'Mesleki Yönelimler' projesi engellilere umut olacak

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
Tokat'ın Zile ilçesinde Zile Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öncülüğünde oluşturulan 'Mesleki Yönelimler' projesi ile engelli vatandaşların iş istihdamı ve adaptasyonu sağlanacak.

Avrupa Birliği 'Hayat Boyu Öğrenme Programı' kapsamında, 2157 proje teklif başvurusu içerisinde yer alan 'Mesleki Yönelimler' projesi desteklenmeye değer görüldü. Proje hakkında bilgi veren Proje Koordinatörü Dursun Bek, projenin engellilerin mesleki ve teknik eğitiminden sonra iş hayatında çalışma imkânının oluşturulması olduğunu belirtti. Bek, "Projenin tamamı AB fonlarıyla desteklenmiştir. Projeye destek veren kurumlar ile 2 hafta süren Almanya gezisini düzenledik. Burada edindiğimiz izlenimlerde okullarını bitiren engellilerin iş hayatına adapte edildiklerini gördük. Almanya'daki bir fabrikadaki incelemelerimizde, orada çalışan engelli işçilerin mutluluğunu yüzlerinde okuduk. Yetkililerin, engelli işçilerin yıllık izinlerini kullanmayıp fabrikada çalışmaya devam ettiklerini söylemeleri bizleri son derece etkiledi." şeklinde konuştu.

Kaymakam Mehmet Eriş ise ilçede farklı alanlarda mesleki eğitim veren kurumlar ve ilçedeki sanayi sektörünün bu projede yer almasının işbirliği ve kaynaşma açısından büyük kazanım olduğunu ifade etti. Eriş, 22 bin 995 euro bütçeli projenin tamamının AB fonlarından hibe almasının diğer kurumlara da örnek teşkil edeceğini dile getirdi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Porsuk ise proje kapsamında Almanya'daki eğitim sistemi ile mesleki ve teknik eğitim veren kurum ve okulları ziyaret etme fırsatını bulduklarını söyledi. Porsuk, "Proje kapsamında elde ettiğimiz kazanımların ilçemizdeki mesleki ve teknik eğitime önemli katkılar sağlayacaktır. Yaptığımız gezilerde insanlara inandıktan ve imkân verildiğinde engellilerinde üretken yönlerinin ortaya çıkacağını görmüş olduk." diye konuştu.

Gezi sonrası bir araya gelen proje sahipleri, Özkaleli Gıda Sanayi AŞ fabrikasında değerlendirme toplantısı düzenledi. Toplantı sonucunda ilçede bulunan engelli vatandaşların tespit edilmesi ve çalışabilecek durumda olanların belirlenmesi kararı alındı.

haberaktuel

Tekerlekli Sandalye