Neden ben sorusuna cevap bulabildiniz mi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Çoğu insan gibi benimde cevabını merak ettiğim fakat içinden çıkamadığım bir yığın soru var. Eminim bu soruları sizlerde kendinize sormuşsunuzdur. Nasıl bir cevap buldunuz, bulabildiniz mi bilmiyorum ama bu soruların cevabını birde birlikte arayalım diyorum...

Hastalığınız ya da engeliniz hakkınızda, yeryüzünde yaşayan 7 milyar kişi içerisinde neden beni buldu sorusunu sorduğunuz oldumu?

Önce kendimden başlayayım. 40 yıllık yaşam serüvenim boyunca duymaktan gına gelen kalıplaşmış cümleleri düşünüp durdum. Evet insanlar bu lafları sarfederken bir art niyet olmadan son derece safiyane duygularla söylüyorlar ama söylenen lafların ne dini nede ilmi açıdan bir karşılığı olduğunu düşünmüyorum. Daha doğrusu kendi kendime düşündüğümden ben bu işin içinden çıkamadım.

Hazır sorulara hazır cevaplar...

Görüş: Sen bu dünyada yeterince çile çektin (engelli olduğun için) öteki tarafta mükafatını görürsün. (Cennete gidersin)

Karşıt görüş: Cennete gitmek için illada çile çekmek, bir şeylerin bedelini ödemekmi lazım? Eğer öyleyse Allaha inanmayan insanlar neyin bedelini ödüyor? Ödedikleri bu bedel sonucu neyi kazanacaklar?

Görüş: Senin duan kabul olur. Bizler içinde dua et...

Karşıt görüş: Kelin merhemi olsa kendi başına sürerdi. İnsanlara geçirdikleri, yaşadıkları hastalık, sakatlıklar nedeniyle olağan üstü güçler yüklemek, onlardan keramet beklemek ne kadar dinle örtüşen bir şey?

Görüş
: Allah sevdiği kuluna hastalık verirmiş....

Karşıt görüş: Bir insan bile sevdiği kişiyi üzmemek, onun kılına zarar gelmemesi içn elinden geleni yaparken Allah neden sevdiği bir kula hastalık, sakatlık versin ki?

Görüş: Bu dünya geçicidir. Burda yaşayamadıklarını öteki tarafta cennette yaşayacaksın...

Karşıt görüş: Deveye sormuşlar yenişimi seversin yokumuşu. Cevap vermiş. “Düzün suyumu çıktı?” Hem bu dünyada hem öteki dünyada mutlu olmak mümkün değil mi? İllada birinden diğerinin feda edilmesi, birinden diğerinin mutsuz geçirilmesimi gerekir?

Not not: Görüş ve karşıt görüşlerde yazdığım gibi hepsi dini temele dayandırılmış tez ve antitezler. Ben bu soruları sorarken, bunların cevaplarını ararken insan olmanın ve düşünüyor olmanın bir gereğini yapıp kendi kendime sorgulama yaptım. Hiç birine net cevapta bulamadım. Eminim bu konuyu okuyan kişilerin içinde beni “dinsizlekle” suçlayan kişiler olacaktır. Öyle düşünenler için baştan cevabı vereyim. Sorgulamayan müslüman gerçek manada müslüman olamaz. Konuyu dinsizlik meselesine getirmek çok sığ bir tanım olur. Benim konuyu açmaktaki amacım ortak aklı kullanarak cevabını veremediğim, bulamadığım soruların cevabını bulmaktır. Konunun amacından saptırılıp basite indirgenmeden herkesin samimi olarak görüşlerini yazacağını umut ediyorum..

