Ne zaman emeklı olabılırım ?

Merhaba ben 1993 dogumluyum . İş yerınde bır kaza gecırdım sag elımı kullanmıyorum .2012 mart ayında gerceklestı kaza. Rapor oranın henuz sonuclanmadı . %60 dıye umut edıyorum . 2008 yılı sıgorta baslangıcım var ve 590 gun prımım var bu sartlarda oranıma gore ne zaman emeklı olabılırım ?

2 soru:
1. 2008 yılında işe başlama tarihinizi ay ve gün olarak verebilirmisin?
2. 2008 de tam ssk.lı mı olarak işe başladınız yoksa staj mı?

MERHABA
2008 YILINDA staj olarak sanırsam 1. ayın 3'u ıle 7 sı arasında (4gunluk )bı sıgorta gırısım var .
normal olarak 09/11/2010 dıger sıgorta baslangıcım

staj tam sigorta olarak kapsama içine girmez. Dolayısıyla görmezden gelinecektir.
2010 yılına gelince sanırım 17 yaşıda idiniz değil mi? Doğum tarihinizi net verin. ve tam 18 yaşında olduğunuz gün çalışıyormuydunuz?

dogum taıhım :01.04.1993
sıgortalı ıse baslama: 11.09.2010 bu baslangıctan sonra sıgortam devam edıyor .(12.ay 2011-1.ay-2.ay ... dıye)

bilgiler güzel:

2 yolunuz var:

1. Yol: alacağınız raporu: SGK ya vereceksiniz; özürlü kontenjanından işe devame tmek istediğinizi belirteceksiniz. İleride belki Olurda iyileşirseniz çalışabilirsiniz. Özürlü bir birey oalrak emekliliğiniz: ENGELLİ EMEKLİLİK için
Raporunuz %60 ve üstü olursa 15 yıl 3960 gün ile emeklisiniz. 18 yaşını tam doldurduğunuz 01.04.2011 sigorta başlanğıcı gün olarak işleme konulacaktır. ancak 11.09.2010 yılında işe başlanğıcınız kabul edilmez yinede primleriniz esas alınır. dolayısıyla 15 yıl eklediğimde 2026 yılına emekliliğiniz gelecek tabii ki primleri tamamlarsanız...

2. yol. %60 raporunuz ile 10 yıl geçmesi ve 1800 primlerin tamam olması halinde MALÜL EMEKLİ olursunuz..

Unutmadan uyarayım: SGK,dan işgücü kaybı maaşı talepde bulunabilirsiniz. Hem işgücü kaybı maaşı hemde çalışıyor iseniz maaşınızı tam alırsınız..

Büyük geçmiş olsun..

Teşekkur ederım ALLAH herkeze acıl sıfalar versın
Öncelıkle verdıgınız bılgıler ıcın cok teşşkur ederım . Su anda ıs yerımde calısmaktayım eskı ısımı yapamıyorum ama masa basında calısıyorum .
1.sorum : engellı emeklılık ıle malul emeklılık arasında ne fark var bı bılgı verırmısın .
2. sorum: 2.yolda 10 yıl dedınız sımdı neye gore 10 yıl acaba sıgorta baslangıcınamı hangı tarıhı baz alıp bı hesaplama yapabılırım.

Malül emeklilik ile Erken emeklilik arasında pek fark yok. yalnız oluşma şartlarından dolayı her engelli malül emekli olamıyo.

Malül emeklilik işe başlarken sağlam olmak yada en fazla %59 oranında sakat olması gerekiyor. ilerleyen günlerde ya iş kazası yada hastalık(ister iş ile alakalı ister kalıtsal ister rastgele) ile sakatlık oranının %60 ve üzerine çıkması nedeni ile hak edilen emeklilik..

Engelli emekilik: işe başlarken sakat olanlar yada ilerleyen günlerde en az %40 işgücü kaybı oluşturanların hak ettiği emeklilik..

Malül emeklilik ile engelli emeklilik arasında aşağı yukarı pek fark yok.

2. sorunuzun cevabı 1.04.2011 tarihi itibari ile baz alınır. Mutlaka 18 yaşından gün almış olmanıza bakarlar.

Verdıgınız bılgıler ıcın cok teşukkur ederım cok yardımcı oldunuz .(bır sorum daha olucak )
Benı su anda sıgorta mudurlulugu hastaneye sevk ettı 28 mayısta kurula gırıcem oldu ya rapor oranı dusuk geldı (beklentımden ) sızce buna ıtıraz etmelımıyım herhangı bır yararı olur mu ?(yukselır mı)

Doktorun verdiği orandan daha düşükl oran verilmiş ise itiraz edebilirsiniz, ancak doktor olmadığım için birşey diyemem.

İtirazınızı il sağlık müdürlüğüne yapacaksınız: onlarda sizi hakem hastaneye yönlendirecek. Hakem hastanenin verdiği oran kesindir. Yok yine içinize sinmedi ise bundan sonraki yol dava açmak.

sıteyı sımdı yenı yenı arasıtırıyorum(aklıma geldıkce sorarım ) kurandanda ınsanlara yardımcı olandanda Allah razı olsun sız degerlı ınsanlar keske bu ulkenın baslarında olsaydınız bu ulke bu hale gelmezdı dualarım sızınle Allah herkezın yar ve yardımcısı olsun herkeze acıl sıfalar

merhaba,

benimde bi sorum olacak emeklilikle ilgili benim ssk başlangıcım 17/12/1999- 2008 yılında %58 oranında rapor aldım ve vergi indiriminden faydalandım ve şuan 2600 prim günüm var ne zaman ve prim günsayısı kaç olarak emekli olabilirim.

teşekkürler.

Bilgiler tamam oldu:
%58 raporunuz ile 17.12.1999 giriş yılınız baz alınarak 18 yıl ve 4080 gün primler tamamladığınızda emeklisiniz.
17.12.2017 yılında emekliliği hak edeceksiniz. ancak primleriniz 1480 gün eksik.
Hem yıl hem primler tamam olmalı yoksa emekliliğiniz gerçekleşmez.

Geri