motosiklette engelli indirimi ?

tolgayalın

Üye
Üye
ben % 40 engelliyim c ve a2 ehliyetim var ehliyetimde gözlük ile kullana bilir ibaresi var (oğlumunda % 90 raporu var ) araba kullanamıyorum bu yüzden mosiklet almam gerekiyor kime sorsam motosiklette engelli indirimi varmı diye cevap alamıyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

Murat.Y

Üye
Üye
tolgayalın engel durumunuzu ortopedi vs? açıklarsanız daha iyi cevap alabilirsiniz..

Yasa: Sol alt ekstremiteden ( yani sol bacaktan engelli olanlar. Amputasyon vb. Gibi) sakat olmak ve buna karşılık "H sınıfı sürücü belgesi alır, Otomatik vitesli araçları kullanır" ibareli raporu/ehliyeti bulunanlar. ÖTV indirimi alır demiş. Yani bu belirtilen durumlar sizde mevcut ise ÖTV indirimli motosiklet alırsınız, alacağınız motosikletin otomatik vites olması kafi..

Aşağıdaki linke tıklarsanız konunun detaylarına ulaşabilirsiniz.. Ancak bu konuda Halil bey ne der bilmiyorum kendisi gelince size bilgi verecektir.. Hoş kalın.

Detaylı bilgi için tıklayınız..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet var. Kanun metnini aşağıya ekliyorum:

ÖTV’den İstisna Taşıt Araçları

Malul ve özürlülerin özel tertibat yapılma şartı olsun veya olmasın ÖTV ödemeden iktisap edebilecekleri taşıt araçları şunlardır:

- Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü aşmayan binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (steyşın vagon, arazi taşıtı ve jeepler dahil),

- Motor silindir hacmi 2800 cm3’ü aşmayan eşya taşımaya mahsus taşıtlar,

- Motosikletler, mopedler ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli taşıtlar,

Buna göre, Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (II) sayılı listede bulunan taşıt araçlarından motor silindir hacmi 1.600 cm³’ü aşmayan binek otomobilleri, motor silindir hacmi 2.800 cm³’ü aşmayan kamyonet, pikap vb. eşya taşımaya mahsus taşıt araçları ile motosikletlerin “özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı (sakatlık derecesi) %90 veya daha fazla” olan malul ve özürlüler veya bizzat kullanmak amacıyla sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malul ve özürlüler tarafından, “beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere” yetkili satıcı veya galeriden satın alınmasında ÖTV tahsil edilmeyecektir.

Sezer can

Üye
Üye
Babamla motor almak istiyorum %90 görme engeli var motoru ben kullanacağım motorda engelli indiriminden yararlanabilir miyiz

Tekerlekli Sandalye