Neden gösterilmeden 2022 maaşım kesildi. Sebebi ne olabilir?

• Konuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ÜYESİ

Guest
ben 4 senedir 2022 maaşı alıyordum geçen haziran maaşını alamadım kuruma SGK' ya Ankara'da olan bir tanıdıgım gidip neden yatmadı diye sordu ancak maaşı kesildi demişler neden kesildigini biz bildiririz demişler ancak bir ay geçti bana herhangi bir bildiri gelmedi sizce neden kesilmiş olabilir böyle bir durumla başbaşa kalan arkadaşlar varmı yada yönetici arkadaşların bir fikirleri varsa cevaplarlarsa sevinirim.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Degerli arkadaşım kurum size yazlı olarak neye istinaden kesilmiş oldugunu bildirir ancak bildiri gelmediyse şu nedenlerden olabilir;

-Gelir düzeyiniz yükselmiş olabilir,
-Herhangi bir sosyal kuruma geçiş yapmış olabilirsiniz ve kesilmesi için uygun 90 nü o kurumda (ssk, bagkur) tamamlamış olabilirsiniz,
-Üzerinize gelir getiren bir mülk almış olabilirsiniz (araba ev arsa tarla vs..)
-Aynı evi paylaştıgınız anne, bana varsa kardeşlerinizin gelir düzeyleri yükselmiş olabilir ve muhtaçlık sınırından çıkmış olabilirsiniz

bunlardan birisi gerçeklemiş olabilirmi?

E

ENB ÜYESİ

Guest
Sayın editör evet söylemiş oldugunuz olaylardan birisi dogru kardeşim ben maaşa başvurdugumda çalışmıyordu şimdi bir işyeri açtı birde 98 model ticari araç aldı bundan dolayı kesilmiş olabilirmi şimdi kardeşimle aynı evde yaşıyoruz aylık kardeşim 1500 lira falan kazanıyor ortalama ama bazen 700-800 falan kazanıyor aylık ama bu miktarlar bunlardan dolayı benim maaşıma neden etki yaparki bu yüzdenmidir sizce?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
vet aynı evde yaşadıgınız için gelir düzeyiniz yükselmiş kurum bunu tespit etmiş ve 2022 maaşınızı kesmiştir, bunun için SGK'dan bir yazı beklemenize gerek yok muhtemelen yeşil kart mensubusunuz bunu il malmüdürlügü tespit etmiştir önce yeşil kartınızı kesmiştir sonra gelir düzeyinizin muhtaçlık sınırından çıktıgını tespit edip kuruma bildirmiştir ve kurum 2022 maaşınızı kesmiştir siz sgk dan gelecek evrakı beklemeden malmüdürlügüne telefon açıp maaşını alamadıgınızı belirtirseniz size gerekli açıklamayı yaparlar.

E

ENB ÜYESİ

Guest
Peki sayın Yalçın bizim gelir düzeyimiz sizce muhtaçlık sınırını aşmış durumdamıdır gelirlerimiz şu şekilde;

babam emekli 640 lira alıyor
kardeşim aylık ortalama 700 ile 1500 arası kazanıyor,

evde anne baba ben ve kardeşim 4 kişi yaşıyoruz nedir durum?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
eki giderleriniz neler, mutfak masrafları, giderler ve varsa kira toplam ne kadar?

E

ENB ÜYESİ

Guest
Evimiz kira 280 lira kira veriyoruz ayda tahmini 300 lira mutfak masrafımız oluyordur toplam ayda ortalama giderimiz babamın maaşını götürüyordur zaten kardeşim işyeri açmadan önce babamın maaşının tamamı bize kıt kanaat yetiyordu aynı 640 lira yani köyde yaşıyoruz biz fazla bir giderimiz olmuyor. peki uygunmu aceba durumumuz?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
aylık geliriniz ortalama 1750 civarı,
giderlerniz ortalama 700 diye düşünsek ayda giderlerden sonra size kalan 1000 lira var evde 4 kişi yaşıyorsunuz kişi başına düşen geliriniz 250 lira eder kurum için 87 lirası muhtaçlık sınırıdır fazlası kabul edilmez bu maaşı alabilmek için dolayısıyla siz 2022 maaşı alamazsınız.

dursun_0808

Üye
Üye
2022 maaş alanlara kötü haber

2022 sayılı yasa kapsamında 65 yaş üstü yaşlılık aylığı, özürlü aylığı ve 18 yaş altı özürlü aylığı alanların durumları 3294 sayılı kanun kapsamında fakru zaruret ve muhtaçlık durumlarına göre yeniden belirlenecek.

Konu hakkında açıklama yapan Sarayönü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Ahmet Turan, “2022 sayılı kanun kapsamındaki uygulamalara ilişkin Maaş bağlanması ve muhtaçlık kararı verilmesine yönelik uygulamalar, 05.11.2012 tarihinden itibaren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından gerçekleştirmeye başlanacak. Bu tarihten itibaren ilçemizde 2022 sayılı Kanun uyarınca halihazırda aylık alanların tamamı Vakıf aracılığı ile Bütünleşik Yardım Sistemi üzerinden 01.05.2013 tarihine kadar muhtaçlıklarının Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından 3294 sayılı kanun ve 2022 sayılı kanuna göre tekrar değerlendirilecek. Buna göre kimin aylık alıp almayacağına heyet tarafından karar verilecek” dedi.

2022 sayılı kanun kapsamında aylık alanların yukarıda belirtilen tarihler arasında kendilerine Gelir Testi Uygulaması yapılacağını belirten Turan, “Gelir araştırması yapılırken kişilerin eş ve bakımı ile mükellef çocuklarının gelir durumları da dikkate alınacak. Ayrıca ticari faaliyeti, tarımsal geliri, taşınır veya taşınmazlardan elde ettiği gelir, nafaka geliri, sosyal güvenlik sisteminden aldığı herhangi bir geliri, il sosyal hizmetler müdürlüklerinden, vakıflar müdürlüklerinden veya sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından yardım alıp almadığı, alıyorsa miktarı ile başka türlü bir geliri olup olmadığı konularında hane ziyaretleri yapılarak araştırılacak. Hesaplanacak gelir kişi başı 115 TL’yi aşmayanlara gerekli yaşlı, özürlü maaşlarının bağlanacak, bu miktarı aşanların ise aldıkları maaşlar iptal edilecek” diye konuştu

Tekerlekli Sandalye