Memur anne ve memur babanın vefatı durumunda yetim aylığı

Mashtree

Üye
Üye
Emekli sandığı çalışanı annem 2010 yılında vefat etti, babam ve kız kardeşim dul ve yetim aylığı alıyorlardı. Maalesef emekli sandığı mensubu babam da bu yıl vefat etti. Babamın işyeri sgk ya gönderilmek üzere bazı evraklar istedi. Bunların bir tanesini doldururken kafamız biraz karışıyor. Kimlik araştırma belgesi.

1- Öncelikle tek kız çocuk olan kız kardeşime yetim aylığı bağlanacak. Ancak hem annemin hem babamınkini alabilecek mi? Bazı yerler her ikisi de emekli sandığı mensubu olduğundan hangisisnin ki yüksekse onu alacağını söylüyor. Bu konuda bizim herhangi bir başvuruda bulunmamıza gerek var mı? Hangisininkinin yüksek olacağını bilemediğimizden bir yerlerden hesaplama almak gerekir mi? Dilekçede bu durumdan bahsetmek gerekir mi?

2- kimlik araştırma belgesinisadece kız kardeşim için mi dolduracağız? Yoksa ben de dolduracak mıyım? Yetim aylığıyla birlikte sanırım toplu emeklilik ikramiyesi de olacaktır bu emeklilik ikramiyesini yasal varisleri alacaktır (ben ve kardeşim) diye düşünüyorum. Bu toplu ikramiye için bu formu doldurmaya gerek var mı?

3- bu konularda babamın işyerinden pek bilgi alamıyorum. Hangi devlet kurumu konu hakkında detaylı bilgi sahibidir?

zemferi

Üye
Üye
merhaba.geçen hafta SGK ya gittiğimde ilk sorduğunuz soruya cevap aldım.her ikisi de emekli sandığı olunca yüksek olanı alır.başvuru yapılacak yer bulunduğunuz yerdeki SGK.dilekçenizde her iki maaş için talepte bulunursunuz.yasa gereği hak ettiğiniz maaşın bağlanmasını talep edersiniz.ancak ikinci sorudaki durumla ilgili bilgim yok.toplu para ile ilgili.
tüm sorularınızı SGK ya sorabilirsiniz.
ayrıca vefat eden babanızın çalıştığı kurumun maliye şubesi de bilgi sahibi olmalı.

Tekerlekli Sandalye