Memura iş garantisi kalkiyor

akoqlan

Üye
Üye
Arkadaşlar haberlerde dolaşıyor memura iş garantisi kalkıyor diye özel sektör gibi mi olcaz hiç ummadığımız anda bizi işten çıkarabilecekler mi? Niye sınavla alıyorlar madem böyle olcaksa? Acaba bizi de kapsıyor mu bu sistem?

marcus_oredius

Üye
Üye
hayır tam değil. çalışmayan ve memuriyete aykırı davranışta bulunan kişilere vali onayı olmaksızın mahkeme ve iş sonlandırma için yapılan düzenleme bu.

derderbo

Üye
Üye
yangelip yatan ve salla aybasini al maasini diyenleri kapsiyor dusuncem bu

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bence çok yararlı bir uygulama, 657 kanunu adeta bir zırh gibi memurları koruyordu. İşini yapmayan memurun görevden alınması neredeyse imkansıza yakın bir durumdu. Bu düzenleme hayata geçerse bu dokunulmazlık kalkacak, memurlarda vatandaşa olması gibi hizmet edecektir diye düşünüyorum.

M

mavibalina2012

Guest
Şu devirde işe yeni girecek memur olmak istemezdim hele ki performans değerlendirilmesiyle maaşı ödenecekse...Performans kime ve neye göre ölçülecek işlerini yapmada güçlük çeken engelli arkadaşlarımızın durumu nasıl olacak...Eğer performans birim amirine göre düzenlenecekse iltimas, tolerans adam kayırmacılık kol gezecek seninle aynı düşüncede olmayanlar cumbur lop dışarıya...Evet arkadaşım doğrusu işini yapmayan memurun dokunulmazlığının kaldırılması ama ne yazık ki ülkemizde revaçtalar salla başını al maaşını çalışanlar var amirleri bunları biliyor ama kolluyor üstelik gözünün içine baka baka ben önlerinin kesileceğini düşünmüyorum bence de sayıları artacak...Denetleme mekanizmasını iyi oluşturacaklarına kesinlikle inanmıyorum...

marcus_oredius

Üye
Üye
bence her türlü değerlendirme iyidir. genel olarak engelli arkadaşların ellerinden geleni normal çalışandan fazlasını yaptığından bir problem olacağını sanmıyorum. ancak bu yasa eğer tam anlamıyla yürürlüğe girerse birçok acıdan işini yapmayan işi yavaşlatıp vatandaşı mağdur eden personel zihniyetinin yok olacağını tahmin ediyorum

M

mavibalina2012

Guest
Marcus arkadaşım haklısın fırsat verilirse dediğin doğru ancak daha bir yıl önce yaşanılan bir olayı anlatayım omirilik felçli engelli arkadaşımız işe başlayacak evraklarını bana verdiler başlayışı yapılıp arşivde işe başlatılacak...Arşiv dediğin yer toz toprak içinde engelli birisi için çalışılacak bir ortam değil gün geliyor ki tavana kadar uzanan raflardan evrak alacaksın üzüldüm dışarıya çıkıp evraklara bir baktım arkadaş istatistik bölümü mezunu, bilgisayar programcısı sayısız sertifikaları var ve arşiv tamamen geri hizmet...Tekrar içeriye girdim bizim birimimize böyle birisi lazım bizim orada başlatabilirmiyiz dedim sıkıntı olmazsa başlatın dedi...Yani ortada kişi yok sıkıntı yokken bile sıkıntılı görülüyor...Arkadaşı başlattık zehir gibi bilgisayar bilgisi süper zehir gibi ağzından çıkanı hemen ezberliyor inan abartmıyorum 5 kişinin yaptığı işi tek başına yapıyor...İşleri öğrendimi diye soruyorlar zehir gibi diyorum dudak kıvırıyorlar bunlarda yaşadığımız gerçekler önyargılarda çok inan bilhassa ağır engelli grubu kapsayan...Tabi herkes ister gittiği kurumda işlemler bir an önce veya gerektiği gibi yapılsın umarım dediğin gibi olur...

marcus_oredius

Üye
Üye
bende arşivde çalıştığımdan arşivin nasıl bir yer olduğunu çok iyi bilirim. bana yaptırdıkları işleri normal olarak 2 kişinin yapacağı işti. yapmama rağmen burun kıvıran sanki hiç bir iş yapmıyormuşum gibi davranan çok kişi oldu. Ama şu da var aynı arşivde işitme engelli bir arkadaş vardı "ben yapamam, yaptıramazsınız" diyip giden bir arkadaştı. bir iki defa kendi işini bile benim omuzuma atmaya çalıştı. bu tür arkadaşlar yüzünden bize yapamaz edemez gözüyle bakılıyor. engelini kaytarma aracı olarak kullanan kişilerden. allahtan bu tarz insanlar az ve uzun süre tutunamıyorlar.

