Memurların 18+18 istirat raporuyla emeklilik kıriteri nedir?

• Konbuyu başlatan BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM
  • Başlangıç tarihi
B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
arkadaşlar devlet memurları kanununda diyor hastalık izninde 18 aya kadar izin alabilir iyileşme olmazsa tekrardan 18 aya kadar izin kullanabilir yinede iyileşme olmazsa emekli edilir diyor bu şekilde emekli olan varmı aramızda ben paranoid tip şizofreni hastasıyım ekpssyle hizmetli olarak atandım atanalım 2 yıl oldu çalışma şartları çok zor oluyor çalışamıyorum %80 raporum var agır özürlü bu şekilde emekli olan varsa bilgi verirseniz sevinirim başka şartlar varmı sadece 18+18 istirahat raporu alıp (heyet raporu) emekli olma şansım varmı bilgi verirseniz sevinirim 657 sayılı devlet memurları kanunu şu şekilde arkadaşlar
Kanser, verem ve akıl hastalıkları gibi uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösteren
hastalığa yakalananlara on sekiz aya kadar,
İzin verilir.İzin süresinin sonunda hastalıklarının devam ettiği resmi sağlık kurullarının raporu ile tespit edilenlerin izinleri bir katına kadar uzatılır. Bu sürelerinin sonunda da iyileşmeyen memurlar hakkında emeklilik hükümleri uygulanır bu şekilde emekli olmuş arkadaşlar bilgi verirse sevinirim

Sorunuz özelinde, 1 Ekim 2008 tarihinden bu yana uygulanmakta olan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre Devlet Memurlarının (TSK. Mensupları, Emniyet Mensupları dahil tüm memurlar) Malullük Hallerinde bir değişiklik varmıdır? Bu dönemde malullük durumlarına göre sosyal güvenlikleri nasıl sağlanmaktadır? Bu konuları izah etmekteyiz.

5510 sayılı Kanundan önce Devlet memurlarının malullük halleri, 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümleri çerçevesinde yapılmaktaydı.

1- 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre maluliyet durumu;

Malullük söz konusu kanunun 44, 46, 47, 53 ve 54 üncü maddelerinde düzenlenmiştir.

Bu düzenlemeler ile devlet memurlarının;

Vücutlarında meydana gelen hastalıklar yüzünden görevlerini yapamama durumuna girmeleri ve bu durumlarının sağlık kurulu raporları ile tespit edilmesi halinde malül sayılmaktadırlar.

Malul sayılanların sınıf değiştirerek başka görevlerini yapma imkanları bulunmaktadır. Ancak özel kanunlarına göre yükümlülük süresine tabi olanlar, yükümlülük sürelerini tamamlamaz veya maluliyet durumunun yeni vazifelerini yapmaya engel olduğuna dair yeni sağlık kurulu raporu almadıkları sürece malullük haklarını kullanamamaktadırlar.

Hizmet süreleri en az 10 yıl olanlara malullük aylığı bağlanmaktadır.

Tedavisi imkansız hastalığı bulunanlarda ise malullük aylığı bağlanabilmesi için 10 hizmet yılı yerine 5 hizmet yıllarının bulunması yeterli görülmektedir.

benim durumum nasıl olacak 2008 öncesi bilgileri vermişsiniz 5434 emekli sandıgı kanunu söylemişsiniz bu beni baglamıyor ben 2008 sonrası memur oldum ona göre cvp veririrseniz sevinirim

benim durumum nasıl olacak 2008 öncesi bilgileri vermişsiniz 5434 emekli sandıgı kanunu söylemişsiniz bu beni baglamıyor ben 2008 sonrası memur oldum ona göre cvp veririrseniz sevinirim

saglık teknikeri cvp verirseniz sevinirim benim durumum nasıl olacak 2008 öncesi bilgileri vermişsiniz 5434 emekli sandıgı kanunu söylemişsiniz bu beni baglamıyor ben 2008 sonrası memur oldum ona göre cvp veririrseniz sevinirim

Sorunuz özelinde, 1 Ekim 2008 tarihinden bu yana uygulanmakta olan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre Devlet Memurlarının (TSK. Mensupları, Emniyet Mensupları dahil tüm memurlar) Malullük Hallerinde bir değişiklik varmıdır? Bu dönemde malullük durumlarına göre sosyal güvenlikleri nasıl sağlanmaktadır? Bu konuları izah etmekteyiz.

5510 sayılı Kanundan önce Devlet memurlarının malullük halleri, 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümleri çerçevesinde yapılmaktaydı.

1- 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre maluliyet durumu;

Malullük söz konusu kanunun 44, 46, 47, 53 ve 54 üncü maddelerinde düzenlenmiştir.

Bu düzenlemeler ile devlet memurlarının;

Vücutlarında meydana gelen hastalıklar yüzünden görevlerini yapamama durumuna girmeleri ve bu durumlarının sağlık kurulu raporları ile tespit edilmesi halinde malül sayılmaktadırlar.

Malul sayılanların sınıf değiştirerek başka görevlerini yapma imkanları bulunmaktadır. Ancak özel kanunlarına göre yükümlülük süresine tabi olanlar, yükümlülük sürelerini tamamlamaz veya maluliyet durumunun yeni vazifelerini yapmaya engel olduğuna dair yeni sağlık kurulu raporu almadıkları sürece malullük haklarını kullanamamaktadırlar.

Hizmet süreleri en az 10 yıl olanlara malullük aylığı bağlanmaktadır.

Tedavisi imkansız hastalığı bulunanlarda ise malullük aylığı bağlanabilmesi için 10 hizmet yılı yerine 5 hizmet yıllarının bulunması yeterli görülmektedir.

saglık teknikeri 2008 öncesi ne degindiniz benim sormak istedigim 18+18 istirahat raporu alarak emekli olabilirmiyim yoksa istirahat raporu aldıktan sonra 18+18 malulen emeklilik kıriterimi uygulanıyor tam anlamadım

Geri