Memur iken engel nedeniyle emekli olabilen var mı? Aşamalar ve zorlukları nelerdir?

ssskoklu

SMS Activated
Arkadaşlar anlaşılan 5510 sayılı yasaya bağlı emeklilik süreci zor gibi duruyor.... 657ye bağlı memur iken engel türü nedeniyle emekli olabilen var mı? Dilekçe aşamasından sonraki gelişmeleri paylaşacağım yeter bizimle.... Teşekkürler

Bu şekilde emekli olmuş binlerce insan var. Ancak çokta zor bir durum değil. Buna rağmen yaşanan süreci güncel şekilde paylaşırsanız herkes içinde yok gösterici olacaktır...

iyi günler ben eda bilgin 18 yıldır bir kamu kurumunda memur olarak çalışıyorum. % 46 oranında heyet raporum var bipolar bozukluktan. 1998 yılında işe girdim. acaba emekli olabilir miyim? ankara sağlık kurulu bu oranımı düşürür mü düşürürse % 40 ın altına iner mi teşekkürler

merhaba ben eda bilgin

Merhaba eda hanım,
Acaba işe (yasal tabiriyle) sakat statüsünde mi girdiniz?

hayır işe başladıktan sonra rahatsızlandım ve raporumu aldım.1998 yılında işe başladım.ben geçen yıl malulen emekliliğe müracat ettim ama kabul edilmedi.acaba yanlış mı başvurdum malulen emeklilik % 60 mı gerektiriryor. engelli emekliğine mi başvurmam gerekiyordu. bu yıl tekrar engelli emekliliğine başvurucam. acaba % 46 oranımı % 40 ın altına düşürebilir mi sağlık kururlu teşekkürler

İşe başladıktan sonra rahatsız olduysanız "sonradan engelli olan memur" kapsamında emekli edileceksiniz. Buna göre çalışmaya başladıktan engelli/hasta olan memurlardan sakatlık oranı, yüzde 40 ilâ 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6 bin 480 gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla istekleri halinde emekli olacaklar.
Ve evet malulen emeklilik için %60 şartı var. Dolayısıyla siz yanlış maddeden emeklilik başvurusu yapmışsınız.

merhaba ben eda bilgin

İşe başladıktan sonra rahatsız olduysanız "sonradan engelli olan memur" kapsamında emekli edileceksiniz. Buna göre çalışmaya başladıktan engelli/hasta olan memurlardan sakatlık oranı, yüzde 40 ilâ 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6 bin 480 gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla istekleri halinde emekli olacaklar.
Ve evet malulen emeklilik için %60 şartı var. Dolayısıyla siz yanlış maddeden emeklilik başvurusu yapmışsınız.

sonradan engelli memur emekliğine başvuracağım da acaba % 46 oranımı emekli olurken ankara sağlık kurulu oranımı % 46 nın altına düşürür mü çünkü % 40 ın altına düşürürse olamıyorum emekli o yüzden sordum halil bey çok teşekkür ederim.

Düşürmeyeceğini umalım. Evet rapor oranlarında kırpılma oluyor ama bu genel bir durumdan ziyade istisnai bir durum.

Kanunlar açık, zorluk yok. Sorunuz varsa bir telefonla, bir internet mesajıyla Tc kimlik numaranız üzerinden yardımcı oluyorlar.

Allah kolaylık versin...

Hayırlı günler ben 12.11.2000 tarihinde %45 rapor ile devlet memurluğuna atandım. Sonradan başka hastalıklarımda çıktı. 2014 sonunda vergi indirimi için %75 rapor aldım. Bu rapor onaylanır 2. Derece vergi .indiriminden yararlanabilirsiniz diye cevap geldi ve suan yararlaniyorum. 16.02.2016 tarihinde emeklilik dilekçemi verdim. Fakat benden ise girerken verdiğim ve vergi indiriminden yararlandigim rapor haricinde resmi bir üniversite hastanesi veya eğitim araştırma hastanesinden tekrar rapor isteniyor. Şimdi alacağım rapor %75 in altında çıkarsa (mesela %50) emekliligime engel olurmu. Kısa sürede cevaplarsaniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

1 Ekim 2008 Sonrası Göreve Başlayan Engelli Memurun Emekliliği

Çalışma gücündeki kayıp oranına göre;

1- Sakatlık oranı yüzde % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
2- Sakatlık oranı % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün, malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla ikinci fıkranın (a) bendindeki yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanırlar.

1 Ekim 2008 Sonrası Göreve Başlayan Engelli Memurun Emekliliği

Çalışma gücündeki kayıp oranına göre;

1- Sakatlık oranı yüzde % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
2- Sakatlık oranı % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün, malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla ikinci fıkranın (a) bendindeki yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanırlar.
halil abi %60 ve üzeri alırsak kaç yılda emekli oluruz onu yazzmamışsınız yazarsanız sevinirim

Geri