marcus_oredius

Üye
Üye
halil bey bu kanun sırf iş yapmayan değil. görevini kötüye kullanan devletin kişiliğini kötüye kullanan kişilerin elenmesi için çok önemli. Sırf devlet memuru olduğundan devletin aracına zarar veren kendi şahsi cıkarı için kullanan devlet dairesini bekar evi olarak kullan birçok devlet memuru var bilinmesine rağmen atılmayan, atılamayan sadece eline bir şaplak gibi uyarı alıp giden. bunların ayıklanması gerekiyor.

mr.boris

Üye
Üye
Şu devirde işe yeni girecek memur olmak istemezdim hele ki performans değerlendirilmesiyle maaşı ödenecekse...Performans kime ve neye göre ölçülecek işlerini yapmada güçlük çeken engelli arkadaşlarımızın durumu nasıl olacak...Eğer performans birim amirine göre düzenlenecekse iltimas, tolerans adam kayırmacılık kol gezecek seninle aynı düşüncede olmayanlar cumbur lop dışarıya...Evet arkadaşım doğrusu işini yapmayan memurun dokunulmazlığının kaldırılması ama ne yazık ki ülkemizde revaçtalar salla başını al maaşını çalışanlar var amirleri bunları biliyor ama kolluyor üstelik gözünün içine baka baka ben önlerinin kesileceğini düşünmüyorum bence de sayıları artacak...Denetleme mekanizmasını iyi oluşturacaklarına kesinlikle inanmıyorum...

Mekanizma doğru çalışırsa bürokrasi iyiye gider ama benim korkum sevmediği,istemediği ,işine gelmediği için üst kademelerindeki yöneticilerin,amirlerin kendisinden düşük derecedeki memurların işlerine son verdirmeye çalışmasıdır.Herhalde bu konuda devletimiz denetleme işini yapan unsurlar kurarak bu gibi olayları kontrol altına alır.

marcus_oredius

Üye
Üye
tabiki olacaktır. ilk başlarda politikolarak çok kafa devrilebilir ama sanırsam merkezi bir sistem olur. bu yüzden hem aday memurken hem memurken çok dikkatli olmakta yarar var.

mr.boris

Üye
Üye
Üzerimizde devlette çalışmanın vereceği stresli,disiplinli günler olacak bu gidişle.Tabi ki herşeyimiz devletin ve insanın bekasına uygun olursa bu stresler ,çileler çekilir ALLAH ın izniyle

marcus_oredius

Üye
Üye
yurt dışında çalışan devlet görevlileri de yıllık olarak denetlemeden geçiyorlar. sadece davranışları değil herşeyi ev yaşantısından işahlakına kadar. bunun önemi bil hassa amerika gibi ülkelerde çok fazla çünkü daha yüksek yerlere aday olmaları için bu denetleyen kişiler tarafından önerilmeleri gerekmekte.

disiplin her zaman iyi birşeydir. aşırıya kaçılmadığı sürece

M

mavibalina2012

Guest
Arkadaşlar bizlerde mimari fiziki koşulların iyi olmadığı engelli haklarının bilincinin günümüz kadar işlemediği zamanlarda çalıştık her farklı uygulama insanlarda tedirginlik yaratır alışana kadar...Kişisellik devamlı vardı tabi ki yapmayanlar da var ancak henüz dereyi görmeden paçayı sıvamakta yanlış umudumuz inşallah iyi şeyler olur mekanizma iyi işlerde kişisellikte çok devrede olmazsa iş ahlakına riayet edilirse sıkıntılar yaşanmaz ve bizlerden sonra giren arkadaşlarımız sıkıntılar yaşamaz temennilerimiz bu yönde...Yeni işe girecek arkadaşlarımız söylemlerimiz kişisel düşüncelerimiz gereksiz yere strese girmesinler onlar daha güzel günler görsünler...

marcus_oredius

Üye
Üye
amin mavibalina.

ama arkadaşların unutmaması gereken en önemli şey şunlardır. siyaset güzel şeydir insana seçme özgürlüğü inandığı şeyleri savunma özgürlüğü verir. ama işyerinde yapmayın.
ayrıca giyim kıyafet ve davranışlarınıza dikkat edin.

Tekerlekli Sandalye