Nasıl Emekli Olabilirim?

Merhaba yaşım 28 daha önce hiç çalışmadım 10 yıldır obsesif kompülsif bozukluk ile mücadele ediyorum çalışamadığım için artık kurula girmeyi düşünüyorum %40 %60 arası alabileciğimi söylüyorlar 2008 yılından ssk kaydım var ama sadece 3 gün benim emekli olma şansım varmı okb nedeniyle çalışamıyorum primi benmi ödemem gerekiyor hiç bilgim yok cevap verirseniz çok teşekkür ederim

2008 hangi ay? bunu öğrenirsem emeklilik işlemleri biraz değişiyor. Yol gösteririm...

Avantajımız şu: emeklilikte yıl olarak işlenmiş; geriye primler kaldı.
Yani 1 günlük prim bile sana yıllar kazandırıyor. ama emeklilik için iki şey tam olması lazım; yıl ve prim.. Hem yıl ve hem primler eksik. ama yinede yıldan avantaj kazandık 12 yıl geçti aradan yani...

geriye bir sorum var: bu önemli...

çalışmaya başladığınız gün teşhiş için muayeneye gittiniz mi?
yada farklı görüş için soru sorayım: rahatsızlığınız çalışmaya başlamadan önce var mıydı?

(bu prim sayınızı etkiler doğru teşhiş ile daha az primle emeklisiniz)..

Eski usul dil ile konuşacağım:
SSK li olarak bir işe giriş yaparsınız. Çalışmak zorundasınız; Bazı uyanıklar size giriş yaptıralım zamanı gelince - prim dolunca yanı- emeklisiniz diyebilir. Bu çözüm değil. SGK tespit ederse emekliliğiniz yanar. Onca emek boşa gittiği gibi, emeklilik maaşınızı faizi ile geri alırlar. bu değmez...

Geriye Bağ-kur kalıyor; Bir işyeri açıp ilerlemek zorundasınız. Primleri kendiniz ödersiniz. Zararda olsa bile. Vergi mükellifine girdiğiniz için işten ya kar edersin ya zarar: Ama siz demiştiniz primleri ben öderim.

Diğer yol Memur olup Bildiğin memur emekliliği EKPSS ile kura ile girebilirsiniz (tahsilinize bağlı) lise ve üstü tahsilde iseniz EKPSS sınavına girip bir eyre yerleşebilirsiniz.

Burada önemlisi...
en önemlisi...
Olmazsa olmazlardan.. Raporunuzda "bir işte çalışabilir" ibresi olmalı. Kısıtlı olsa bile yinede bir kelime önemli "çalışabilir"...

sormak istediğiniz varsa cevaplarım..

Geri