Mersin'de 30 Bin Civarında Engelli Var

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sosyal Hizmetler İl Müdürü Azmi Gülşen, il genelinde 30 bin civarında engellinin bulunduğunu, kendilerinin de engellilerin sıkıntılarını aşmak için çalıştığını bildirdi.

Gülşen, Mut Ziraat Odası Konferans Salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında, il genelinde 30 bin civarında zihinsel veya bedensel engelli vatandaşın bulunduğunu söyledi.

2010 yılında 10 bin 300 engelliye kişi başına 544 TL tutarında bakım yardımı yaptıklarını anlatan Gülşen, yeni çıkan kanunla engelli vatandaşlar için 2012 sonuna kadar yaşamsal alanlarda karşılaştıkları bütün sorunların çözümü ve gereken şartların sağlanması için hükümetin çok sıkı talimat verdiğini vurguladı.

Engellilerin sıkıntılarını aşmak için çalıştıklarına işaret eden Gülşen, şunları kaydetti:

"Biz sadece engelli vatandaşlarımıza değil, mağdur durumdaki herkese yardım elimizi uzatıyoruz. Bu kapsamda bakıma muhtaç yaşlılar için huzur evlerinde, aile içi çıkan kavgalar sonucunda sıkıntı yaşayan kadınlara sığınma evlerinde, sokakta tiner çeken, dilenen, hırsızlık yapan 18 yaş altı çocukların suç şebekelerine sermaye olmamaları için rehabilitasyon merkezlerinde ve yetiştirme yurtlarındaki çocuklarımıza her zaman yardım etmek istiyoruz. Çünkü bu çaba, sosyal devlet olabilmemiz için olmazsa olmazımız."

Belediye Başkanı Murat Orhan ise, gerek bedensel gerekse zihinsel engelli vatandaşların bu özelliğe isteyerek sahip olmadıklarını ve sağlık yönünden herhangi bir problemi olmayan her insanın da yer ve zamanı belli olmadan engelli olabileceğinin unutulmaması gerektiğini belirtti.

Bu kapsamda herkesin imkanları dahilinde engellilere yardımcı olmasını isteyen Orhan, belediye olarak bu konuda yaptıkları çalışmaları anlattı.

Toplantında, kentte engellilere yardımcı olanlara plaket takdim edildi.

haber3

Tekerlekli Sandalye