Metrobüsü Kullanamayan Özürlülerle İETT'den Komik Yanıt

gülümse_hayata

Üye
Üye
İETT’nin İstanbul’un ana arterlerindeki trafik yoğunluğunu azaltmak, hızlı ve konforlu ulaşım sağlamak amacıyla işletmeye aldığı Metrobüs sisteminde özürlü ve yaşlı vatandaşları unutması büyük bir yankı uyandırdı. Birçok özürlü ve yaşlı vatandaş metrobüs araçlarını kullanamazken, bir vatandaşın, İBB Yönetine gönderdiği maile de İBB tarafından çok komik bir cevap geldiği ortaya çıktı.

140 yıllık tarihinde İstanbul’u pek çok ilk’e tanıştıran İETT, son olarak Metrobüs sistemiyle ulaşımda büyük başarı sağladı. Ancak, bu başarıda yaşlı ve özürlü vatandaşları hesaba katladı. Durum böyle olunca milyonlarca nüfusa sahip olan İstanbul’da özürlü ve yaşlı vatandaşlar bu konfordan mağdur kaldı. Özellikle metrobüs durakları yapılırken, merdivenlerin özürlü ve yaşlı vatandaşlara göre uyarlanmaması gözden kaçmazken, Altunizade metrobüs durağındaki metrelerce uzunluktaki metrobüse giden merdivenlerde bu olayı doğrular nitelikte.

İNTERNET SİTESİNDEN MESAJA KOMİK YANIT

Bu durumdan sıkıntı yaşayan bir vatandaş, İBB Başkanı Kadir Topbaş’a internet üzerinden gönderdiği şikayette; “Sayın Topbaş; İstanbul’da metrobüsleri, yaşlılar ve özürlüler kullanamazlar. Çünkü duraklara ulaşamazlar. Niçin kullanamayacaklarını açıklayan bir cevap yazar mısınız?” soruna iBB’den gelen yanıt ise şöyle:

“…….. tarihli mesajınız:

İETT’ye yaptığınız başvuru incelenmiştir. Metrobüs hattımızdaki, tüm şoför ve personellere engelli ve yaşlı yolcularımızın da rahat binip inmeleri için tüm duraklarda nizami ve en uygun şekilde durmaları için gerekli talimatlar verilmiştir. İyi yolculuklar.

İETT Halkla İlişkiler ve Seyahat Kartları Şube Müdürlüğü “

"BENİ KİMSE SIRTINDA TAŞIMADI"

Konu ile ilgili şikayetini dile getiren mağdur A.S. isimli vatandaş, İETT tarafından yapılan açıklamaya hakaret olarak kabul ettiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Gönderdiğim maile dalga geçer gibi bir cevap geldi. Ben özürlü bir vatandaşım. Ben burada yaşlıların ve özürlülerin metrobüsü kullanamayacağına deyindim. Altunizade'de metrobüsten inerken metrelerce uzayan merdivenleri görevliler beni sırtında taşıyarak mı kaldırıp, indirecek. Sayın yetkililer ise şoför ve personelin yardımcı olduğunu söylüyor. O halde Avcılar, Altunizade, Zincirlikuyu’da metrobüse binmek için metrelerce uzayan merdivenlerde acaba görevliler tekerlekli sandalye kullanan özürlüyü sırtında taşıyarak mı aşağıya indiriyor. Bu gerçekten bir insanla dalga geçmektir” ifadelerine yer veriyor.

02.01.12 – Son Sayfa

İskender Durgun

Üye
Üye
Bence İETT Halkla ilişkiler müdürlüğü hiç tekerlekli sandalyeli engelli vatandaş görmemiş, onu yazana bir gün sokaklarda tekerlekli sandalye ile gezme cezası verilmeli. Saygısızlar. Başka bişey demiyorum...

Tekerlekli Sandalye