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Sayın Yöneticim,

Konu harika ve bir o kadar samimi ama bilemiyorum bu denli çapraz ateşe kim nasıl dayanır ? hangi üye ne kadarına yanıt verir aslında daha doğrusu vermek ister? Bu denli ateşli bir konuya balıklama dalmaktansa bu sefer kendi yorumumu en sona bırakmayı tercih ediyorum yalnız belirtmek istediğim çok önemli bir şey var ki onu yazmazsam inan bu gece rahat uyuyamam :)

Not: Eminim bu konuyu okuyan kişilerin içinde beni “dinsizlekle” suçlayan kişiler olacaktır. Öyle düşünenler için baştan cevabı vereyim. Sayın yöneticim ve çok değerli biricik ağbim kim kimi dinsizlikle suçlayabilir ? hangi hakla ve hangi sıfatla ? konu an itibariyle çoktan okunmaya başlandı bile ama hemen söylemek isterim ki herkesin dini kendinedir ve kul kulu ne dinsizlikle nede müslümanlığıyla sorgulayamaz...he buna en başta benim itirazım olur ki ben artık bu sitede bu konuya o kadar sığ bir yaklaşımla yaklaşacak üye olduğunu da düşünmüyorum. Ya ben üyelerime çok fazla güveniyorum ya da kimsenin kimseyi dinsizlikle suçlayabilecek kadar dini bilmediğinden yoksun olduğuna inanmak istemiyorum :(

septik

Editör
Editör
Acaba neden ben?
Bu konuda çok fazla şey söylenebilir ama ilk başta bir benmiyimki demişimdir.
Sadace ülkemizde 7 -8 milyon insan tüm dünyada kimbilir kaç kişi engelli.
Hani hep söylenir haline şükret ve senden daha kötü durumda olanları düşün gerçi benim ne suçum vardı desem ne cevap verebilirler zor bir soru neden ben.
Sadece şansızlığımı düşündürüyor bana.
Yinede iyi tarafından bakmaya gayret ediyorum en azından zor bir yaşam olsada yaşamak güzel daha açık konuşmak gerekirse çokta sorgulamıyorum belki alıştım belkide soracağım soruların aynen Halil beyin bahsettiği gibi cevaplarında zorlanacağım ve isyanım başlayacak
Elimde olanların yapabildiklerimin ve hayatımın en değerli varlıkları ailemin kısacası bana ait olanlarla hayattan çok şey beklemeden kalan süremi daha fazla sorun yaşamadan keyfine varmaya gayret ediyorum.
Neden ben, başımıza iyi birşey geldiğinde hiç sorulmayan fakat olan olmuş iş işten geçince hep aklımıza gelen ilk sorudur.
Bu soruya dini cevaplar verilmeside bana göre gayet normal olurdu çünkü bu soruya en doğru ve net cevabı verebilcek tek varlık Yüce Allahtır.

POLAT ALEMDAR

Üye
Üye
Acaba neden ben?
Bu konuda çok fazla şey söylenebilir ama ilk başta bir benmiyimki demişimdir.
Sadace ülkemizde 7 -8 milyon insan tüm dünyada kimbilir kaç kişi engelli.
Hani hep söylenir haline şükret ve senden daha kötü durumda olanları düşün gerçi benim ne suçum vardı desem ne cevap verebilirler zor bir soru neden ben.
Sadece şansızlığımı düşündürüyor bana.
Yinede iyi tarafından bakmaya gayret ediyorum en azından zor bir yaşam olsada yaşamak güzel daha açık konuşmak gerekirse çokta sorgulamıyorum belki alıştım belkide soracağım soruların aynen Halil beyin bahsettiği gibi cevaplarında zorlanacağım ve isyanım başlayacak
Elimde olanların yapabildiklerimin ve hayatımın en değerli varlıkları ailemin kısacası bana ait olanlarla hayattan çok şey beklemeden kalan süremi daha fazla sorun yaşamadan keyfine varmaya gayret ediyorum.
Neden ben, başımıza iyi birşey geldiğinde hiç sorulmayan fakat olan olmuş iş işten geçince hep aklımıza gelen ilk sorudur.
Bu soruya dini cevaplar verilmeside bana göre gayet normal olurdu çünkü bu soruya en doğru ve net cevabı verebilcek tek varlık Yüce Allahtır.
...................bana göre gayet normal olurdu çünkü bu soruya en doğru ve net cevabı verebilcek tek varlık Yüce Allahtır..AYNEN KATILIYORUM ABİ SANA VE BENDE DİYORUMKİ=BU SORUYA EN DOĞRU VE NET CAVABI VEREBİLCEK TEK ULU VARLIK ALLAH..tır..:)..bide diyorumki=KULUN Bİ..HESABI VARSA ;ALLAH INDA Bİ.. HESABI VARDIR DİYORUM..:)..EYVALLAH..:)..

