Meniere hastasıyım hangi oranda rapor alırım?

erdalyavuz

Üye
Üye
2010 ocak ayında menıere sendorumu gecırdım başta doktorlar anlamadı sonra urfada bı kbb a da gorundum teşhısı o koydu,menıere dedi ve benı işitme testıne gonderdı,gıtım testı yaptım getırdım doktora.doktor baktı bana şöyle dedi;sol kulagın sinir hücreleri ölmuş caresi,3 kere agır nöbet gecırdım her gecırdıgımde 1 gun serumlu ve bbaygındım,kortızonlu serum da yedım,bu hastalık gecer mı dıye sordum doktora bana şunu izah etti,bu hastalık ömür boyu seninle ilaç tedavısı kulllanacaksın dedi bazen yanı hemen hemen ayda 1 kere nöbet gecırıyorum bazen hafif bazende cok agır olarak serumla kendıme gelıyorum,şu an ise fızık tedavıye gıdıyorum,1 ay önce felçlık gecırdım sol taraftan sebebı bulunamadı kan pıhtılaşması dedıler beyınde ama sebep ne oldu bılemedıler kan,seker,tansıyın,kalbe baktılar bısey cıkmadı,şuan fızık tedavı goruyorum 1 ay daha var gecıcı yanı felçlık,hastanede bana bırı dedı saglık raporu al dıye bende bılgı edınmek istiyorum yardımcı olursanız ne mutlu bana ve allahın duası eksık olmasın sızden şimndiden tesekkurlerımı borc bılır buyugumsenız ellerınızden öperım bu testlerın sonucunu yazacagım şimdi

erdalyavuz

Üye
Üye
2 test yaptım ıkısıde hemen hemen aynı oldugu için bırısını gecırecegım buraya
SAF SES ORTALAMASI
sol sag
hava=75 db 15 db
kemik=63 db 12db

hastalıgımdan kaynaklanan işitme kayıpları lakın hastalıgım ömür boyu tedavısı hala tıbben bulunamamış bır hastalıktır bazen sık ve seyrek olarak ataklarla gecırıyorum bir işte calışamıyorum

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Meniere sendromu, işitme azlığı yada işitme kaybına neden olabilir. Hastalığın neden kaynaklandığı henüz tesbit edilebilmiş değil. Ancak miniere için "tedavisi mümkün değil" demek doğru değil. Hastalığın tedavisinde ilaç, ilaç çözüm olamazsa ameliyat seçenekleriyle iyileşme sağlanabilir. Verdiğiniz test oranıyla size hangi oranda rapor verileceğini sylememiz neredeyse imkansız. bu türden hastalıklarda hastalığın vucutta yaptığı etkiye bakılır. size tavsiyem Cerrahpasa kbb ye başvurun. Orada çok iyi dr lar var.

erdalyavuz

Üye
Üye
abe,ınan araştırdım cerrahpaşa da bı doktor soyledıler prof.lakın duyma organını kaybetme rıskı var mış ben urfada doktorumlada goruştum amelıyat lazer tedavılerı varmış dedım bana şunu dedi,onlar para tuzagı paran coksa gıt ol dedi gulerek tıbben sadece ilaç tedavısıı ile var oda sadece atakları gecırıyor kullandıgım ilaçlar sefal fort ve vasoserc.vel hasır abe ben cok ama cok ıyı araşırdım menıere hastası olupta sonrada gecen hasta rastlamadım lakın ben bazı fromlarda okudum bazı insanlar bunu krıstal oynaması ile karıştırıyor,urfada bı şahıs buldum 47 yaşında emekli mudur,bana dedı ki turkıyede gıtmedıgım doktor kalmadı hepsı aynı ılaç ve yeme içmeme uyku duzenıne ve beslenmeye dıkkat et dedi,15 yıldır menıere hastasıymış oda onun da sol kulagı %45 kayıpmış,hatta ben doktoruma soyledım bana işitme cıhazı yaz dıye bana dedi sinir hücreler ölmüş fayda etmez sagla ıdare et dedi ama saglada ıdare edemıyorum duymuyorum cunku

erdalyavuz

Üye
Üye
birde şunu dıyeyım ;menıere sedromu iç kulaktan kaynaklandıgı için amelıyat yanı cerrahı soz konusu olamaz mış cok rısklımış araştırmalarıma ve benım doktorumun soyledıgıne gore,verdıgın bılgıler için sonsuz tesekkur ederım kalın saglıcakla

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şu an senin işitme durumun tam olarak nedir erdal?
Bir kulak tam işitiyor, diğeri tamamen duymuyor v.b gibi...?

erdalyavuz

Üye
Üye
abe bı kulak duymuyor ugultudan başka ses yok cınlama sesi dıger kulkata ise sesi alıyorum yakından ama cozemıyorum ancak yuksek sesle konuşıuldugunda anlıyorum oda karsılıklı konuşmada abe karabalıkta ise hiç yuksek sesle bıle konuşsalar benımle sesı alıyorum ama ne dedıklerını cıkartamıyorum 2.defa anlıyorum tekrardan sonra

