Mutluluk ve hüznün kolkola gezdiği bir hastane odasında ilk buluşma!

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
05-12-1990.. cuma sabahı saat 05.00........................özge ağlayarak dünyaya geldi.. bir kızın oldu dediler.. erkek bekliyordum oysa! bir anlık şaşkınlıktan sonra çok sevindim.. 2. prensesim dünyaya gelmişti..

öğlen oldu.. herkesin bebeği geldi.. özge gelmedi.. niçin getirmediler diye düşünüyordum..ki, o anda fotoğrafçı bir bayan geldi.. bebeği ile fotoğraf çektirmek isteyen var mı dedi.. ben istiyorum ama bebeğim hala gelmedi dedim.. ben alıp geleyim dedi.. gitti ve özge kucağında geldi.. bebeğin henüz muayene olmamış fotoğraf çekip tekrar götüreceğim dedi.. peki dedim.. fotoğrafımızı çekti.. diğer bebeklerin fotoğrafını çekip özgeyi unutup gitti..

çok sevindim ben tabi ki!

herkes bebeği ile ilgilenmeye başladı.. özgenin karnını doyurdum önce.. sonra altını açtım.. temizledim ve kundak yapmaya başladım (o zamanlar kundak yapıyorduk) bacaklarına bakarken; ayyy ne toplu bacağı var dedim.. iki bacağını eşit yapmak istedim.. eşitlenmedi.. dikkatlice baktım.. sol bacağı kısa idi..............................dünya başıma yıkıldı sanki!

inanamadım.....................özgeyi öylece bıraktım.. avazım çıktığı kadar bağırmaya başladım.. odadan çıkıp holde koşmaya başladım.. doktor, doktor diye.. herkes başıma üşüştü.. hemşireler geldi.. beni sakinleştirmeye çalışıyorlardı.. çabuk doktor çağırın diyorum ben hala (özgenin bacağını iyileştirmesi için)

doktor geldi.. beni bir odaya götürdü.. anlattı, anlattı.....................sonra beni tek kişilik odaya aldılar.. o gece (Allah'ım) sabah olmadı.................ağladım, ağladım, ağladım......................hayatta aklıma gelmezdi.. engelli bir bebeğim olacağı!

ertesi sabah hastaneden çıktım.. eve gitmeden akşama kadar hastane, hastane dolaştık özgeciğimle! sonra eve geldik.. uzun bir süre kendime gelemedim.. o an üzüntüyü ben yaşıyorum.. özgeciğim henüz bebek.. engelinin farkında değil!

çocukluk çağımız, ergenlik çağımız derken (engelimizin farkına vararak.. dolu dolu ya-şa-tı-la-rak..!) 20 sene geçti aradan..

bu 20 sene içinde engelimizden dolayı neler yaşadık..........yaşayanlar çok iyi bilir..

YORGUNSAIR

Üye
Üye
Ne güzel anlatmışsın işte vefakar ve cefakar bir anne örneği sizsiniz efendim sizi şahsınızda bir engelli annesi olarak kutluyor ve tebrik ediyorum.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sevgili Fırtına

Duygularını çok iyi anlayabiliyorum anneliğin vermiş olduğu mutluluğu seninle aynı gün anne olarak yaşadım bende.Hüznünüde çok iyi anlayabiliyorum.

Özgeciğimin gönlünün ve yüzünün güzelliği ve başarısı bacağındaki kısalığı kamufle etmeye yetiyor. Hayat ona başka sıkıntılar göstermesin inşallah.Ameliyatı gerçekleşince bu sorunundanda kurtulacak ALLAHIN izniyle.

O tatlı cadı sınıf birincisi oldu ne büyük gurur:)

Son düzenleme:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Engelli çocuğa sahip olan bir annenin çocuğunun engelli olduğunu öğrenince nasıl bir duyguya kapıldığını hep merak etmişim dir. Kuşkusuz engelli olmayı hiç kimse istemez aynı şekil de engelli çocuğa sahip olmayı da. Daha doğrusu önlerine bir tercih konsa herkes -tırnak içinde. :) - "engelsiz" olmayı tercih eder di. Ve fakat yaşam her zaman toz penbe olmuyor. Bazen kabullenmesi zor sürprizler le karşılaşabiliyoruz.
Tüm mesele bu tatsız sürprizleri soğuk kanlılıkla karşılayıp herşeyi olduğu gibi kabullenmekte saklı. Engelli olmayı kabullendikten sonra inanın yaşamdan alacağınız tat da bir farklılık olmuyor.

zekak1978

Üye
Üye
abla sen ve özge dünyanın en tatlı anne ve kızı olduğunuzdan kuşkum yok anlattığın mutluluk ve hüznü aynı anda yaşayıp daha sonra bu hüznü yaşam sevincine çevirdiğinizede eminim allah bundan büyük acılar yaşatmaz inşaallah sevgi ve saygıyla

F

Fırtına

Guest
osman bey,
tebriğinizi tüm engelli anneleri adına alıyor ve çok teşekkür ediyorum..

sevgili gülümse_hayata,
özge adına güzel dileklerin için çok teşekkür ediyorum ve amin diyorum canım..

