MEB'de Çalışanlar işinizden memnun musunuz?

frankenstein

Üye
Üye
MEB'de Memur (GİH) olarak çalışan arkadaşlarım varsa; işlerinden memnun olup olmadıklarını, işlerin yoğunluğunu ve MEB'i tercih etmemizi tavsiye edip veya etmeyecekleri konusunda görüşleri nelerdir acaba?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşım,

Sana MEB' de çalışan bir arkadaşımın anlattıklarını ileteyim de karar senin tabii ki :)
İstanbul'un en işlek saatlerinde yani akşam trafiğin çekilmez olduğu bir gün karşılaştık otobüs durağında ben yorgunluktan bitmiş bi durumdayken o yüzünde her zamanki gülümsemesiyle beni gördüğüne sevindi. Saat 15:00 de çıkmış, çok rahatmış, devlet memuru olmak gibisi yokmuş, özel sektörden kurtulduğu için havalarda uçuyormuş yani mutluluktan vs vs. Normal şartlarda onu gördüğüme çok daha fazla sevinebilirdim ama perişan bir haldeydim ve yıllar önce kamuya değil de özel bankaya yöneldiğim için kendi adıma çok sinir oldum, onun için mutlu kendi kendime sinirli yani :)
O zaman karar verdim benim için çok geç artık, emekli oldum ben ama tüm engelli arkadaşlarıma kamuyu anlatacağım ve kamuyu mutlaka özele tercih etmeliler daha ne diyeyim :)

frankenstein

Üye
Üye
Bazı yorumlarda MEB'de çalışmaktan şikayet ettiklerini okumuştum bazı kişilerin.. Başka var mı MEB konusunda görüşü olan? :)

Ayrıca bilgin için teşekkürler Gazoz Ağacı :)

marcus_oredius

Üye
Üye
eşim öğretmen. kendisinden anladığım. meb de çalışan memurların yükselme şansının fazla olmadığını ve yoğun bir temposu olduğudur. yukarıda bir arkadaşın saat 3 işten çıkmış bir memur arkadaşından bahsediyor. bu ya özel bir durumdandır yoksa meb personelide 8 5 çalışmaktadır. memurlar öğretmen gibi değil müdür müdür yardımcıs formatör gibi yıllık 1 aylık ( sanırım yeni memurların 15 gün diye biliyorum) izinleri var. okullar genelde yazlarıda açıktır. genelde müdürler ve amirler eğitim camiasından geldiğinden yükselme sanırım anca şefliğe veya yan hizmet müdürlüklerine kadar oluyor.

c-ello

Üye
Üye
ne kadar kötü olursa olsun. özel bir firmada 8 den akşam 8 9 a kadar çalışmaktan kötü olamaz herhalde

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Sevgili Marcus,

Bak eşinin çalışma saatlerine 08:00 - 17:00 :)
Ben özel sektörde özellikle özel bankalarda bir gün bile 17:00 de değil saat 19:00 da çıkabilen personel görmedim. Hiç iş bitmez, kameralar tepende, hep yetiştirmen gereken işler vardır ve en önemlisi özel sektörde 3 kişinin işini bir kişiye yaptırırlar :) Az eleman, çok iş yani az maliyet çok kazanç esastır.
Kamuda her şey sabittir, maaş, mesai, çalışma saati haftada 40 ı geçemez, neyse son karar senin ve diğerlerinin ama KAMU ÖZELE BİN ÇAKAR :) Devlet güvencesi de cabası. 15 yıl hizmet veren şube müdürünü 15 dakikada kapının önüne koyamazlar okuldaki müdürler, amirler değil mi? Yarının ne olacağı bellidir kamuda hangi okula tayin olduysan oraya gidip gelirsin, akşam saat 22:00 de arayıp şehrin öbür ucuna göndermezler seni:)

marcus_oredius

Üye
Üye
sevgili gazoz ağacı,
ben sadece orada belirtilmiş olan saat 3 de bir meb memuru olarak çıkılmayacağını belirttim. tabiki devlet memuriyeti herzaman özel sektörden daha iyidir. bilhassa sosyal güvence iş güvenliği ve saygınlık açısından. benim eşimin öğretmen olmasından dolayı çalışma saatler 09- 15 ama memurların 8 -17 dir. aradaki fark budur. ben de özel sektörde çalışıyorum ve günde 16 saat çalışıyorum. bazen bugün olduğu gibi 24 saat çalışmaktayım.

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar ; Burada Kurumdan Ziyade Çalışacağınız Amiriniz bence önemli .. Onu da Kendiniz belirleyemediğinize gore ... Diyelim ki ; İzmir Gibi Muhteşem bir yere KONAK Semtine Atandiniz ...Ancak ; Amiriniz ; tam bir ters insan .. Ne oldu kurumun anlami ve önemi. Bence Kurumun cok aşırı önemi yok.. Gittiğiniz iş ortamı daha önemli ... Kendi iş arkadaşlarımızı ve Amirimizi Seçme şansımız malesef yok .. Hakkımızda Hayırlısı Olsun ...

