MVP, My ve Üst Sindirim Hastalıklarımdan % Kaç Alabilirim?

Tosko

Üye
Üye
Kardiyolojiden;
MVP, 2-3 My, 1-2 TY ve Hafif PHT mevcut. Forumdan araştırdığım kadarıyla 2-3 my ve Mvp için klas 2 olarak %30 alabileceğim ihtimali var buna ek olarak hipertansiyondan birşey eklenir mi?

Genel Cerrahide ise;
2001 yılında "perfore apandisit, meckel divertikülü, retroperitoneal fekal fistür, deodenum perforasyonu ve ileostomi kapatılması" tanıları ile 4 kez ameliyat edildim.
Bu rahatsızlıklarımı atlatıp taburcu olduğumda barsak hastalıklarını ömrüm boyunca yaşayabileceğim ihtimali söylendi ve 3 yıl sonra "Bride bağlı ince barsak perforasyonu" tanısı ile tekrar ameliyat edilerek 5. ameliyatım gerçekleşti.

Her yıl olmasada en az 15 ayda bir barsağımın karın duvarına yapışmasıyla hastanelere gidip en az 1 hafta yatıyorum.

Ameliyat oldugumdan beridir 176cm boy ve 61 kiloyum yani ideal kilomun %10-20 altındayım.

Mevcut amelyatlar ve getirdiği rahatsızlıklardan rapor alabilirmiyim?

Yukarıdaki gerekçelerle askere gitmedim.

Konuya vakıf olan arkadaşların fikrine başvurmak istiyorum.

Vaktini ayırıp okuyan ve yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hipertansiyon içinde oran verilir. Sakatlık oranı cetvelinde şu oranların verileceği yazıyor.

PULMONER HİPERTANSİYON
Klas 1:
Asemptomatik; Fizik muayene ve EKO veya sağ kateter ile Pulmoner arter sistolik basıncı (PASB) 30-40 mmHg saptanan ve Pulmoner Hipertansiyon tanısı konmuş hastalar 10
Klas 2:
Günlük fiziksel aktivitede hafif kısıtlaması olan ( NYHA 2), EKO veya sağ kateter’de PASB: 40-50 mmHg saptanan hastalar 25
Klas 3:
Günlük fiziksel aktivitede ağır kısıtlaması olan (NYHA 3), EKO veya sağ kateter’de PASB: 50-70 mmHg saptanan hastalar 50

Klas 4:
İstirahatte dispne, göğüs ağrısı ve presenkopu olan veya en küçük aktivitelerde semptomları ortaya çıkan (NYHA 4) ve/veya istirahatte sağ ventrikül yetmezliği belirti ve bulguları olan
PASB: 70 mmHg üzeri hastalar 100
HİPERTANSİYON
Klas 1:
Antihipertansif tedavi kullanan ve komplikasyonu olamayan kişiler 10
Klas 2:
Kişi antihipertansif tedavi alıyor ve aşağıdakilerden birisi varsa 20
1.Proteinüri d) Hipertansif retinopati (Gunn belirtileri)
2.Hipertansif serebrovasküler hastalık e) Sol ventrikül hipertrofisi
Klas 3:
Kişi antihipertansif tedavi alıyor ve aşağıdakilerden iki veya daha fazlası varsa 50
1.Diyastolik kan basıncı > 120mmHg (maksimal tedaviye rağmen)
2.Proteinüri ve böbrek fonksiyon bozukluğu (serum kreatin ve BUN düzeylerinde artış veya kreatin klerensi <%50 olması)
3.Hipertansif serebrovasküler hastalık ve kalıcı nörolojik defisit
4.Sol ventrikül hipertrofisi
5.Hipertansif retinopati (evre 3-4)

Tekerlekli Sandalye