F

Fırtına

Guest
halil,
çocuğunun engelli olduğunu öğrenen bir annenin duyguları ne kadar anlatılmaya çalışılsa da anlatılamaz..
engelli olmayı, engelli bir çocuğun annesi olmayı tabi ki kimse istemez.. ne zorluklar çektiğimizi, yaşamak için (kendimizi kabul ettirmek için) nasıl mücadele verdiğimizi sen, ben ve engelli insanlarımız çok iyi biliyoruz.. hayat sürprizlerle dolu dediğin gibi...............arada bir engelli olarak doğuyoruz (sonradan da oluyoruz) işte.. ilk başlarda insan şaşkınlık evresinden geçiyor.. ama sonra soğukkanlılıkla karşılayıp kabulleniyor.. kabullenmek zo-run-da-yız.............yoksa hayat çekilmez bir hal alır..

Engelli olmayı kabullendikten sonra inanın yaşamdan alacağınız tat da bir farklılık olmuyor..

bu sözüne yürekten katılıyorum..

F

Fırtına

Guest
sevgili zekak,
evet canım haklısın.. özge ve ben dünyanın en tatlı anne ve kızlarından biriyiz :)
özge ve ben yaşadığımız hüznü yaşam sevincine çevirdik Allah'ın izniyle.. güzel dileklerine amin ve bilmukabele diyorum..

sevgiyle kal..

tatlı özgemi görmek istersin diye düşündüm :)

25005_383394077770_568897770_3892513_2917180_n.jpg

zekak1978

Üye
Üye
abla allah nazarlardan saklasın inşaallah hep mutlu sağlıklı huzurlu bir hayat nasip etsin tabii başta sen olmak üzere tüm sevdikleriyle :)

F

Fırtına

Guest
sevgili zekak,
güzel dileklerin için yürekten amin diyorum.. çok teşekkürler canım benim :)

F

Fırtına

Guest
b_158587_sevgi.jpg

Önce bir ufak bocalama ve işte kucağımdasın... Ne sen benim seçilmiş bir anne olduğumun farkındasın daha... Ne de ben senin özel bir bebek olduğunun... Ve ilk göz teması, ilk verilen söz yerine geçiyor... Ellerimiz kenetleniyor... Ve eşi bulunmaz bir sevginin temelleri yüreğimize kazınıyor... Sen ve ben... Çok düşüp kalkacağız oğlum... Ve bizi ancak düşenler anlayacak... Ve acımasız hayata inat...; dimdik duracağız ayakta... Söz yavrum.!!!

(Özlem Kızılkaya...)

Kısacık ama dolu dolu olan bu yazı...; özel bir annenin, özel çocuğu ile buluştuğu O AN ki duyguları anlatıyor... Ve beni 20 sene evveline götürüyor... Sevgili Özlem, henüz yolun başındasın... Seni çok iyi anlıyorum... Ve neler yaşayacağını çok iyi biliyorum... Sabır / la, inat / la...; yoluna/yolumuza çıkan tüm engellerin üstesinden geleceksin/geleceğiz.!!!

Çünkü...;

Özel çocukların, özel annesiyiz biz.!!!

Hayata yenik başlamanın, onu yenik tamamlamak anlamına gelmediğini iyi biliriz... Yılmak yoktur bizim dünyamızda... Zaman zaman umutsuzluk denizinde ıslansada ayağımız, gözlerimizden aksada, sel gibi yaşlar...; kısa sürer bu yılgınlığımız.!!!

Mutluluğun resmini yapıyoruz büyük bir sabırla... Dirençli bir inatla... Yaşamın ne kadar çok yönlü olduğunu anlamanın avantajını hissediyoruz kalbimizde... İnanıyoruz ki...; başaracağız bu zorlu sınavı... Hayatta biz de varız.!!!

F

Fırtına

Guest
erdem,

tüm özel annelerimiz ve çocuklarımız adına...; tebriğini kabul ediyorum.

Tekerlekli Sandalye