Memur alımlarında yaş sınırı kaldırıldı mı?

Sulhi

Üye
Üye
az önce haberlerde izledim. Memur alımlarında yaş sınırı kaldırılmış. Benimde yeğenim geçen yıl memur olacaktı yaşsınırına takılmıştı.
Yalnız konunun detaylarını tam bilmiyorum.yaş sınırı kaldırıldı deniliyor ama atıyorum 50 yaşında birinide memur olarak almazlar herhalde..

F

Fırtına

Guest
Kamuya memur olma yaşı 35 yaşına çıkarıldı

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, KPSS A Grubu atamaları için yaş sınırının Bakanlar Kurulu kararı ile 35’e çıkarıldığını bildirdi.

Arınç, sosyal paylaşım sitesi Twitter’da yaptığı açıklamada, "Arkadaşlar sizlerin A Grubu memurluklarda yaş sınırının 35’e çıkarılması talebini Bakanlar Kurulu’nda gündeme getirdim. Sayın Başbakanımız ve diğer bakan arkadaşlarım da konuya olumlu yaklaştılar ve talebiniz kabul edildi" dedi.

Müjdesini "Hepinize hayırlı olsun" sözleriyle paylaşan Arınç, KPSS A Grubu atamalarında artık yaş sınırının 30 değil 35 olduğunu vurguladı.

HÜKÜMET SÖZCÜSÜ ÇİÇEK; MEMUR ADAYLARI İÇİN BİR ÇOK KISITLAMALARI KALDIRIYORUZ

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, kamuda görev alacaklar konusunda yaş sınırıyla ilgili kısıtlamaları kaldıracaklarını bildirdi. Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin yaptığı açıklamada, gündemlerinde olan konular hakkında bilgiler verdi.

Bakan Çiçek, kamuda görev alacaklarla ilgili de bir kısım düzenleme yapılacağını ifade ederek, bu konuda şu bilgileri verdi;

"Kamuda çalışacaklarla ilgili, bir kısmı kanundan bir kısmı yönetmeliklerden kaynaklanan bir yaş sınırı var.. Kamuda görev alacak memur adayları için bir çok ilanlarda ’30 yaşından gün almamış olması’ gibi bir kısım kısıtlamalar getiriliyor. Bunların bir kısmı yönetmelik meselesidir, bir kısmı da kendi özel kanunlarında var. Bugün yaptığımız toplantıda bu kısıtlamaları kaldırıyoruz. Yönetmeliklerden kaynaklananlar varsa yönetmelikler süratle değiştirilecek, diğer şartları taşıyanlar kamuda görev alabileceklerdir.

Kanundan kaynaklanan sıkıntı varsa Meclis’in son günlerinde çıkardığımız yetki yasasına dayandırılarak bunu da ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Böylece puanı tutan ve hangi kuruma girecekse o kuruma mahsus şartları taşıyan kişiler ’artık 30 yaşı geçtiydi geçmediydi’ o tartışmaya bakmaksızın doğrudan kamuda göreve başlayabilecekler."

A.A.

F

Fırtına

Guest
merhaba sulhi,
haberlerde izlediğin (memur alımlarında yaş sınırı kaldırılmış..) haber bu sanırım..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İlgili haberi bende izledim. Evet memur alımlarında 30 yaş sınırı kaldırılmış fakat açıklamayı yapan devlet bakanı cemil çicek' "alımlarda üst yaş sınırı" ne olacak diye soru sorulduğunda bakan çicek "şimdilik bir üst sınır belirmedik ve belirlemeyide düşünmüyoruz." dedi.
Ama illa bir üst sınır olmalı yoksa ilerde büyük sorunlarla karşılaşılabilir. Seçim öncesi sandık yatıımları bunlar...:)

Tekerlekli Sandalye