MS hastasıyım emekli olmak için prim yatırdığımı iddaa ediyorlar ne yapmalıyım?

Arkadaşlar merhaba size bu emeklîlik îçin yaşadığım süreci anlatmak istiyorum ve lütfen yorum yapın.
1997 senesinde isteğime bağlı olarak sigorta başlattım kendime ait birdükkanım vardı ancak 6 sene sonra hstane va derken sonunda bana multipl skleroz teşhisi kondu ve 5 sene bu hastalıkta orta düzeyli bir hayat yaşadım ancak geri kalan son 5 senesi benim için çok zor geçti ve hala geçiyor maddi ve mnevi anlamda ve bu yüzden emeklilik için başvurdum ve %68 oranında iş göremez rapor aldım ancak doktora îlk gittiğim seene şöyle bîr ifade kullandım 5 yıl hastalığımı bîlmedim demîişim ve bu sebepten ötürü sgk beni emekli etmiyor sebep olarak emekli olabilmek için prim yatırdığımı yani hasta olduğumu öğrenince prim yatırmaya başladıığımı söylüyor ancak ben nasıl bilebilirdim bu duruma gelebileceğimi ki böyle birşey yapayım multipl skleroz denilen hastalığı ilk kez bana teşhîs koyulduğunda duymuş bir insanım yani sonuç olarak 3 yılldır mahkemelik durumdayız beni ordan oraya gönderip duruyorlar şimdi de adli tıp a gönderecekler miş inanın cmlik adımlar atabiliyorum ki yanımda biri olmadan bu bile mümkün değil bu sebepten seyehat etmek benim için çok çok zor bu yüzden nasıl bir şeyler yapabilirim bir avukatım var ama çok ilgili olduğunu düşünmüyorum ve hukuki bilgim yok sizin cevaplarınızı bekliyorum gitmedğim üniversite hastanesi kalmadı yardım edin cevap bekliyorum iyi günler

Selam Wsxwsx,

Çok büyük geçmiş olsun arkadaşım. MS hastalığını yakından gördüm ve nasıl tedavi edilebildiğini de o yüzden ne olursa olsun bu hastalıkla mücadele etmekten vazgeçmemenizi diliyorum. Şartlar ne olursa olsun SGK yla ilgili hak arayışınızı da bırakmayınız. Yazınızı baştan aşağı okudum ama en çok dikkatimi çeken cümle '' bir avukatım var ama çok ilgili olduğunu düşünmüyorum ve hukuki bilgim yok '' Çok üzgünüm ben de avukat değilim ama size söyleyebileceğim eğer avukatınıza güvenmiyorsanız neden hala onunla yola çıkmaya devam ediyorsunuz ? Kendinize SGK yla uğraşabilecek donanıma sahip, tecrübeli bir avukat bulun lütfen ki siz en azından bu dava sürecinde daha fazla yıpranmayasınız.

Bu sitede malulen emeklilik konusunda çok bilgili arkadaşlarım yazınızı okuduğunda mutlaka size yardımcı olmaya çalışacaklardır. Ben sadece duyduğum üzüntüyü ve sizin için iyi dileklerimi iletmek istedim.

Hakkınızı aramaktan asla vazgeçmeyin. Özellikle çalışamayacak durumda olan engellilerin malulen emekliliğinin bu kadar önünün kesildiği başka bir ülke yoktur diye düşünüyorum. Sizin bir an önce emeklilik işlemlerinizi tamamlayabilmeniz hepimizi mutlu edecektir.Gelişmeleri paylaşırsanız başkaları için de aydınlatıcı bilgi olacaktır.

Her şey gönlünüzce olsun, hakkınızı aramaktan vazgeçmeyin dileklerimle,

Emekli olmak için prim yatırmak suçmuymuş? Böyle bir saçma gerekce olabilir mi? Neyin kafasını yaşıyor bunlar. Size bu gerekceyi SGK mı söyledi?

Arkadaşlar teşekkür ederim cevaplar için şu an görüp okuyabildim arkadaşım sgk benim hasta olduktan sonra sigortalı olmak için başvurduğumu iddaa ediyor ve bu yüzden emekli etmiyor ve buradan bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan rica ediyorum yorum yapsınlar erzurumdan istanbula gitmem gerekli ve gidince ne gibi bir muamele göreceğim tekrar tekrar test vs yapılacak mı ? Ve benim ailem beni götürmek için elinden geleni yapacak ya gidemeyecek insanlardan bunu nasıl bekliyorlar?

