Mevsimlik işci olarak çalıştım. Bakım maaşım kesildi!

dotanu53

Üye
Üye
Ben,%95 ağır engelli ,tekerlekli sandalye bağımlısı, 2 kol 2 bacak felçliyim.İlimizdeki ASP MÜDÜRLÜĞÜNE muracaat ettim,önce durumum incelendi,eve heyet geldi,bir süre sonra eşime maaş bağlandı.
6 ay bize maaş verildi,sonra maşımız kesildi. Telefonla bilgi almak için aradığımızda ; ben engelli olarak yılda 4 ay mevsimlik işçi olarak çalıştığımdan dolayı; çalışan engelliye evde bakıcı maaşı ödenmez dediler. Bana yazılı olarak gerekçeli yönetmeliğin bildirilmesi için dilekçe verdim,bana 6 ay cevap verilmedi. Ben BİMER e bu durumu anlattım,ordan onlara yazı gelince beni aradılar,bizi şikayet neden ediyorsun,bizim işi bize senmi öğreteceksin deyip bana kızdılar.
Ben yine,bu konuda araştırma yaptım,Trabzon ASD müdürlüğü ile görüştüm. Bana bazı sorular sordu gelir düzeyi ile ilgili.
Gelir düzeyim düşük aranan şartlara uygundur.İşte çalışman bu maaşı almana engel değildir dedi,İl heyeti kendi insiyatıfını kullanmış dedi,ama biz gelir düzeyine ve rapora bakarak maaş bağlıyoruz dedi.
Yine telefonla görüştüm Rize ile,yeniden muracaat et dediler,değerlendiririz dediler.Bana bir yıldır hiçbir cevap verilmedi.
Yakın zamanda durumum hk. bilgi varmı diye internetten bakınca,şöyle bir karar verildiğini gördüm. ENGELLİ KİŞİYE İYİ BAKILMADIĞINDAN,ENGELLİ KİŞİ KENDİ İHTIYAÇLARINI KENDİSİ YAPABİLDİĞİNDEN,VE SİGORTALI BİR İŞTE ÇALIŞTIĞINDAN DOLAYI MAAŞ BAĞLANMASI UYGUN GÖRÜLMEMİŞTİR.
Bu yazıyı görünce çok şaşırdım. Benim bütün bakımı ve ihtiyaçlarımı eşim karşılıyor,ben hiçbir işimi desteksiz yapamıyorum,akülü sandalyeye eşim oturtuyor,yatırma ve bütün ihtiyaçlarımı eşim karşılıyor. Heyet bu yanlış kararı haksız olarak nasıl verebilir hayret ediyorum. Yılda 4 ay çalışmak engelse sadece onu yazsınlar bize neden iftira atıyorlar.
BU KONUDA BANA YARDIM EDİN NE YAPMALIYIM?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Kurum evet inisiyatif kullanmış olay aslında bu boyuta gelmeden önce maaşı alırken kuruma durum izah edilse belkide olumsuz olmayabilirdi, her ne kadar çalışsanızda bakıma muhtaçlığınız hem raporla sabit olup hemde görsel olarak net belli olsada kurum çalıştığınız için bakıma muhtaç degilsiniz öyleyse neden çalışıyorsunuz diyebiliyor çok yaşanan bi sıkıntı kurumla uzlaşma yönüne gitmenizi öneriyorum çalışmayıp maaşın yeniden baglanmasını isteyin ve çalışacağınız zaman kurumla istişareli olarak hareket edin.

Tekerlekli Sandalye