyeleriniz nelerdir ?

Misal bu tür kampayanlar sonucu mavi kapaklar toplayip iyilik yaptigini düsünen insanlarimiza duyrulmasini istediginiz bir seyler varmi ?

sinandeniz

Üye
Üye
bu mavi kapak olayıda engellinin değil yine bir başkalarının ceplerini ısıtmaya yaramakta tipik bir türkiye örneği şimdiye kadar gördüğüm tüm kurum olsun birey olsun mavi kapak ile alınan sandalyeler tipik hasta transverinde kullanılan özelliksiz tenkerlenkli sandalye bu dandalyede ne engellinin işine yaramakta aksine engellinin ulaşımını zora sokmakta
insanların düşüncesi ya ben allah için hiç birşeş yapmıyorum e bari şu kapağı biriktireyimde sevap kapısının önünde yerimi alayım akıllarınca vicdanlarını rahatlatıyorlar yazık yokmu bu ülkede adam gibi işini yapan bir kurum veya birey birisi gidip birinin eşşasını parasını çalsa adı hırsız olur ve dışlanır ama gidip bu tür hırsızlık haparsın oo beyefendi derler şöyle buyrun tüekiyede A dan z ye herkz hırsız benim gözümde
hoş haşa kimsenin dinine müslümanlığına dil uzatmıyorum ama mesela sudu arabistan gibi biryerde sarılırlar sarmalanırlar allahu ekber bismillahi rahmani rahim derler türkiye bodrumda iççamaşırı ile kop kop derler böyle bir dünyada ne beklenirki allah yardımcımız olsun cehennem tıkış tıkış olacak arka taraf bekleme yapma az ilerle tarzı konuşmalar eksik olmicak cehennemde :D

HAK AŞIĞI

Üye
Üye
ben ikiz engelli çocuk babasıyım şüan çocujklarımın ihtiyaçları yoktur ama bir engelli kardeşime faydam dokunsun düşüncesiyle topluyordum sonunda araştırırım bir yere veririm diye. ama bu yorumlarınızı okudum ve çok üzüldüm kapak toplama işini rafa kaldıracam galiba ve toplamaktan vaz geçecem sanırım.elimdeki çok miktarda kapakları ne yapacam onu bilmiyorum çöpemi atsam ne yapsam bilmiyorum şü an

AYSUCAN

Üye
Üye
aaa bende topluyorum konudan komşudan arkadaşlardan... hatta yolda bulduğumda bile.... Bizim yazlık eriklide . Her köşe başına asmışlar bir damacana.. içine atıyoruz.... alla alla .... napcaz ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Elinizdeki kapakları gerekli yerlere verin siz yinede. Burada söylemek istediğimiz şey şudur. Mavi kapak toplama toplama kampanyaları ve engelliler adına yürütülen her türlü yardım kampanyası biz engellilerin imajını zedeliyor. Dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde sosyal devlet olmanın gereği tüm medikal ürünler ihtiyaç sahiplerine devlet tarafından verilir. Bizde olması gerekende budur. Bu anlamda engellilerle ilgili stk'lar, aktivistler bir kaç engellinin değil tüm engellilerin kurtuluşu adına devlete yapması gereken ödevi hatırlatıp fırsat buldukları her fırsatta onları kşeye sıkıştırmalıdır.

İçinde bulunduğumuz tabloda, birileri 3-5 engelliye tekerlekli sandalye alıyor, bir başkası işitme cihazı alıyor devlette nasılsa bana dokunan yok deyip bu konulara kulak asmıyor. Meselenin özeti budur.

Tekerlekli Sandalye