Ne zaman ve nasıl emekli olacağım

Konu hakkında fikri olanlar paylaşırsa sevinirim. Başlangıç tarihim 2000 gün sayım 1030. Tekrar sigortalı çalışıp gün sayımı artırma ihtimalim yok, % 93 ağır özürlüyüm. Sizce ne zaman ve nasıl bir yol izleyerek emekli olurum?

Tşkler

İlk sigortalılık tarihinizde hiç bir sakatlığınız / hastalığınız yoksa ve bu oran şimdi %93 olmuşsa 10 yıl hizmet süresi ve 1800 gün primle malulen emekli olabilirsiniz. Eğer yaşamınızı idame ettirmek için bir başkasının yardımına ihtiyaç duyacak düzeyde malulseniz bu sefer hizmet yılına bakılmaksızın 1800 günle malulen emekli olursunuz.

Teşekkür ederim Halil bey. Peki her hangi bir sebeple tekrar hastaneden yeni rapor almam İcin beni yeniden saglık kuruluna yollarlarmi ? Çünkü zaten raporumun alınma tarihi Haziran 2012 ve hak verin ki film, tomogrofi, emg... Ne varsa bir engelliyi yoran hepsini Cok yakında yasadım tekrar aynı süreci kaldıramam. Eğer yoluyor dıyorsanız 3-5 ay sonra başvuru yapalım ??

Bilmiyorum yine de bir ihtimal ;trafik kazası esnasında çalışıyor iseniz:
meslek hastalıkları hastanesinden bir rapor almaya çalışın: Doktorlar uygun görürse belki size işgücü kaybı maaşı bağlanır. %93 oranda biri için iyi meblağ eder.
Bu arada primleriniz eksik 1800 gün tamamlarsanız sorgusuz sualsiz malül emekli olursunuz:bu nedenle primlerin tamamlanması için dışarıdan çalışıyor gözükün ama bunlar yasal değil.

hem malül emeklilik maaşi hemde işgücü kaybı maaşı alabilirsiniz.
Not: iki maaş alan emeklilerde bir maaş tam diğer maaş %50 oranında bağlanır.
ancak çalışan ve vazife malülü maaşı alanlarda bu sistem uygulanmaz iki maaş tam alınır

sevgili isen kaza olduğunda sigortalı bir işte çalışmıyordum. 1800ü tamamlayıp sgkya gittiğimde yine benden "heyet raporu, sağlıkkurulu" saçmalıkları istelermi ?

halil bey sigortam vardı 2000 yılından bu yana ancak kaza olduğunda sigortalı işte çalışmıyordum

Halil Kardeşim,

Bu arkadaş 1800 güne nasıl tamamlayacak? çalışabilecek güçte değilse ki % 93 raporum var diyor. Yani bu arkadaş toplam 1030 günü 1800 e nasıl tamamlar? Maddi gücü olsa isteğe bağlı öder ama benim isteğim devletin bu arkadaşın prim gününü kendi ödemesi gerekir yani sosyal devlet anlayışına göre bu sorun çözülmeli ama maalesef...

Yasmin kaza olduğunda sigortalı olarak çalışıp çalışmamanın bir önemi yok. Yeterki kaza öncesi sigorta girişin olsun. Zaten oda varmış. Dolayısıyla senin açından sorun yok.

Kardelen malasef yasalar 1800 gün şartı koymuş. Söylediğin gibi sosyal devlet olma kavramı altında bir şeyler yapılabilir mi elbette olabilir ama mevzu çok uzun olduğundan burada işin içinden çıkamayız. Belki sadece bu konuyu işleyen bir başlık altında tartışabiliriz.

teşekkür ederim arkadaşlar. anlaşılan emekli olabilmek için "para biriktirip" günümü tamamlayıp öyle başvurmam gerekiyor. umarım çok maliyetli değildir bu işlem.

iyi günler %42 raporum var 15.05.2005 sigorta girişim var 2583 pirim var özel sektörde çalışıyorum ne zaman emekli olabilirim

nasıl yani halil bey şimdi bugün itibariylemi yirmi yıl çalışmam ve 4400 daha biriktirmem gerekiyor yoksa kalanmı 20 yıl toplam yirmi yıl 4400 mü demek istediniz ?

Selam arkadaşım,

Halil Beyin dediği gibi ilk ssk giriş tarihinden itibaren toplam 20 yıl sigortalılık süresi ve toplam 4400 prim gün sayısını tamamladığınızda (vergi indirim hakkı aldıysanız ) engelli emekliliğinden faydalanırsınız. Bugün itibariyle 15.05.2025 tarihinde ve o zamana kadar da 1817 prim gün sayınız zaten tamamlanmış olacaktır.

Geri