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bence herşeyi kader'e yüklemek doğru degil! isrâ suresi 13. ayette de der ki, biz insanların kaderlerini kendi ellerinde kıldık der, ayrıca 2 kader vardır, bunlardan birisi ilahi kaderdir,

İlahi kadere müdehala edemeyiz daha açık anlatımla annenizi babanızı doğdugunuz yeri ne zaman ölüp ne zaman doğacağımıza karar veremeyiz çünkü bunları allah tayin eder!
Birde irâdi kader vardır, biz yaşantımızda herşeyee karşı önlemimizi almamız lazım, tedbiri alıp takdiri allahtan beklemeliyiz, kendini kaldır 5. kattan aşağı at ya ölürsün ya engelli kalırsın bunun başka yolu yok, o bakımdandır ki herşeye kadere yüklemek doğru degildir.

İmanın şartıdır kader ve kazaya iman ancak her başarıyı ben yaptım başardım deyip her kötü olayda kader böyleymiş demek doğru degil, biz hayata karşı tedbirimizi almalıyız takdir yaradanın, bu konu çok hassasiyetli bir durum insan her an şirke girme korkusu yaşayabilir

septik

Editör
Editör
Aslında yazdıklarına katılıyorum referans olması açısından değilde dört kez ümre yapabilme şansım oldu dini konulara az çok yakın olduğumu söyleyebilirim.
Hayrın ve şerrin Allahtan geldiğini kabul ederiz.
Zaman denen uzun çizgideki çok kısa bir bölümünde yaşadığımız dönemde aldığımız her karar yaptığımız her hareketin belkide söylediğimiz her söz ileriye yönelik bize olumlu olumsuz bir etkisi mutlaka olur yaşam süremiz içersinde illaki Allah'ın müdahalesinin olduğu zamanlarda olabilir.
Biz hayata karşı tedbirlerimizi alalım diyelim bir kaç örnek vermek gerekirse bir mikrobik veya genetik hastalıkta, sizin hatınızın olmağı tamamen başkalrının hatasının zararını sizin gördüğünüz trafik iş kazası vb durumlarda suçlu aramasak dahi neden ben sorusuna cevabı nereden bulabileceğiz ki?
Verdiğin örnekte olduğu gibi tut kendini 5. kattan at bu durumda neden ben diyemeyiz çünkü kendi isteğimizle olmuş bir olay olur.
Sonuç itibarı ile soru çok zor bana göre en iyi cevaplarımız bile şu veya bu olabilir tarzı varsayımlar içeren ihtimaller olabilir.
Bu sebeble yukardaki yazımın son cümlesinde ne demiş ne tür bir tahmin yürürtmüş olursak olalım sonuç itibari ile en doğru ve net cevabı Yüce Allah bilir demiştim.

