Mecliste Bulunan Engelli Vekillerin Üzerlerine Ölü Toprağımı Serpildi?

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Tam olarak araştırma yapamadım ama sanırım cumhuriyet tarihi boyunca mecliste bu dönemdeki kadar "engelli milletvekili" olmadı.
Geçen dönem Lokman Ayva vardı. Bana göre Ayva engelliler için en fazla çalışan vekillerden biri idi. Buna rağmen çok fazla eleştiri aldı. Bu dönem bakıyorum neredeyse 10'a yakın engelli vekil var. Hiç birinden ses çıkmıyor. Onlardan ses çıkmadığı gibi engelliler camiasından da onların bu sessizliğine tepki gelmiyor nedense.

Son 2 yılda engelliler adına önemli gelişmeler oldu. Bunlar sırasıyla

1: Özürlüler yasasının 3 yıl daha ertelenmesi
2: ÖMSS (özürlü memur sınavı)
3: 2022 maaşlarıyla ilgili çıkan ve hak kaybına neden olan yönetmelik

Bu üç önemli gelişme yaşanırken bu konulara ilişkin ne yazıkki engelli vekillerimizden ses çıkmadı. Şimdi çıkıp birileri AKP vekilleri isteselerde bu konular hakkında söz söylemeyez diyebilir. Ama geçen dönem Lokman Ayva AKP nin çıkardığı çoğu yasada partisine itiraz etmiş. Hatta bastonunu yere vurarak "sizi Başbakan'a şikayet edeceğim" diyerek tavrını net şekilde ortaya koymuştu. O dönem beğenilmeyen her fırsatta eleştirilen Lokman ayva gitti yerine 10 a yakın vekil geldi. Her biri etkisiz eleman konumunda mecliste oturuyor.

Kimsede ne yapar bu engelli vekiller neden engelli hakları için mucadele etmiyorlar demiyor.
Yoksa eleştiri almamak için en iyi yol HİÇ BİR ŞEY YAPMADAN oturmak mı?

İsen Buga

Üye
Üye
Yapma düş gezgini, milletvekilimiz Şafak Pavey'e dokunma... İnanılmaz performans sergiliyor ama nedense haberlerde göremiyoruz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tersten bir soru sorayım. Siyasi platformda engellilerin sorunlarının tartışılması, çözüm önerileri sunulması için illada engelli vekilleremi ihtiyaç var? Bu mantıkla hareket edersek baştan kaybettik. Nasılki kadın sorunlarının, yada ne bileyim içinde yaşadığımız başka gruplara ait sorunların konuşulması için illada o grubun mensubu olmak gerekmiyorsa engelli sorunlarına çözüm üretmek, onların sıkıntılarını gündeme taşımak için engelli olmak gerekmez...

Hep söylüyoruz. Engellilik kişisel değil toplumsal bir sorundur. Ve bu sorunun topyekün çözümü için toplumun tüm katmanlarının elini taşın altına koyması gerekir. Şafak pavey olayına gelince. Kadın ta ilk milletvekili olduğunda söylemişti. Ben "engelimden ibarek değilim." Benim ilgi alanıma "insan hakları giriyor." Nerede bbir ihlal görürsem orada olurum. Bana göre olması gereken bir duruş sergiledi. Herkes aynı duruşu, aynı duyarlılığı sergilese yaşadığımız dünya daha yaşanılır olurdu.

Tekerlekli Sandalye