Minibüs ÖTV indirimli engelli aracına girer mi?

EKİM

Üye
Üye
Minibüsler ÖTV indirimine giriyor mu?

Konu başlığından anlaşılacağı üzere uzun süredir araştırdığım ama hiç bi yerde doğru düzgün bilgi bulamadım. Bu araştırmalarım sonucu şu bilgilere rastladım her yerde.
ÖTV indirimli alınacak aracın motor silindir hacmi 1600 cc yi geçmeyecek aracı engelli kişi olacaksa h sınıfı ehliyet ve araçta özel donanım bulunacak aracı kendi kullanmayacaksa sağlık kurulu rapor oranının %90 ın üzerinde olması lazım.

Bu site ve diğer engelli sitelerinde yazılan standart bilgiler bu şekilde. Şimdi bizim hastamızın durumu daha doğrusu özürlü rapor oranı yüzde 94 dolayısıyla özel tertibatlı araç falan kullanamaz. Normal otomobilde özel tüketim vergisi bizim içinde geçerli. Fakat biz otomobil almak yerine minibüs almayı düşünüyoruz. Bunun nedeni de aracı üzerine alacağımız kişinin araca monta edilecek bir rampa sayesinde tekerlekli sandalye ve ya akülü sandalye ile minibüse binmesi.

Sorularım; engelliler için 1600 cc motor silindir hacmini geçmeyen minibüsler ötv indirimine giriyor mu? Tekrar ediyorum alınacak minibüs engelli kişi tarafından kullanılmayacak. Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet minibüsüde ötv indirimli alabilirsiniz. İlgili yasada aynen şu ifadeler kullanılmış.

- Motor silindir hacmi 1600 cm3 ü aşmayan binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar(steyşın vagon,arazi taşıtı ve jeepler dahil),
- Motor silidir hacmi 2800 cm3’ü aşmayan eşya taşımaya mahsus taşıtlar,
- Motosikletler, mopedler ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli taşıtlar,

Buna göre, Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (II) sayılı listede bulunan taşıt araçlarından motor silindir hacmi 1.600 cm³’ü aşmayan binek otomobilleri, motor silindir hacmi 2.800 cm³’ü aşmayan kamyonet, pikap vb. eşya taşımaya mahsus taşıt araçları ile motosikletlerin sakatlık derecesi % 90 veya daha fazla olan malul ve engelliler veya bizzat kullanmak amacıyla sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malul ve engelliler tarafından, beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere yetkili satıcı veya galeriden satın alınmasında ÖTV tahsil edilmeyecektir.

Tercümesi; 2800cc kadar minibüs, 1600 cc kadar da binek araç alabilirsin.

volka

Üye
Üye
minibüste ötv indirimi aynı degil diye biliyorum yani yüzde 45 bilgisi olan varsa aydınlatsın....

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Otomobil için yüzde 45 ötv indirimi var ama minibuslerde evet aynı değil. fakat oranı bende bilmiyorum.

Tekerlekli Sandalye