sinandeniz

Üye
Üye
evet çok basit neden ben sorusuna cevap neden bir başkası olsunki herkezde sen gibi etten kemikten aynı haklara sahip şekilde yaratılmış birisiyim be birileri yani yaradanda aynı yaradan bence ozaman ortada neden ben diye bir soru olamaz olmamalı herkezde ana kuzusu herkezde insan yok illada NEDEN BEN diye bir soru var sa ortada ve NEDEN BEN sorusuna bir cevap aranacaksa bu soruya verilecek bir cevap olmaz yok olaya birde şu pencereden bakarsak yani diğer tarafa kimse gidip gelmemiş öldüğümüz zaman neyle karşılaşacağımız hakkında bir bilgi yok yani şimdi diyebilirsiniz e kuranı kerimde ebediyetten yani öteki taraftan bahsediyor yok öyle değil işte yani şöylede ufacıktan örneklendireyim tabiricaiz ise mesela bir arkadaşın daha önce A şehrinde B otelinde kalmış gün gelip sende o arkadaşının gittiği şehre gideceksin ona sorarsın arkadaşım işte bende sen gibi A şehrine gidiyorum bana önereceğin bir otel varmı o arkadaşında derki işte ben B otelinde kaldım şöyle böyle gibi sana net cevaplar verir bu o şehirde kalacağın otelden kesin bir bilgi olur işte öldğümüz zamanda ebediyette neyle karşılaşacağımızı bilemeyiz bu konudada kimse net cevap veremez yani annesinden doğarken engelli doğan bir insan veya sonradan engelli olan bir insan veyada sağlıklı bir insan öldüğü zaman neyle nasıl karşılaşacağını bilmez bilemeyiz yani diğeceğim o ki kaderdaş arkadaşlarım bence kesinlikle aklınıza böylesine cevabı olmayan bir '' NEDEN BEN '' diye bir soru düşünmeyin ne malum belki öldüğümüz zaman yani engelli bir insan daha farklı konumda karşılaşır ebediyette iyi veya kötü konusunda neyle nasıl olacağını nebilebilir nede kestirebiliriz çok farklı şeyler annesinden engelli doğan bir engelli sonradan olan bir engelli ALLAH ahirette zordurumda bırakmasın inşallah cümlemizi

yok illada ben düşünecem dersen ozaman önce şöyle düşün belki NEDEN BEN sorusuna bir cevap bulmanda yardımcı olur belki :)

acaba ben daha önceden dünyada veya başka bir yerde hayat yaşadımda o yaşantımda işlediği günahlar dolayısıyla mı ben bu durumdayım acaba ben bu hayatımdan önce yaşadımmı bana göre de illa birşey düşünülecekse bu soru düşünülüp buna cevap aranmmalı '' ACABA BEN DAHA ÖNCE YAŞADIMMI VEYA BU HAYATIMDAN SONRA BAŞKA BİR HAYATIM VAR OLACAKMI '

yazımı okuyan tüm herkeze selam eder sağlıcakla sağlıklı neşeli hayırlı günler dilerim ALLAHA emanet olun !

cilginpalet

Üye
Üye
bu sorunun müslümanlıkla alakası yok bu soruyu her insan soruyor bir örnek bilen bilir ben kuşadasında yaşıyorum sağlamkende burda yaşıyordum çok samimi olduğum iskoç tanıdığım vardı ben ozaman sağlamdım o omurilik felçlisiydi çok gezdirirdim onu o da her daim bu kelamı ederdi God, why me derdi netice itibarıyla şahsi görüşüm biz bize yazılan rolü oynuyoruz dünyada film seti YÖNETMEN ne yazmışsa o yapacak bir şey yok kimi başrolde oynar kimi fügüranlık her key kendine biçilen rolü oynamak zorunda FİLM İN SONUDA ahrette iyimi kötümü sonucu orda öğreneceğiz =)

ZEYCAN

Üye
Üye
insanların bu görüşü sözde teselli vermek amacıyla dine dayandırılarak söylenmiş bence dinen geçerliliği olmayan sözler.tabiki bizler Allahtan gelen detlere sabredersek isyan etmezsek inş.Allah katında mükafatı olacaktır.Ama insanlar işte!!! ateş düştüğü yeri yakar.hangi uzvumuz acıyosa tüm benliğimiz ordadır.sözde tesellilerin bizm için önemi yoktur,ben bu tesellilere tahammül edemiyorum zaten,çünkü derdi çeken benim

septik

Editör
Editör
Sinandeniz
İslam dininde reankarnasyon diye bir olay yok yani ölüp tekrar bu dünyaya gelme gibi geçen yaşamda şu puanı aldın o puan üzerinden seni tekrar dünyaya gönderip cezan veya mükafatın şu diye bir olay yok.
Evet sadece yorumsuz bir neden ben diye başlansaydı konu cevap biyolojik olarak çok basitti milyonlarca sperm içinde en şanslı en mücadeleci ve kazanan dın ve o gün için, farklı bir günde olsa o şansın bile yoktu yani sadece kocaman bir tesadüftük her birimiz .
Malesef ahiret geçerli kıyamet tüm evrenin yok olduğu tarih itibari ile tüm canlıların hesaba tutlacağı gün.