Sayın Wsxwsx,

Malulen emekli olmanın bir koşulu da,

Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce malul sayılmayı gerektirecek derecede hastalık veya arızası bulunanlar bu hastalık veya arızaları nedeniyle malullük sigortası yardımlarından yararlanamazlar. Tabii ki sonrasında da çalışma gücünün en az yüzde 60′ını kaybettiğinin SGK Sağlık Kurulunca saptanması durumunda malûllük aylığı bağlanması mümkün oluyor....

Siz bir ifadenizde demişsiniz ki, ben doktora hastalığın 5 yıl önce başladığını söyledim... Eğer tedavi olduğunuz tek bir doktor ise söyleminiz anlam ifade etmez ancak heyet işe girmeden önce malul sayılabilecek kadar engeliniz olduğunu tespit etmişse malulen emekli olamazsınız.... Gerekli koşulları taşımanız halinde erken engelli emekliliğinden faydalanabilirsiniz....

Ancak maluliyet durumunuz işe girdikten sonra başlamış ve %60 ve üzerine ilerlemiş ise avukatınız emsal karar ve davaları göstererek kazanımda bulunabilir..... Gerçekten maluliyet koşullarını taşıyorsanız ve haklı sebepleriniz varsa (Adli Tıp Kurumunun verdiği kararlar genellikle geçerlidir ancak çok az da olsa yanılma payı vardır) başka bir avukata başvurarak temyize baş vurabilirsiniz.....

Sağlıcakla ve esenlikle kalmanız dileklerimle....

Yani durum şu arkadaşım sgk benim hastalandıktan sonra sigortaya başvurduğumu söylüyor ayrıca hastalığımın 5 yıl önce başladığını söylemedim benim hastalığım kendi kendinize bilebileceğiniz bir hastalık değil doktora ilk gittiğimde hastalığıımın ne olduğunu 5 yıl boyuncca bilmediğiimi söyledim bana beş yıl boyunca bel fıtığından tutunda psikolojik türde haastalık teşhisleri kondu çünkü kimse bilemedi ms olduğumu

Ayrıca işe başlamadan önce bu hastalığa yakalanmış olsanızda size hemen %60 oranında zarar vermiyor ki malul olasınız benim %60 ın üstünde raporlu olmam yaklaşık son 3 senenin eseriydi öncesinde işime de gidiyordum anlayamadığım şey sgk bunun ayrımını nasıl yapamıyor ben sigortamı başlattığımda onların iddaa ettiği gibi hasta olsam da hiçbir engelim yoktu ben hayatımı senelerce bu hastalıkla engelsiz geçirdim yani benim o zaman bu şekilde engelli olacağımın garantisini naasıl düşünebiliyorlar sonuçta herkeste aynı etkiyi bırakmıyor

Ve son bir rica engelli emeklilikle malulen emeklilik arasında ki farklar nelerdir daha doğrusu engelli emekliliği nedir ? Yani şu durumda engelli emeklisi olmam daha mı mantıklı?

Sayın Wsxwsx,

Engelli emekliliği ile malulen emeklilik arasında şartları dışında bariz fark yoktur eğer çalışabilecek durumda iseniz engelli emekliliğinde emekli olduktan sonra da çalışabiliyorsunuz....Ayrıca malulen emekliliğiniz ret edilirse engelli emekliliğine baş vurabilirsiniz.... Diğer sorularınızın cevapları,

Belirttiğim gibi maluliyetinizin işe başladığınız dönemden önce başladığı heyetçe tespit edilmiş ise fazlaca bir şey yapılamaz büyük olasılık ile davanız olumsuzlukla sonuçlanır ancak yine de sonuna kadar uğraşıp sonucu görmek isterseniz bu da sizin takdirinize kalmış.... (Bu tür davalar yıllarca sürer yine de sonuçlanmasını isterim)

Hukuk kuralları kesindir o yüzden yorum yapılamaz.... Yani, ''aslında ben şu şekilde şu zaman da hastalanmıştım'' ibaresinin heyetin verdiği kararda hükmü bulunmaz....

Davanız sonuçlandığında erken engelli emekliliği hususunda daha geniş bilgiler veririz. Ancak bu konuda soru sorduğunuz için kısaca erken engelli emekliliği şartlarına değineyim....

Emekli olmak için 3 şart vardır. Bunlar, hizmet süresi, prim gün sayısı ve 1 Ekim 2008 tarihinden önce işe başlayanlar için vergi indirimi koşuludur....1 Ekim 2008 sonrasında çalışmaya başlayan engellilerin erken emekli olabilmeleri için vergi indirim belgesi aranmamakta olup engelli emekliliğinde yaş şartı aranmaz....

Sağlıcakla ve esenlikle kalmanız temennilerimle.....

Geri