Saygılar ...

berkemeteatasoy

Üye
Üye
atma racep din kardeşiyiz 24 saat çalışıyomuş

sevgili gazoz ağacı,
ben sadece orada belirtilmiş olan saat 3 de bir meb memuru olarak çıkılmayacağını belirttim. tabiki devlet memuriyeti herzaman özel sektörden daha iyidir. bilhassa sosyal güvence iş güvenliği ve saygınlık açısından. benim eşimin öğretmen olmasından dolayı çalışma saatler 09- 15 ama memurların 8 -17 dir. aradaki fark budur. ben de özel sektörde çalışıyorum ve günde 16 saat çalışıyorum. bazen bugün olduğu gibi 24 saat çalışmaktayım.

insanlar neden hiç tanımadığı insanlara yalan söyler anlamıyorum

marcus_oredius

Üye
Üye
yalan olarak neyi söylemektesiniz. ben osmangazi tıp fakültesidosya arşivinde çalışmaktayım. 02222392979 nolu telefondan 4081 i arayıp cumartesi günü ismail erçoban ( yani benim) saat kaçta işe girip kaçta çıktığımı sorabilirsiniz. şefim vahdettin uludağ. benim kimseye yalan borcum yoktur. ve kendim ve işim hakkında yalan söyleme ihtiyacımda yoktur. ben arşiv nöbetcı memuruyıum 4 kişi çalışmaktayız hafta içi saat 16 dan sabah 8 kadar çalışmakta ve hafta sonları sabah 8den ertesi sabah 8 e kadar çalışlıyoıruz. dinkardeşiyiz diyorsun ama tanımadığın bir insana yalancı demeyi kolaylıkla başarıyorsun. nerde din nerde kardeşlik ispatlamamı soruyorsan arayıp sor.

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar ; Ortak Amacımız ÖMSS ve Bu yolda Birbirimize Destek Olalim - Yapıcı Olalım ... farklı Algılamara neden olmayayalım ve kimseyi de yalancılıkla itham etmeyelim ... Bu sitede bu ve buna benzer yorum ve mesajlara izin vermeyeceğimi bilmenizi isterim...

Saygılar ...

merzifonlu

Üye
Üye
MEB de çalışıyorum, memnunmuyum? Kesinlikle evet.

Kariyerde yükselme imkanı fazla yok. Öğretmen kökenli değilseniz, en fazla şube müdürü olabilirsiniz. Maaş fazla değil diyeceğim, ama özel sektördekilerin içler acısı halini bildiğim için susuyorum!

Çalışma saatleri belli, iş iyi tanımlanmış ve standardı belli. Özlük hakları devlet kurumu olduğu için tam. Tek karşılaştığım zorluk işe girerken olan sınavdı. 1 Kişilik kadro için 120 den fazla başvuru olmuştu. 96 Puan almak zorunda kaldım.

İşe girmesi çok zor, ama girdikten sonra "oh be! neydi o çektiğim" diyorsunuz.

MELEKDERYA

Üye
Üye
Ben de M.E.B. de memurum Halk Eğitim Merkezi Açık Lise bürosunda çalışıyorum,çalışma saatlerimiz 0800-17.00,Ama bazan geç gelip erken çıkabiliyorum,Ben akülü sandalye kullanıyorum yürüyemiyorum ama işyerimin girişi uygun,kendim girip çıkabiliyorum,masam bilgisayarım var,sürekli internet üzerinden çalışıyoruz,kayıt dönemlerinde yoğun çalışıyoruz,ama yine de işimden memnunum,buna şükürler olsun..

marcus_oredius

Üye
Üye
melek hanım halk eğitimde çalışıyorsanız sizden ricam bize faydası dokuynabilecek olan sertigfika proğramların neler olduğunu yazabilirmisiniz. birde şunu sormak istiyorum biryerde (bir websitesinde ) özürlü vatandaşların halk eğitimden üçretsiz yarar lanabileceğini okumuştum bu doğrumudur.

YassaX

Üye
Üye
marcus_oredius ; Sizden Ricam ; Sorduğunuz Soruların Başlıkla uyumlu olmasına özen gösterelim . Eğer; MELEKDERYA hanıma sorularınız olursa ; o soruları Ya yeni konu açarak ya da uygun başlık altında paylaşarak sorarsanız daha iyi.

marcus_oredius

Üye
Üye
haklısınız. biranda görünce dayanamadım ilerde daha dikkat etmey calışacam.

YassaX

Üye
Üye
Teşekkürler marcus_oredius .

Tekerlekli Sandalye