Çılgınpalet
Sizin mantığınız yatarmı seneryo olayına ne tür bir ihtiyaçtır ki o halde, ahirette hesap sorulamaz nedeni banamı sordun sen yazdın bende gereğini yaptım diyebilmek mümkün
bu tarz düşünceler sorumluluktan kaçmaya hayattayken yapılan hataların bedelini üstlenmemeye sırtından atmaya çalışma bahanesidir.
Kader Mehmet Yalçın kardeşim izah etmiş bende bir şeyler eklemeye çalışayım
Zaman --------------------------------Ben------Ölümün----------------------------.......
Ben ve ölümün arasındaki zaman birimini Allahu Talanın biliyor olmasıdır.Kader
Geçen ayette (Rabbımınız gelmiş ve geçmişi bilendir ). ve yaşam süresinin içersinde olanları bilmek demek kader kavramını açıklar.
Burada isrâ suresi 13. ayette de der ki,( biz insanların kaderlerini kendi ellerinde kıldık) der
Yaptığımız her olumsuz şeyin cevabını vermekle yükümlü olduğumuzu bizlere belirtir.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşlar,

Neden ben ? sorusunu ömrü boyunca en az bir defa ( aslında belki de binlerce kez ) kendisine sormayan engelli arkadaşımın olacağına inanmıyorum. Bu konuda doğuştan engellileri bir yana bırakacak olursam ki onların sonradan engellenenlere kıyasla her zaman çok daha şanslı olduklarını düşünürüm. Tabii ki bu benim düşüncem çünkü ; İnsan kaybettiği bir şeyi çok zor kabullenir oysa dünyaya bir takım engellemelerle gelen kişi zaten normalde neyi kaybettiğini tam olarak yaşamadığı ( tadını bilmediği bir yemeği bile insan özlemez, aramaz, yokluğunu hissetmez ki ) için neden ben sorusunu en azından diğer gruba göre çok daha az sormuştur.

Bu soruya cevap bulabilmek için, toplam olarak bakıldığında dolu dolu 2 yılımı verdim. Şu an için geriye dönüp düşündüğümde değer miydi? 2 koskoca yılı ömrümden kayıp zaman dilimi olarak kabul ediyorum ama yine de pişman değilim çünkü bu soruya cevap vermeden yoluma devam edemezdim.

Kaderin bir oyunu ? , ilahi takdir ? , tesadüf ?, rastlantı ?, alınyazısı ? , zamanlama hatası ? bu cevapların hiç biri bana neden engellendiğimi bulmam için yeterince açıklayıcı gelmedi. Sonra cevap aramaktan vazgeçtim...engelimi kabullendim ve geriye kalan engellenmemişliğimi sonuna kadar kullanmayı hedefledim. Hayatı yaşamaya engelim engel değildi. Yeniden yaşama sevincini içinde hissedebilmek için bir neden aramaktan vazgeçtim. Hala da aramıyorum. Artık nedeni yok biliyorum en azından benim için...kendim kendime mantıklı bir cevap veremiyorum...

Nedenler sonuçları doğursa da ben artık sonuçları bir neden aramadan yaşamayı öğrendim. Neyse yaşanması gereken öyle yaşanmalı. Bazen neden, niye diye sorsanız da asla cevabını bulamayacağınız sorulara yanıt aramaktansa sonuçları en iyi şekilde değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.

Nedeni olmayan bir engellenme halini kabullenerek hayata kaldığım yerden devam ediyorum. Sonuçları da umurumda değil nedeni de :)

Neden ben sorusuna yanıt arayanların da bu arayışlarını saygıyla karşılıyorum ama neden ben? sorusu yok artık beynimde... ben böyle de benim var ve bu dünyada sadece bir tanecik benden var ... kendimi geçmişteki yaşamımdan çok daha fazla seviyorum...

Sağlıcakla kalın, sevgiyle kalın,

Tekerlekli Sandalye