Nasıl Mutlu Olunur?

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Doksan iki yaşında, ufak tefek, kendinden emin ve gururlu, her sabah sekizde giyinip kuşanan ve görme engelli bile olsa saçlarını tarayıp, makyajını kusursuzca yapan yaşlı hanım, benim görev yaptığım huzurevine yerleşmeye karar vermişti.

Huzurevinin kapısında sabırla beklenen birkaç saatin ardından, odasının hazır olduğu söylendiğinde tatlı tatlı gülümsedi. Yürüteçini asansöre yönlendirdiği sırada, kendisine odasını anlatmaya başladım, penceresinde asılı perdelerden de söz ettim.

Ben anlatırken, kendisine köpek yavrusu verilmiş sekiz yaşındaki küçük bir kızın heyecanıyla “O perdeleri çok severim” dedi. Söylediklerini duyunca “Mrs. Jones, henüz odayı görmediniz, biraz bekleyin” dedim. “Bunun onunla bir ilgisi yok” dedi ve devam etti:

-Mutluluk zamandan önce karar verdiğiniz bir şeydir. Benim odadan hoşlanıp hoşlanmamam, mobilyaların nasıl düzenlenmiş olduğuyla değil, benim onları zihnimde nasıl düzenlediğimle ilgilidir. Ben onları sevmeye karar vermiştim zaten. Bu benim her sabah uyandığımda verdiğim bir karardır.

-Bir seçme hakkım var, ya tüm günümü artık çalışmayan vücut parçalarımın bana verdiği sıkıntıyı düşünerek geçiririm, ya da yataktan çıkıp hâlâ çalışan parçalarım için şükrederim. Gözlerim açık olduğu sürece her yeni gün bir armağandır. Yeni güne ve yaşamımın yalnızca bu döneminde biriktirdiğim mutlu anılara odaklanırım.

-Yaşlılık banka hesabı gibidir. Ne yatırdıysan onu çekersin hesabından. Bu nedenle benim önerim, anıların banka hesabına dolu dolu mutluluk yatırman olacaktır. Anı bankamı doldurmaktaki katkın için sana teşekkür ederim. Hâlâ oradan mutluluk çekiyorum.

-Mutlu olmak için şu beş basit kuralı anımsa:

1. Kalbini nefretten arındır.

2. Zihnini endişelerden arındır.

3. Basit yaşa.

4. Çok ver.

5. Daha az bekle.

Birey

Üye
Üye
Yöreğine sağlık be kardeş harika anlatmışsın.
Bir seçme hakkım var, ya tüm günümü artık çalışmayan vücut parçalarımın bana verdiği sıkıntıyı düşünerek geçiririm, ya da yataktan çıkıp hâlâ çalışan parçalarım için şükrederim. Gözlerim açık olduğu sürece her yeni gün bir armağandır. Yeni güne ve yaşamımın yalnızca bu döneminde biriktirdiğim mutlu anılara odaklanırım.
pozitif bir insan olduğun görülüyor. Bir araştırma yapmışlar yarı dolu bir bardağı insanlara göstermişler, bu bardakta ne görüyorsunuz diye sormuşlar. kimi yarısı boş kimi ise yarısı dolu cvbı vermiş. Yarısı boş diyenler hayata negatif bakanlar hep eksiklerı gören dolu tarafı arka plana atan ve dolayısıyla stresli bir hayat yaşadıkları. yarısı dolu diyenlerin ise hayata pozitif bakanların eksikleri arka planda görüp var olan nimetlere sevındıklerini ve dolayısıyla daha mutlu bir hayat yaşadıkları araştırma sonucuyla saptanmıştır.

İnsan isteklerini karşıladığı müdetçe mutlu olur. İstekler nefisten gelir ihtiraslara dönüşür ve sonu gelmez tatmin olmak bilmez bir istek tutar insanı. Fkt nefsını kontrolde tutan elindeki ile yetinen fazlasına ihtiyac duymayan. madde ile değilde ruh ile maneviyat ila mutlu olabilen insanların istekleri sınırlı olur ve sınırlı isteklerı çok rahat karşıladıklarından mutlu olurlar. Güzel bir söz vardır. '' Hayatta önemli olan en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır.'' Altını çizmek lazım en az şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymak. İhtiyaçlarımız daha çok manevi yönde olmalı, maddi yönde olursa insanı mutsuzluğa sevk eder. Tabiki bu dünyada hele bu devirde maddiyat olmadan yaşanmaz fkt elımızden geldiğince az olana ihtiyaç duymak var olana şükretmek gerek.

Kar Çiçeği

Üye
Üye
Evet bence de mutluluk, VAR olana sevinmektir.

Tekerlekli Sandalye