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Mineire ve mineire'nin yol açtığı diğer hastalıklar (işitme kaybı v.b gibi) için mutlaka bir oran verilir. Sakatlık oranı cetvelinde mineire için herhangi bir oran yazmıyor. Hastalığın vucutta meydana getirdiği kayıplara göre oran veriyorlar demekki. Ben %40 civarı bir oran alacağını zannediyorum. Ayrıca şurada mineire hastaları iyileşme süreçlerini anlatmışlar. bi göz atmanda fayda var.

erdalyavuz

Üye
Üye
abicim benım araştıramdıgım hiç bır sey kalmadı bılgılendırdıgın ıcın cok tesekkur ederım ellerınden operım halıl abe

F

Fırtına

Guest
erdalyavuz,

bu sorununu arkadaşıma iletmiştim.. verdiği cevabı yazıyorum..

bu hastalık iç kulakla ilgili olup, başdönmesi atakları ile kendini gösteriyor ve nedeni henüz tam anlaşılamadığından tedavisi de tam olarak mümkün değil.. rapora gelince; başdönmesine bağlı dengeden mi yoksa işitme kaybından mı rapor alacak ona hastane karar verir.. "konuşulanları ikinci tekrarlatışımda anlıyorum" demiş.. bu da işitme kaybının fazla olmadığını gösteriyor... bu nedenle % 40 üzerinde rapor alması biraz zor gibi görünüyor..

sakatlık oranı cetveli'nde bu konu ile ilgili bölüm sanırım şu;

C - DENGE

Vestibüler bozukluklar hastastabil olduktan sonra en az 6 ay süreyle takip edilip aşağıdaki kriterlere göre değerlendirilir;

Vestibüler Bozukluğun Kriterleri;

- Vestibüler bozukluk işaretlerine ait destekleyici objektif bulguların olması ve günlük aktivitelerin yardımsız gerçekleştirilmesi (bisiklete binmek, hastanın işinin gerektirdiği kirişte - iskelede yürümek gibi belli aktiviteler hariç) % 5,

- Vestibüler bozukluk işaretlerine ait destekleyici objektif bulguların olması ve günlük aktivitelerin yardımsız gerçekleştirilememesi (kişisel bakım ile ilgili basit aktiveteler, bazı ev işleri, yürümek, başkasının kullanıldığı araca binip gezebilmek hariç) % 15,

- Vestibüler bozukluk işaretlerine ait destekleyici objektif bulguların olması ve günlük aktivitelerin yardımsız gerçekleştirilememesi (kişisel bakım hariç) % 25,

- Vestibüler bozukluk işaretlerine ait destekleyici objektif bulguların olması ve günlük aktivitelerin yardımsız gerçekleştirilememesi (hareket gerektirmeyen kişisel bakım hariç) eve bağımlı kalması gereklidir (Bu hastalarda nörolojik fonksiyonlar ayrıca değerlendirilmelidir) % 35,

kişlali

Üye
Üye
Meni ere hastalığını bende olduğu gibi aynen yazmışınız çok teşekür ederim de bu hastalıktan rapor alan bir arkadaş varsa buraya biz yazsada ben ve benim gibilere yazdımcı olbilse çok minettar olacak baya arkadaş var sanırım ama rapor alıp da paylaşana rastlamamdım olumlu yada olum suz gerçekten baş belası bir hastalık insanda ne çalış ma gücü nede pisikolaji bırakıyo inanın zaten işten atılacağım ozaöman hepten madur olacağım daha mekliliğe 5 yılım var yaşım 46 napacamı şaırmış durumdayım lütfen yardımcı olun teşekürler

kişlali

Üye
Üye
Halil kardeşim bu meniere denen illet bu kadar doktorlar tarafından haife alınmamalı diye düşnüyorum bu hasatalık ve etkilerin den rapor alabilen varsa burda yazarsa müteşekür olurum duacıyım kardeşim

kişlali

Üye
Üye
Resmen rapor almak için baş vurdum kronik bronşit için göüsden %20 tansiyon ve rtim bozukluğundan %19 verdi kardiyolaji asıl meniereden alacağım oranı merak ediyorum testlerimin yenilenmesi için 3 temuza gün verdiler snırım oranlararım rapor almama yetecek paylaşacağım sonuçları faydalanacak arkadaşlar olacaktır selamlarımı sunuyorum arkadaşlar

kişlali

Üye
Üye
İşitme kaybım ve dengeden %20 rapor alabildim bronşit ve tansiyon ve ritim bozukluğunu da ekleyince baltazarra göre %48 onayladı heyyet bakanlık onayını bekliyorum

Tekerlekli Sandalye