Ne zaman emeklilik sürem dolar?

Arkadaşlar merhaba,
2003 yılı ssk girişim var. toplamda 2446 gün prim ödemem var. işe başladıgım zaman engelliydim ama raporum yoktu. kendi cebimden ödedim 2005 e kadar primleri.
2008 yılında %52 rapor aldım ve toplamda 2446 gün prim ödemem var.
buna göre ne zaman emekli olabiliri.
1985 doğumluyum. diyelim ki emeklilik sürem doldu hemen maaşı alabilirmiyim? yoksa yaşımı bekliyaceğiz?
yardımlarınızı bekliyorum.

Çalışıyorsanız; çalıştığınız işyerinden çalıştığınıza dair yazı alın. Bulunduğunuz ilde defterdarlığa gidin. Orada Özürlüler birimi var: Vergi indiriminden faydalanmak istediğinizi söyleyin.
Sizi hastaneye sevk edecekler yada elinizdeki raporunuz varsa belki kabul ederler.

Vergi indirimi olmadan emekliliğinizi bilemeyiz. Olmazsa emekliliğiniz normal süreç izler.

Vergi indirimi alırsanız;
İşe giriş tarihiniz: 05.08.2003 den önce ise 19 yıl ve 4240 gün primlerin tamamlanması halinde (2022 yılında emekli olursunuz)
İşe giriş tarihiniz: 06.08.2003 den sonra ise 20 yıl ve 4400 gün primlerin tamamlanması halinde (2023 yılında emekli olursunuz)

merhaba,
cevabınız için teşekkürler. işe başlarken vergi indirimi için gerekli belgeleri vs. tamamlamıştım ve vergi indirimden faydalanmıştım şuan vergi indiriminden yararlanıyorum.

çalışma süreleri normal emekli gibi oluyor neredeyse :) nerede kaldı devletin engellielere kolaylığı?

Demek istediğim;
Raporsuz normal şartlarda emeklilik süresi 25 yıl gibi yanılmıyorsam, engelli olarak çalışarak emekli olma süresi ise ortalama 20 yıl. devlet engelli vatandaşlarına karşı neden böyle uzun süreli emekli olma şartı koşuyor, neden kolaylık sağlamıyor bunu anlatmak istedim.
avrupa ülkelerindeki yasa ve kurallar malesef bizim ülkemiz için geçerli değil. ve şartlarda pek iyi değil ülkemizdeki.
batan yunanistanda bile asgari ücret türk lirası bazında 1500 tl seviyelerinde ise, dünyanın en iyi 10 ekonomisi içinde ülkemizde 700-800 tl arasında.

2003 de seninle birlikte işe giren biri normal şartlarda 60 yaşını tamamlarsa 7000 gün prim yatırırsa emekli olur. Biri eksik ise tamamlamak zorunda: Kaldı ki İstersen normal emekliliği bekle....

25 yıl süreci artık eskidendi, engelliler eskiden 15 yıl 3600 gün primle emekli olurdu. sistem kademeli olarak artırıldı...

cevabın için teşekkürler.
engelli emeklilerde yaşa bakılıyormu? normal şartlarda ki gibi yaş bekleme olayı varmıdır?

meraba arkadaşlar bende bir soru sormak isterdm arkadaşlar benim sgk başlangıcım 1998 ama tabi bu staj içindi ama prım yatırmaya başlama tarihim 01.01.2000 ve şu anda 3600 gün prımım var sizce hangi tarihta emekli olurum bu arada 550 gün askerlik yaptım eğer gerekirse onu da saydırabilirim emeklilik için nasıl bir yol izlemem gerek bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkur ederim .

meraba arkadaşlar bende bir soru sormak isterdm 10.04.2011 yılında %50 özürlü raporum var ve vergi indiriminden de yararlanıyorum arkadaşlar benim sgk başlangıcım 1998 ama tabi bu staj içindi ama prım yatırmaya başlama tarihim 01.01.2000 ve şu anda 3600 gün prımım var sizce hangi tarihta emekli olurum bu arada 550 gün askerlik yaptım eğer gerekirse onu da saydırabilirim emeklilik için nasıl bir yol izlemem gerek bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkur ederim .

meraba arkadaşlar bende bir soru sormak isterdm 10.04.2011 yılında %50 özürlü raporum var ve vergi indiriminden de yararlanıyorum arkadaşlar benim sgk başlangıcım 1998 ama tabi bu staj içindi ama prım yatırmaya başlama tarihim 01.01.2000 ve şu anda 3600 gün prımım var sizce hangi tarihta emekli olurum bu arada 550 gün askerlik yaptım eğer gerekirse onu da saydırabilirim emeklilik için nasıl bir yol izlemem gerek bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkur ederim.

01.01.2000 de 18 yaşını doldurmuş olduğunuzu varsayarsam...
vergi indiriminden faydalandığınızı varsayarsam
2018 yılında 4080 gün primlerin yatması halinde istersen emeklisin....

Koyu harfler içine aldıklarım olmazsa Aksi takdirde normal emeklisin...

2018 yılında 4080 gün primlerin yatması halinde emekli olursun tabii ki isterseniz. Askerlik borçlanmaya gelince; 2018 yılına kadar çalıaşcaksanız gerek kalmayacaktır.

isen buga cevapların için teşekkürler. bir şey daha sormak istiyorum. şimdiye kadar ödenmiş prim günlerini memur olursam eğer hepsini tek çatı altında toplama durumumuz varmıdır?
demek iseiğimiz 2-3 farklı özel sektörde 2430 gün prim ödedim ve memur olursam Allah nasip, kısmet ederse bu ödediğim günleri memurluk altında birleştirebilirmiyiz?

Tabiki birleştirilir. Resmi adıyla "hizmet birleştirmesi" yapılarak hepsi tek çatı altında toplanır. Hak kaybı yaşamazsınız yani.

Geri