'Meslekte Engel Olmaz' Projesi (Çorlu)

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
'Leonardo da Vinci' programı kapsamında hazırlanan 'Meslekte Engel Olmaz' adlı proje toplantısı Çorlu'da yapıldı.

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde eğitim öğretim veren Çorlu Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Tülay Gürler Soylu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hazırlanan projede 'Meslekte Engel Olmaz' vurgusu üzerine açılımlar olduğunu bildirdi. Soylu, projelerinin Kız Teknik ve Meslek Lisesi, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi, Engelliler İş Okulu ve Rehberlik Araştırma Merkezi'nde görev yapan engelli öğrencilerin bir mesleğe ve meslek okullarına yönlendirilmesinden sorumlu rehberlik uzmanları, kurumlarında engelli öğrencisi olan meslek öğretmenleri, İŞKUR'da engelli işsizlerin istihdamından sorumlu uzman personel ile engellilerin eğitim ve istihdamında Sivil Toplum Kuruluşu olarak görev yapan Sakatlar Derneği personeline yönelik oluğunu da belirtti.

Soylu, bu projenin, kurumlarında eğitim alan öğrencilerini, PDR uzmanları rehberliğinde, engellerine uygun bir meslek alanına yönlendirmek, mesleğe yönlenmiş olan öğrencilerin ise alanlarında nitelikli birer teknik eleman olarak istihdam edilmelerini sağlama ihtiyacından kaynaklandığını da ifade etti. Soylu, şöyle konuştu;

'Öğrenme güçlüğü çeken, örgün eğitim yaşındaki engelli bireylere, engeline uygun, severek yapabileceği bir meslek edindirmek özverili çaba gerektiriyor. Bu iş, sabırlı geçen zor bir süreçtir. Bu süreçte farklı görevler üstlenen eğitim ve kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşları işbirliği içersinde çalışmalıdır. Bu işbirliği öncelikle, engelli bireyin yaşına, kişisel yeteneklerine, ilgisine, ailesinin beklentilerine göre mesleğe yönlendirme seçeneklerinin belirlenmesi ile başlar. Bu ilk süreçte, doğru yönlendirme için bazı test ve analizlerin yapılması esastır. Sonraki süreç bireyin yönlendirilen meslek alanında eğitimi ile devam eder. Bu sürecin son halkası, bireyin edindiği meslekte istihdam edilmesidir.

Ülkemizde ve dünyada engeli olmayan bireylerin bile yeteneklerine göre doğru yönlendirilmesinde, eğitim ve istihdamında zorlukların yaşandığını düşünülürse, engellilerin meslek edinmede nitelik olarak daha donanımlı olması gerektiği kaçınılmaz bir gerçektir' Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki engelli bireylerin mesleki eğitimle elde ettikleri bilgi ve beceriler ile sanayide ara eleman olarak istihdam olanaklarının gözleneceğini kaydeden Soylu, 'Bu proje sonucunda, AB ülkelerinde elde edilen tecrübeler, kullanılan yeni yöntem ve teknikler, Rehberlik ve Araştırma Merkezince bireylerin meslek kurumlarına yönlendirilmesinde, meslek okullarındaki öğretmenlerimiz, engelli öğrencilerimizin eğitim ve meslek edindirme sürecinde, engellilerin iş piyasasında istihdam güçlerinin artırılmasında kullanılacaktır' şeklinde konuştu.

AA

Tekerlekli Sandalye