Müjde: Staj sigortası emeklilik başlangıcı sayılacak

KANUN TEKLİFİNİN KABUL EDİLDİĞİNE DAİR RESMİ BELGE

staj.jpg

Arkadaşlar bildiğiniz gibi emeklilikte staj veya çıraklık dönemlerinde yapılan sigorta başlangıcı emeklilikte dikkate alınmıyordu. Daha kolay anlaşılması için bir örnek verelim. Kişi staj yaptığı zaman sigortalı olur ama primleri “kısa vadeli sigorta kolları” kapsamında ödendiğinden staj sigorta başlangıcı emeklilikte sigorta başlangıç tarihi olarak kabul görmüyordu. Başka bir deyişle stajyerlik döneminde yapılan sigorta meslek hastalığı ve iş kazaları için yapılan bir sigorta biçimidir. Bundan dolayı da adına “kısa vadeli sigorta kolu” denilmektedir. Emekliliğe esas sigorta başlangıcı için yasa koyucu “uzun vadeli sigorta kolu yaşlılık malullük” primlerinin yatırılıyor olması şartını getirdiğinden staj sigortası emeklikte “sigorta başlangıcı sayılmıyordu.

Bununla ilgili yani “staj dönemi” yapılan sigortanın “emeklilikte sigorta başlangıcı sayılması” için hükümete defalarca talepte bulunulmuş ancak bu talepler red edilmişti. Neyse ki sevindirici haber geldi ve bundan böyle staj sigortası emeklilikte başlangıç tarihi olarak kabul görecek.

Staj Sigortası Nasıl Emeklilikte Başlangıç Tarihi Sayılacak

2012 Yılında, MHP İzmir Milletvekili Oktay Vural ve Konya milletvekili Mustafa Kalaycı’nın TBMM’ye verdiği “31/5/2006 Tarihli ve 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” kabul edildi.

Teklifte özetle şu talepte bulunulmuştu;

Teklifin Özeti: Teklif ile; çırak ve stajyer öğrenci olarak çalışan meslek lisesi ve yükseköğrenim öğrencilerine çalışılan bu süreler için borçlanma hakkı verilerek, sigortalılık başlangıç tarihinin çıraklığa veya staja başlama tarihi olarak esas alınması öngörülmektedir.

Bahsi geçen bu teklife ilişkin detaylı gerekçe ve talep için teklifin orijinal için burayı : > http://www2.tbmm.gov.tr/d24/2/2-0885.pdf

TBMM’de kanunun kabul gördüğüne dair yasal dayanak için ise burayı tıklayınız:> https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tasari_teklif_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=111782

Kanun teklifinin kabulüne ilişkin kişisel görüşüm:

Stajyerlik dönemin emeklilikte başlangıç tarihi olarak kabul edilmesinden sonra yüzbinlerce kişi için daha erken emeklilik dönemide açılmış olacak. Zira çraklık ve stajyerlik döneminde sigorta başlangıcı yapılıp ki buna kısa vadeli sigorta kolu diyoruz atıyorum 5-10 yıl sonra uzun vadeli sigorta kolunda çalışmaya başlayan yüzbinlerce insanın sigorta başlangıcı öne çekilmiş olacak. Bu arada arkadaşlar teklif kabul edilmiş ama henüz resmi gazetede yayınlanmamış. Resmi gazetede yayınlandığında, konuya ilişkin detayları konu altında paylaşacağım. Şimdiden hayırlı olsun.

Ekli dosyalar

• staj.jpg
    staj.jpg
    22.3 KB · Görüntüleme: 213
Kanun teklifi metnini yeni okuyabildim. Staj süreleri direk sigorta başlangıcı sayılır denmiyor. Bu süreler için borçlanma getirilmiş. Bir nevi askerlik veya doğum borçlanması gibi.
Fakat şu nokta çok önemli. Staj ve çıraklık sürelerinin borçlanılması halinde çıraklık ve stajın başladığı tarih sigortalılık başlangıç tarihi olarak esas alınır denilmekte.

Bu neyi değiştirecek?

Şimdiye kadar ki uygulamada atıyorum kişi 2000 yılında çırak veya stajyerlik yapıyor bu “kısa vadeli sigorta kolunda” sayıldığında kişinin emekliliğe esas sigorta başlangıcı olarak dikkate alınmıyordu. Şimdiyse borçlanmanın yapılması halinde bu süreler sigorta başlangıç tarihi olarak kabul edilecek.

Burdaki bir ayrıntıda daha önce meslek lisesi stajı veya çıraklık sigortası başlangıcından sonra doğum yapanlar doğum borçlanması da yapabilecek.

bugun e-devlet e girip kontrol ettim 2001 başlangıçlı sigorta girişim 1997 ye çevrilmiş bu durum sanırım benim lehime bi olay emeklilikte ikibuçuk yıl zaman kazanmış oldum gibi bişi doğrumudur ?

Teyit etmek adına soruyorum. 1997 staj sigortası başlangıcımıydı? Henüz kanun yeni olduğundan açıkcası bizimde fazla bilgimiz yok. Örneğin staj sigortasının sigorta başlangıç olması için borçlanma yapılması gerektiği sonucunu çıkardık biz. Siz borçlanma da yapmadınız ama buna rağmen geriye çekilmiş sanırım.

Merhaba evet staj başlangıcı idi ben düşürülmesi veya borçlanma ile ilgili bi başvuru yapmadım sistem otomatik dusurmus

Şöyle olabilirim acaba sigorta başlangıç tarihi olarak staj başlangıcı sayılabilir ama gün yazılmaz eksik olan günü çalışarak tamamlayabilirmisizi bir yerde okumuştum

Verilen kanun değişikliği metninde şunu diyor "staj sigortası borçlanılması halinde sigorta başlangıcı sayılsın." Fakat bu kanun metni tam olarak yazıldığı gibi kabul edildimi ufak tefek değişiklik oldumu onu bilmiyoruz. Bugün yarın resmi gazetede yayınlanır. Yayınlandıktan sonra daha net konuşabiliriz. Ama bu kanunun onaylanması binlerce kişi için erken emekliliğin önünü açacak.

benım de ıse gırıs tarıhım 2002 idi sımdı 1998 olmuş. en ufak bır taleptede bulunmadım, 170'i aradım, henüz kesın bır sey yok dedi, neden tarıhın degıstıgıne daır bır açıklamayı onlarda yapamadı. resmı gazeteyı takıp etmem onerıldı. umarım hayırlısıyla cozulur su konu

Evet verilen kanun teklifinde "borçlanma yapılması" halinde diyor. Ama e-devlette borçlanma yapılmadığı halde geriye alınmış.

Geri