Memur olarak göreve başlarsam kardeşimin aldığı bakım ücreti kesilir mi?

bay dilek

Üye
Üye
aslında benim soruma benzer soruları gördüm ama tam durumuma ilişkin fikir sahibi olamadım o sebeple yardımcı olursanız iyi olur.

ablam özürlü ve annem 4 aydır ona evde bakım aylığı alıyor. evde 4 kişiydik annem, babam, özürlü ablam ve ben... şimdi benim durumum ise 26 yaşındayım ve 2 aralık 2011 itibariyle kpss den memur olarak atamam oldu ama daha işe başlamadım. başlamam da 1 haftayı bulabilir. iki hafta evvel ikametimi çalışacagım sehre aldım. aynı zamanda üniversite son sınıf öğrencisiyim. okul hazıranda bitiyor. şimdi çalısacak olmam gelir hesabına takılıp kişi bası gelire yansıyacak mı? (bu arada babamın maaşı 945 TL, ablam da 2022 den maaş alıyor. buda yaklaşık 3 ayda 900 TL)

bay dilek

Üye
Üye
cevapladıgınız için cok tesekkur ederim. peki durumumu bildirmem gerekir mi şu an. ve gerekiyorsa nasıl bildiride bulunursam sağlıklı olur.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sizin geliriniz dikkate alınmıyor. Dolayısıyla bildirmenize de gerek yok.

bay dilek

Üye
Üye
yardımınız ve bilgilendirmeniz için sağolun. çok makbule geçti. iyi günler.

PARAPLEJİ 27

Üye
Üye
bay dilek; ikametinizi başka yere aldığınıza göre evde 3 kişi kalmış oluyorsunuz. babanızın maaşı 945 tl ve ablanızın almış olduğu 3 aylık 900 tl yi 3'e bölersek aylık o da 300 tl düşüyo... 945+300=1.245 tl ediyo. üç kişiye bölündüğünde kişi başına gelir 415 tl düşüyor. böylece 400 tl olan sınırı aşıyorsunuz. yanılmıyosam aldığınız 3 aylık maaş da 900 tl den fazladır. bu durumda bildirmeniz açınızdan faydalı olacağını düşünüyom. inşallah yanılıyorum..

bay dilek

Üye
Üye
kişi bası asgari ücretin 3/2 si su an 400 mü? yani diğer deyişle net asgariücret suan 600 tl mi? 650 tl civarı değil mi? yoksa başka bi hesaplaması mı var.

PARAPLEJİ 27

Üye
Üye
asgari ücretin netti hesaplanıyo.. shçek in açıkladığı rakam şu an 400 tl.. asgari ücret 650 tl olsa bile zor gibi.. dediğim gibi 3 aylık 975 tl civarıymış. tam da bilmiyorum net rakamı. bildirmekte fayda var. sınırı geçmiyosa zaten sorun yok.

Kalem

Üye
Üye
Bay dilek, süreniz sınırlı olduğu için mudahil olmak durumundayım.
Öncelikle adres değişikliği yapmışsınız. Hanede kişi sayısı değişikliği en geç 1 ay içinde ilgili kuruma bildirilmek zorunda. Aksi takdirde sonradan anlaşılırsa işlem yapılır. Haneden bir kişinin ayrıldıgını bildirmeniz gerekecek yani.
Geriye evde 3 kişi kalıyor ve bu durumda da gelir hesabı etkilenir. Parapleji arkadaşımızın dediği gibi beyan ettiğiniz gelire gore aylık kişi başına düşen miktar 400 TL'yi aşıyor. Bu durumda da evde bakım aylıgı kesilir.
O yüzden şurayı dikkatle inceleyiniz:http://engelliler.gen.tr/f8/evde-ba...ilir-kimler-gelir-hesabina-dahil-edilir-1404/
Bakmakla yükümlü olunan bireylerden varsa bir akrabanız ablanızın bulundugu adrese taşınmasını sağlayın. Bu şekilde gelir durumunu düzeltmeye çalışın.
Böyle bir imkan yoksa malesef 3 kişiye düşen aylık miktar snırı geçeceği için aylık kesme işlemi uygulanır.
Her halukarda en geç 1 ay içinde kişi sayısı değişikliğini bildirin. adres değişikliğini iki hafta önce yaptıgınıza gore kalan sureniz yaklaşık on beş gün en fazla.

bay dilek

Üye
Üye
yani durum su an kritik öyle mi?

Şu kişiler gelir hesabına dahil edilir;

Bakmakla Yükümlü Olunan Bireyler; Bakmakla yükümlü olunan bireyler tanımı iki bölümden oluşmaktadır.

Birinci bölüm; “üveyler de dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün kendisi ve kendisi ile birlikte aynı evde yaşayan; eşi, çocukları ile ana ve babası, çocuklarının eşleri, evli olmayan torunları, ana ve babasının ana ve babası, evli olmayan kardeşleri, eşinin ana ve babası, eşinin evli olmayan kardeşleri;

Başka bir adreste bulunsa dahi evli olmayan ve eğitimini devam ettiren çocukları ile aynı durumdaki kardeşleri ve eşinin kardeşleri ile aynı evde yaşamakta iken er veya erbaş olarak askere gitmiş olan babası, çocuğu ve kardeşi; ayrı adreslerde ikamet etse dahi özürlü üzerinde velayeti devam eden anne ve babayı”;

deniyor orada. bu durumda eve gelebilecek ve gelir seviyesini asagı cekecek bizde kişi yok. abim evli ve ayrı yerde. esi calısıyor.ama yeni cocugu oldu. baska kardes yok. amca amca cocukları vs. anladıgım kadarıyla düsürmüyor yani hesaba girmiyor. sadece bakabiliyor. yani durum su kesilmesi için bildireyim değil mi? peki abimin cocugu aklıma geliyor bi tek o oluyo mu acaba.

basımız derde girmeden en iyisi biran evvel bildirelim de gereken neyse o olur artık.

Kalem

Üye
Üye
Yegen, bakmakla yükümlü birey kapsamında değil malesef. Yeğen olmaz.
Bu durumda 1 Ocak sonrasını bekleyin. İkamet değişikliğini yaptıgınız tarihten itibaren 1 ay geçmiorsa bi on gün bekleyin bildirim için.
Bu arada asgari ücret yeni dönem için belirlenmiş olur.
Eğer babanın maaşı net tutarsa ve 2022 aylıgının aylık olarak düşen miktarıyla birlikte yeni sınıra öre geçmiorsa aylık devam eder. Aksi takdirde 1 lira bile geçsin aylık kesme işlemi uygulanır.
Her halukarda snırı geçsin geçmesin en geç 1 ay içinde kişi sayısı değişikliğini bildirmekle mükellefsiniz.
Şimdilik bu süreyi aşmıyorsa bir hafta on gün beklemede kalın ona göre bildirimde bulunursunuz.
Siz kişi sayısı değişikliğini bildirince kurum, gelir kriterlerini zaten tekrar gözden geçirecektir. Ona göre gerekeni yapacaktır.
Aylık kesme talebinde bulunmanıza gerek yok yani. Sadece kişi sayısı değişikliğini bildirmeniz kafi.

Tekerlekli Sandalye